Genel

Google Assistant’a Türkçe dil desteği gelebilir

Sınırlı sayıda dili destekleyebilen Google Assistant’a aralarında Türkçe’nin de bulunuduğu çeşitli dilleri destekleyeceği iddia edildi.

Google Assistant’ta şimdilik yalnızca İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece ve Portekizce olmak üzere toplam sekiz dili destekleyebiliyor. Google Home’da ise Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya,Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere yedi ülkede piyasaya sürülüyor. Türkiye’nin bulunduğu diğer ülkelerde ise Google Assistant ve Google Home’un kullanma seçeneği bulunmuyor.

Ancak bu durumun değişeceği iddia ediliyor. Amsterdam’da gerçekleşen Digital News Initiative etkinliğinde Google’ın pek yakında Assistant’ı 52 ülkede, 17 farklı dilde kullanıma sunmayı planladığı ortaya çıkarıldı.Bu sayede ülke ve destekleyen dil sayısında büyük bir artış yaşanması bekleniyor.

Bu bilgi, Google tarafından paylaşılmaması nedeniyle şüpheyle yaklaşılmasıyla birlikte Digital New Initiative’in Google’a ait olan bir girişim olması nedeniyle doğru olma ihtimalini de geride bırakılmaması gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı