GenelGündem

Bitkiden üretilen Reebok ayakkabılar geliyor

Yeni nesil ayakkabılar pamuk ve mısırdan üretilecek.

Diğerleri dantelli ayakkabılar veya üç boyutlu baskılı tabanları denerken, Reebok bu yıl raflarda “bitki bazlı” ayakkabıları satışa sunacak. Çevre kaygıları ile Adidas daha önce okyanusa atılan plastiklerden spor ayakkabı üretip satmıştı. Ancak Reebok aynı kaygıyla farklı bir yaklaşım sunuyor. “Cotton + Corn” yani “Pamuk + Mısır” sloganı ile ayakkabıdaki yıpranmalarından sonra bile doğaya fayda sağlayacak bir geri dönüşüm vadediyor. Böylece Reebok sadece geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen bir ayakkabıya değil aynı zamanda kullanıldıktan sonra da geri dönüştürülebilen bir ayakkabıya odaklanıyor.

Reebok Future’un başkanı Bill McInnis’e göre: “Biz şunu söylemek isteriz; Reebok’ta ayakkabıları geliştirmeye odaklanıyoruz.Nihayetinde, amacımız, kullanımdan sonra komple geri dönüştürülebilecek bir biyolojik ayakkabı üretmekti. Bu yaklaşım, bir sonraki ayakkabı nesli için malzemeleri toprağın bir parçası olarak yetiştirmeye odaklanıyor. Böylece tüm döngüyü hesaba katıp tekrardan doğaya dönebilecek bir ürün geliştirdik.”

Ayakkabının kendisi bu yılın sonuna kadar gelmese de Reebok ürünün hazır olduğunu söylüyor. Ayakkabının üretiminde organik pamuk ve endüstriyel olarak yetiştirilen mısır kullanılıyor. McInnis bunun “sadece başlangıç” olduğunu iddia ediyor ve bunu ileriye dönük bir plan olarak kullanmayı umuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı