Telefon

iPhone 8 kameralarıyla büyüleyebilir

By

on

Apple’ın HomePod yazılım kodlarından elde edilen bilgiye göre iPhone 8’in kameraları güzel özelliklere sahip olacak.

Apple’ın Aralık’ta satışa sunacağı HomePod’un kullandığı yazılım üzerinden iPhone 8’in tasarımına ve yüz tanıma özelliğine dair bilgiler ortaya çıkarılmıştı. Şimdi ise Portekizli haber sitesi iHelp, iPhone 8’in ön ve arka kameralarından 4K çözünürlüğünde 60 FPS video kayıt özelliği bulunduğunu iddia etti.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da arka kameralar 4K çözünürlükte video kayıt desteği veriyor ancak yalnızca 30 FPS çekim yapabiliyor. Ön kamera ise sadece 1080p çözünürlükte çekim yapabiliyor.

HomePod’un yazılımından elde edilen bilgilere göre iPhone 8 hem arka hem de ön kamerası ile 4K video çekimini destekleyecek. Bu video çekimlerinde Apple’ın yeni HEVC dosya türü de desteklenecek ve böylece dosya boyutu önemli ölçüde azalacak.

Özellikle arka kamera ile birlikte video çekim kalitesinin 60 FPS’e yükselmesi  pek çok açıdan mantıklı geliyor. Öncelikle, Apple her donanım güncellemesiyle iPhone kamerasını mutlaka geliştiriyor ve bir sonraki adım olarak 60 FPS’yi desteklemesi kulağa hiç sıradışı gelmiyor. iPhone 8’de ayrıca Apple’ın ARKit çerçevesinin bir parçası olarak arttırılmış gerçeklik özellikleri sunacak. Bu sebeple 60 FPS desteğiyle daha iyi bir AR deneyimine izin verilmesi bekleniyor.

Geliştiriciler HomePod yazılımının derinliklerine inerek yenilikleri keşfetmeyi sürdürüyor. Bunlar arasından Apple Pay’de FaceID için kod ipuçları, yeni bir ‘SmartCam’ modu, dokunarak ekranın açılması ve daha pek çok özellik ortaya çıkarıldı. Ancak bunların tamamını iPhone 8 resmen tanıtıldığını göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir