Sosyal Medya

Cambridge Analytica kapanıyor

Facebook kullanıcı verilerinin yanlış kullanımı skandalında aktif rol oynayan Cambridge Analytica firması kapanıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre şirket yakında bir basın açıklaması yaparak Cambridge Analaytica’nın da bağlı olduğu SCL Group firmasının iflasını açıklayacak.

Şu an hali hazırda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Trump’ın başkanlık kampanyasında veri analizleri üzerine çalışan Cambridge Analytica, görünüşte zararsız olan kişilik testi uygulamasıyla milyonlarca Facebook kullanıcısının profilini çıkardığı ve seçimi büyük oranda etkilediği de bilinenler arasındaydı. Bu olaydan sonra da Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in meşhur sorgulanmasını hepimiz biliyoruzdur.

Aktarılan bilgilere göre bu skandaldan itibaren basının da etkisiyle gerek tüketiciler gerekse Cambridge Analaytica firmasına tedarik sağlayan firmaların hepsi firma ile bağlantılarını kesmişler. Yapılan açıklamada şirket; ”Geçtiğimiz birkaç ay içinde Cambridge Analytica sayısız ve asılsız suçlamalara maruz kaldı. Şirketin bu durumu düzeltme çabaları da karşılık bulamadı. Şirketimiz çevrimiçi reklamcılığın standart bir bileşeni olarak kabul edilen faaliyetler için hem ticari hem de siyasi alanda suçlandı.” yorumunda bulundular.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı