Akıllı TelefonGenelGündemYazılım

Google Duplex, Turing testini sanırız geçti

Dün gerçekleşen Google I/O 18 sunumunda herkesin dikkatini Duplex denen teknoloji çekti. Bu açıkçası teknolojiden hiç korkmayan şahsımı bile derin düşüncelere sevk etti. Durum bu olunca da bunu biraz anlatalım istedik nedir bu Duplex?

Duplex kısaca siz Google Asistan’a bir rezervasyon isteğinde bulunduğunuzda Google otomatik olarak rezervasyon isteğinde bulunduğunuz yeri arayarak sizin için o yerden rezervasyon alıyor pek tabii ki rezervasyon alan kişi bir insan değil tamamen yapay zeka ile oluşuyor bu iletişim. Hatta aşağıdaki videoda Google’ın yapmış olduğu denemelerden bir kaçını dinleyebilirsiniz.

Duplex konuşma içerisindeki değişimleri, sorulan soruları ve önemli noktaları otomatik olarak algılayıp rezervasyon işlemini başarıyla gerçekleştiriyor sadece bununla da kalmıyor karşısında konuştuğu kişiler bir yapay zeka ile konuştuklarından tamamen habersizler.

Burada ise Turing testi devreye gidiyor. Alan Turing bildiğiniz üzere bilgisayarın mucidi olarak geçiyor ve kendisinin belirtmiş olduğu test gayet basit. Bir yapay zekanın gelişmiş olup olmadığı karşıdaki kişinin onun yapay olup olmamasını anlamasına bağlı.

Biraz karışık olduysa yukarıdaki görselden anlatalım. C kişisinin karşısındaki A ve B’yi görmediğini varsayalım ve hem Yapay Zeka yani A hem de normal kişi (B) kendisine bir belge versin. Eğer ki C bu elinde tuttuğu belgelerden birinin yapay zeka tarafından olduğunu anlayamazsa o yapay zeka gelişmiş bir yapay zeka olmuş demektir.

Google Duplex’in sohbetine de tekrardan bakarsak aslında tam olarak yaşanan durum bu. Rezervasyon almak için restoranı veyahut bir yeri yapay zeka arıyor ve karşısındaki kişi konuştuğunun bir yapay zeka olduğunu anlayamıyor. Normalde teknolojik gelişmelerden korkan biri olmasam da bu tanıtım açıkçası beni biraz korkuttu.

Yorumlarda görüşlerinizi bildirmeyi unutmayınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı