GenelGündem

Yeni işlemcilerde Windows 7 ve 8 güncellemeleri alamayacak

Yeni bir PC’de Windows 10’a geçiş için artık bir sebebiniz daha var: Mecburiyet!

Microsoft geçtiğimiz yıl en yeni Intel Kaby Lake ve AMD Ryzen işlemcileri Windows 10 ile sınırlandıracağını söylediğinde, insanlar bu işlemciler ile yapılandırılmış PC’leri Windows 7 veya Windows 8 kullanarak çalıştırmayı denediğinde ne olacağını merak ediyordu. Artık biliyoruz: yeni güncellemeleri alamayacaklar.

Yeni bir Microsoft destek belgesinde ortaya çıkan verilere göre, eski bir Microsoft işletim sistemini en son işlemciler ile kullanacak kadar cesur olanlar özel bir yaptırım ile karşı karşıya kalacak. Sonuç olarak Windows, Windows 10’a geçinceye kadar bilgisayarınızda herhangi bir güncellemenin görünmesini engelleyecek.

Bu durumda özellikle iki hata mesajından birini görebilirsiniz:

“Desteklenmeyen Donanım: PC’niz bu Windows sürümünde desteklenmeyen bir işlemci kullanıyor ve güncelleme almazsınız.”

“Windows yeni güncelleştirmeleri arayamadı. Bilgisayarınız için yeni güncellemeler kontrol edilirken bir hata oluştu. Kod 80240037 Windows Update bilinmeyen bir hatayla karşılaştı. ”

Microsoft’a göre bu hata, yeni işlemci nesillerini desteklemek için gerekli olan en yeni Windows sürümü bulunamadığında ortaya çıkacak. Microsoft’un daha önce de belirttiği gibi bu işlemci nesilleri, Intel’in 7. nesil Core çekirdeklerini, AMD’nin Bristol Ridge veya Ryzen işlemcilerini ve Qualcomm 8996’yı içeriyor.

Bu adımı açıklarken Microsoft, yeni nesil işlemcilerin en yeni yazılımları gerektirdiğini ve bunun tersi durumlar için yeterli desteğin sağlanamayacağını Ocak 2016’da yayınladığı bildirdiğini tekrarlıyor. “Yeni nesil işlemciler için o sırada mevcut olan en yeni Windows platformunu kullanmak gerekecek. Bu, önceki nesil platform ve işlemcilerde maksimum güvenilirliği ve uyumluluğu koruyarak Windows ve işlemciler arasındaki derin bütünleşmeye odaklanmamızı sağlıyor” diyor.

Kısacası Microsoft; “bizi uğraştırmayın yeni bir bilgisayar alıyorsanız sisteminizi de en son sürüm Windows ne ise onunla kullanın” demek istiyor. Eğer yakın bir zamanda yeni bir bilgisayara geçecekseniz eliniz Windows 10’a mahkum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı