Genel

Google bütün HTTP web sayfalarını “güvenli değil” olarak işaretleyecek

Google, Temmuz ayında gelecek olan Chrome 68 güncellemesi aracılığıyla bütün şifrelenmemiş web sayfalarını güvenli değil olarak işaretleyecek.

Daha güvenli bir internet için mücadelesini sürdüren Google, tarafından yapılan  açıklamada, Temmuz ayında yayınlanacak olan Chrome 68 güncellemesiyle bütün şifrelenmemiş web sayfaları “güvenli değil” olarak işaretlenecek. Google, bu etiketi Chrome 56 güncellemesiyle birlikte getirdi. Bu güncellemenin ardından şifre gerektiren ve bir ödeme alanı bulunduran bütün HTTP siteleri bu etiketle işaretlendi. Bu uygulama, şimdi daha kapsamlı hale geliyor.

HTTPS şifreleme, kullanıcıların kendi internet tarayıcısı ile ziyaret etmiş olduğu web sayfası arasında özel bir kanal oluşmasını sağlıyor. Böylece kullanıcıların ziyareti esnasında araya kötü niyetli birilerinin girip bilgi akışınızı erişmesi engelleniyor. Bu şifreleme olmadığı esnada ise internet servis sağlayıcısına erişen kullanıcılar aradaki bu trafiği kolaylıkla görebiliyor.

Google, bütün HTTP web sayfalarını güvenli değil olarak işaretleyerek site sahiplerinin HTTPS şifreleme tarafına geçmesini hızlandırmayı hedefliyor. Ayrıca sürecin hızlanması için kendisine ait olan Lighthouse aracını da kullanıma sunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı