Genel

Bitcoin’de beklenmeyen dalgalanmalar yaşanıyor

Geliştiriciler gelecekleri için savaşırken Bitcoin’de ilginç gelişmeler yaşandı.

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin geçen hafta 1.259 dolar değere ulaştıktan sonra yaşanan çeşitli gelişmeler nedeniyle 970 dolara kadar düştü ve bu sabah itibariyle 1.000 doların biraz üstünde işlem görmeye devam ediyor.

The Wall Street Journal’a göre, yaşanan bu düşüş Bitcoin geliştiricileri arasında yaşanan anlaşmazlığa bağlanıyor. Yaşanan bu anlaşmazlığın perde arkasında, Bitcoin pazarının temelini oluşturan dijital platformun en iyi nasıl çalıştırılacağı konusunda iki yıllık bir savaş bulunuyor.

Bitcoin piyasasında grup halinde görülen işlemlere “bloklar” adı veriliyor. Şu anda, bir işlem bloğu için işlenebilecek maksimum boyut 1 MB büyüklüğünde. Rakip geliştiriciler, network büyüdükçe bloklarını da büyütülmesi için birbirlerini kışkırtıyorlar zira Bitcoin kullanım oranları yükseldikçe mevcut Blok büyüklükleri işlemlerin hızlıca kaydedilmesinin önünde bir engel teşkil ediyor ve kullanıcıların bir kısmı bundan oldukça rahatsız.

Son zamanlarda Bitcoin Unlimited adlı bir platform yaratmak için bir öneri ortaya sunuldu. Bu yapıda işlemlerin gerçekleştirilmesi için blok boyutlarına herhangi bir boyut kısıtlaması getirilmeyecek. Mevcut sürümü korumak isteyen geliştiriciler ise Bitcoin Çekirdeği adlı bir öneriye bağlı kalacaklarını açıkladı. Bu durum Bitcoin altyapısında Mecburi Çatallaşma “Hard Fork” adı verilen bir duruma sebep olabilir ve yapı iki bağımsız yapıya dönüşebilir. Bu durum daha önce Ethereumplatofmrunda yaşanmış ve ETH ile ETH Classic olarka iki farklı yapı oluşmuştu.

Bitcoin için piyasadaki istikrarın ana itici gücü her işlemin kaydedilmesi; bu da döviz işlem tarihindeki en hatasız ve şeffaf kaydı oluşturuyor. İkili piyasa, tarihi kayıtların tutulmasında suları bulandıracak. Bitcoin için ikili pazar ihtimali artmış olduğundan, pazar katılımcıları için belirsizlik ve yüksek likidite riski oluşuyor. Bu sebeple bu günlerde Bitcoin değerinde ani yükseliş ve düşüşler söz konusu.

Öte yandan Cuma günü, 20 farklı Bitcoin yatırımı ortak bir açıklama yayınlayarak yeni platformu desteklemediklerini belirtmişlerdi. Bakalım gelecek günlerde Bitcoin’i nasıl maceralar bekliyor?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı