İncelemeLaptop

HP Spectre x360 15, Kaby Lake-G ile her şeyi yapabilir

Kaby Lake-G işlemciyle birlikte gelen HP Spectre x360 15 oyunun kurallarını değiştiriyor. Harici Radeon RX Vega ekran kartıyla 360 derece dönebilen dizüstü bilgisayar piyasasına yepyeni bir soluk getiriyor.

15 inçlik döndürülebilir bir düzüstü bilgisayar olan Spectre x360 tasarımıyla birlikte sunduğu performans açısından oldukça dikkat çekiyor. Gücünü Intel Core i7-8705G işlemcisinden alan cihaz 16 GB DDR4/2400 belleğe sahip. Depolama alanı olarak 512GB NVMe PCIe SSD kullanılan bilgisayarda 15.6 içn soyutunda 4K dokunmatik ekran kullanılmış. Bu ekran 1024 baskı seviyesi algılayabiliyor ve kalemle kullanımı destekliyor.

Tasarım

Spectre 15 x360 ilk bakışta eski modelinde oldukça benziyor anacak koyu kül gümüşü rengi onu bir önceki modelden ayıran en önemli özelliği. Bilgisayara daha yakından bakacak olursak HP’nin aynı cihazın 13 inç versiyonundaki gibi bu bilgisayarın da kenarlarını hafif eğimleştirdiğini görebiliyorsunuz. Cihazın ekranında çerçeve inceltilirken bilgisayara Windows Çello uyumlu kamera ve parmak izi okuyucu şerit konumlandırılmış.

Cihazın en hoşlanılmayan özelliklerinden birisi şüphesiz yaklaşık 1.8 kilogramlık ağırlığı. Bir önceki modelinden birkaç gram daha ağır olan bilgisayardaki bu ağırlık farkı 4K ekran koruyucu tabakasından geliyor. Ekstra ağırlığın iyi bir yanı ise sert kasa. Spectre x360 15’i tek elle tutarken cihazın büküleceğine dair endişe etmenize gerek yok.

Ekran

Spectre x360 15’te kullanılan 4K ekran oldukça dikkat çekiyor.Hala birçok PC üreticisi maliyeti düşürmek ve pil ömürünü artırmak adına 1080p çözünürlükte ekranlar kullanırken HP bu modelinde 3840×2160 çözünürlüklü IPS panel seçeneğiyle geliyor.

Ekranın parlaklık seviyesi ölçüldüğünde ise 319 not viları bir sonuç veriyor. Diğer üst düze modeller ise bu konuda 400 – 500 seviyelerini görebiliyor.

Klavye ve Mouse

HP bu kuşakta da klavye ile yeni bir yön çiziyor. Önceki nesil modelde klavyenin yanında hoparlör vardı. Bu yeni tasarımda ise hoparlörler kayboluyor ve arkadan aydınlatmalı klavye, 10 tuşlu sayısal tuş takımı için yer açacak şekilde kenara kadar uzanıyor.

HP’nin Spectre x360 15’te kullandığı TrackPad’de son derece kullanımı kolay geniş bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Dokunmatik paneldeki avuç içi algılama oldukça başarılı çalışıyor ve kullanıcısına yardımcı oluyor.

Spectre x360 bağlantı kanalları açısından da zengin bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Çift Thunderbolt 3 girişi bulunan bilgisayarda tam boy HDMI girişi bulunuyor. Ayırca cihazda SD kart girişi ve analog kulaklık girişinin yanında standa USB Tipe A girişi bulunuyor.

Performans

Kaby Lake-G işlemci HP Spectre x360 15’e 8. nesil güçlü bir Kaby Lake işlemci ile Raden Rx Vega M ekran kartını birlikte kullanmaya olanak tanıyor. Cihazdan ilk beklentiler şaşırtıcı grafikler olsa da işlemci performansı açısından da bir hayli iyi iş çıkarttığını söylemekte fayda var.

Önceki dizüstü bilgisayar serilerindeki işlemciler düşük güçlü ‘U’ ya da yüksek güçlü ‘H’ serileriyle geliyordu. Şimdiki işlemcilerde kullanılan G takısı güzel bir yenilenme oldu.

Intel, “G” serisi CPU’ların içinde tam olarak ne olduğu konusunda oldukça çekingen davrandı. Tabii ki, onlar 8 nesil, ancak onlar düşük güç mü yoksa yüksek güç mü? Görününen o ki bu işlemciler çoğu zaman yüksek performans sunuyor. Intel, yalnızca Kaby Lake-G işlemcisinin benzersiz tasarımıyla mümkün olan yeni bir Dinamik Güç Paylaşımı özelliğini kullandığını söyledi. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi bu teknolojiyle işlemci ile grafik kartı arasındaki performans iş yüküne göre paylaşılıyor. Grafik kartı dinleniyorsa, işlemciyi daha yüksek seviyelere itmek için güç ve termaller kullanılabiliyor.

Çoklu işlemci performansını ölçen Cinebench R15 testinde Spectre x360 15 performans tablosunun zirvesinde yer alıyor. Spectre x360 15 modelinin hemen ardından ise Dell XPS 15 9660 modeli geliyor.

Cinebench R15’in tek çekirdek performansı ölçen testinde ise Spectre X360 15 yine zirveyi çekiyor. Onu ise aynı modelin Core i7-8550U işlemcisine sahip laptop takip ediyor.

HP Spectre x360 15 hakkında ne merak edilen konulardan bir tanesi ise oyun performansı. Kaby Lage-G ile birlikte gelen Radeon Rx Vega ekran kartı 360 derece dönebilen bir bilgisayar ile oyun oynamanıza olanak tanıyor.

Yapılan 3D mark Sky Driver testinde Spectre x360 15, GTX 1050 seviyelerinde bir performans veriyor. Cihazın yüksek görüntü kalitesinden Rise of the Tombi Rider performansı ise 28 FPS civarında kalıyor.

HP Spectre x360 15 pil performansı ise oldukça tatmin edibi bir seviyede. 4K ekranına rağmen cihaz son derece başarılı bir test sonucu veriyor. Yapılan 4K video oynatma testinde Spectre x360 15 574 dakika dayanabildi.

HP Spectre x360 15 Kaby Lake-G işlemcisiyle birlikte kendi segmentinde oldukça büyük bir fark yaratacak gibi görünüyor. Cihazın 1720 dolarlık fiyatı her ne kadar ilk bakışta pahalı gibi görünse de 360 derece kullanılabilen 4K ekranlı bir dizüstü bilgisayarın Radeon Rx Vega ekran kartına sahip olduğunu unutmamak lazım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı