Gündem

ABD uçuşlarına büyük yasak geliyor

Aralarında Atatürk Havalimanı’nın da bulunduğu 10 havalimanından ABD’ye yapılacak uçuşlarda büyük önlemler alındı.

ABD Ulusal Güvenlik Departmanı Orta Doğu ve Afrika’da bulunan toplam 10 havalimanından ABD’ye uçuş yapacak yolcuların akıllı telefonları dışındaki bütün elektronik cihazları bagajlarında bulunduracaklar.

Yolcular için kullanabilecekleri akıllı telefonun yaklaşık büyüklüklerini veren departman; dizüstü bilgisayarların, tabletlerin, e-kitapların, kameraların, portatif DVD oynatıcıların, akıllı telefondan daha büyük elektronik oyun üniteleri ve yazıcılar gibi kişisel elektronik cihazların, kabine alınmayacağını bildirdi. Bunlar, kontrol edilen bagajların içinde taşınacak.

Onaylanan sağlık cihazları, ek bir görüntülemenin ardından kabine alınabilecek. Uluslararası uçuş yapan yolcular eğer izin verilen akıllı telefon büyüklüğü konusunda karasız kalırlarsa bunu ilgili havalimanında uçuş öncesinde kontrol etmek durumunda kalacaklar aksi takdirde bu cihazlar uçuş için kabinlere alınmayacak.

Etkilenen deniz aşırı havalimanları;
Kraliçe Alia Havaliamanı, Ürdün
Atatürk Havalimanı, Türkiye
Kral Abdul Aziz Havalimanı, Suudi Arabistan
Kahire Havalimanı, Mısır
Kral Khalid Havalimanı, Riyad
Kuveyt ve 5. Muhammet Havalimanları, Cezayir
Hamad Havalimanı, Katar
Dubai ve Abu Dhabi Havalimanları, Birleşik Arap Emirlikleri

ABD Ulusal Güvenlik Departmanı yaptığı açıklamada gelen istihbaratı değerlendirdiklerini; terörist grupların saldırılarını gerçekleştirmek için yenilikçi yöntemler peşinde olduğunu, çeşitli tüketici cihazların da bulunan patlayıcı maddeleri kullanabilecekleri için bu önlemleri aldıklarını söyledi.

Bu havalimanlarından ABD’ye uçacak olan havayollarının 96 saati içinde uyarılıp; şartlara uygun bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı