Sosyal Medya

WhatsApp, çoğu ülkede bir haber kaynağı olarak görülüyor

2014’te Facebook’un satın almasının ardından WhatsApp, gelişimini hızlandırırken bir haber kaynağı olarak geniş bir kitleye ulaştığı açıklandı.

Ekim 2014’te Facebook tarafından 21 milyar dolara satın alınan WhatsApp isimli uygulama, geçen iki buçuk senenin ardından gelişimini sürdürüyor. Bu esnada Facebook sitesinde bulunan sahte haber sayısının armtsı nedeniyle gerçekleşen bilgi kirliliğinden dolayı da artık kullanıcılar tarafından güvenli bulunmuyor.

Reuters Enstitüsüsü’nün çalışmasında 36 ülkenin reaksiyonları ölçüldü ve WhatsApp’ın birçok ülkede öne çıkan bir haber kaynağı olarak görüldüğü ortaya çıktı. Çalışmaya katılanların yüzde 47’si aktif olarak Facebook’u kullanmaya devam ederken WhatsApp’ı sadece yüzde 15’lik bir kısım tercih ediyor. Yüzdelik olarak bu rakam küçük görünse de ülke olarak düşünüldüğünde durumun rengi değişiyor.

WhatsApp’ı tercih ağırlıklı olarak kullanan ülkeler arasında yüzde 46 ile Brezilya ve yüzde 51 ile Malezya göze çarpıyor. Bir mesajlaşma uygulaması üzerinden haber edinmek pek mantıklı görünmemesine karşın dünyanın bazı bölgelerinde diğer medya kanalları rahat kullanılamadığı için WhatsApp habere ulaşmanın en kolay yolunu sağlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye’de resmi yazışmaların bile paylaşıldığı bir platform olarak kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. İdareciler artık döküman ve toplantıları whatsapp üzerinden görüşmeye başladılar. Ortaya ise bilgi gizliliğinden mahrum kamu kuruluşu grupları ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı