Donanım

Samsung Dünyanın En Büyük SSD’sini duyurdu

Samsung, 2.5 inç büyüklüğüne rağmen 30 TB’lık depolama imkanı sunan SSD’sini tanıttı.

Son birkaç yıldır oyuncuların bilgisayarlarında eksik etmediği bir donanım parçası haline gelen SSD’ler fiyatlarının yüksek olması nedeniyle 128-512 GB aralığındaki modelleriyle ilgi görüyordu. 1 TB’lık SSD’lerin de piyasaya sürülmesine rağmen fiyatlarının yüksek olması nedeniyle beklenen ilgiyi göremedi.

Samsung, bugün tanıtmış olduğu PM1643 isimli SSD’sinde dünyanın en büyük katı hal depolama alanını üretmeyi başardı. 30.72 TB büyüklüğündeki SSD, büyük depolama alanına sahip olmasına rağmen boyut olarak beklenenden küçük olması nedeniyle öne çıkıyor.

Samsung’un bu ürününden önce Seagate 3.5 inç büyüklüğünde 60 TB’lık bir SSD üretmesine rağmen yalnızca prototip olarak üretildi. Samsung’un seri üretimle kullanıcılara sunulacak olan yeni 30 TB’lık SSD’de yeni Serial Attached SCSI (SAS) sürücüsü ile gelecek. Saniyede 2100 MB hızında okuma ve 1700 MB yazma hızı sunan PM1643, Samsung’un 850 EVO SSD’lerine kıyasla 3 kat daha hızlı bir performans sunuyor.

Samsung’un PM1643’ü ne zaman satışa sunacağı belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte Samsung, PM1643’ün seri üretime hazır olduğunun altını çizdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı