GenelGündem

Uçaklarda elektronik cihaz yasağı genişleyebilir

ABD Ulusal Güvenlik Sekreteri yakın gelecekte bazı uçuşlara getirilen elektronik cihaz yasağının başka havalimanlarına genişletilebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz ay ABD Ulusal Güvenliği, Müslüman ağırlıklı ülkelerde bulunan 10 havalimanına bir yasak getirdiğini açıklamıştı. Bu yasakla ABD’ye uçuş yapacak yolcular, beraberlerinde kabine akıllı telefonlardan daha büyük herhangi bir cihazı alamıyor ve bu cihazları uçağın altında yer alan bagaja vermek zorunda kalıyorlar.

ABD Ulusal Güvenliği yaptığı açıklamada bu önmeli terör tehdidinden dolayı getirdiğini söylemişti. Söylentilere göre İŞİD ve diğer terör organizasyonları havalimanı güvenliğinin ardına geçirilebilen yeni bomba türleri geliştiriyor. Elbette yasağın içlerinde İstanbul ve Ankara havalimanları da bulunan sadece belli ülkelerdeki hava alanlarına yönelik uygulanması pek çoksaoruyu da beraberinde getirdi zira güvenlik odaklı hayata geçen bu uygulama diğer pek çok hava limanında uygulanmıyor.

ABD yasağı duyurduktan kısa bir süre sonra İngiltere de benzer bir yasak ilan etti. Kanada ise nasıl bir karar alacağı konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

ABD daha gelişmiş teknolojilerle bomba tehditlerini önceden tespit etmek için araştırmalar yapıyor. Ancak diğer ülkelerdeki eski X-ray cihazlarının yeterli güvenliği sağlamadığına inanıyor.

Metropolitan Devlet Üniversitesi (MSU)’nde havacılık güvenliği üstünde çalışan Jeffrey Price, kabinde dizüstü bilgisayarın içinde sokulabilecek bombaların bir eylem gerçekleştirme şansı yükselttiğini söylüyor.

ABD’li uzmanların şimdi bu yasağı genişletmek üzerinde çalışmalarına devam ettiği anlaşılıyor. Eğer yasaklar genişlerse bu durum bilgisayar endüstrisini kaygılandırabilir zira Dell gibi şirketler bu yasaklara karşı çıkıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı