Rehber

Yedeğin yedeğini almak neden önemli?

By

on

Bilgisayarınızın yedeğini alarak muhteşem bir iş başardınız. Günümüzde birçok insan yedek almaya üşeniyor ve veri kaybından ötürü birçok sorun yaşıyor, siz bu güruhun bir adım önünde olsanız da, belgeleriniz ve dosyalarınız sandığınız kadar güvende değil. Yedek diskinizdeki dosyalar da, ana sisteminizdeki dosyalar kadar felaketler karşısında hassas olabilir. Kısa zaman önce CryptoLocker, bir bilgisayara bağlanan harici bir hard disk veya USB belleğin de, ransomware saldırıları karşısında bilgisayarlar kadar savunmasız olabileceğini göstermişti. 

Kurumsal güvenlik firması Tripware’in CTO’su Dwayne Melancon, birçok insanın yedek disklerinin de Trojanlar’dan etkilendiği için CryptoLocker’ın zararını gördüğünü söylüyor. “CryptoLocker, yerel veri dosyalarını şifreler ama aynı zamanda bilgisayara bağlı depolama araçlarını, ağ paylaşımlarını ve diğer depolama yerlerini de şifreleme için arar.”

CryptoLocker benzeri bir felaketin sizin de başınıza gelmesine izin vermeyin. Bu tür saldırılara karşı yedek diskinizi korumak için birkaç ipucunu sizler için derledik.

Yedek verinizin bağlantısını kesin

Güvenlik yazılımları firması BeyondTrust’ın CTO’su Marc Maiffret, en makul çözümü özetliyor: “Yedek diskinizin fiziksel olarak bilgisayardan çıkarılabilen ve çevrimdışı olarak saklanabilen bir cihaz olduğundan emin olun.”

Bu yaklaşım daha elverişsiz olsa da, birkaç sebepten ötürü oluşturması iyi bir alışkanlık. Öncelikle, bilgisayarınız bir ransomware saldırısına maruz kalırsa, yedeklenmiş verileriniz güvende olacaktır. İkinci olarak da, yedekleme diskinizi bir kasaya veya güvende olduğunu düşündüğünüz bir yerde saklarsanız, verileriniz doğal afetlerden veya kazalardan da korunmuş olacaktır.

Bir seçenek olarak, verilerinizi CD veya DVD gibi daha kalıcı bir medyaya yedeklemek düşünülebilir. Verilerin yakılma işlemi bittikten sonra, diskler sürücülerde olsa bile virüs tehditlerine karşı korunmuş olarak kalırlar. Bu yöntemin en önemli dezavantajı ise, disklerin günümüzdeki harici disklere nazaran çok daha küçük bir depolama alanı sunması. Yani tam bir yedekleme için birden fazla disk kullanmak gerekebilir.

Buluta yedekleyin

Yerelde yedeklemek yerine, bulut kullanımı da önemli bir alternatif olarak düşünülebilir. Bulut yedekleme programları, genellikle arka plan servisi olarak çalışırlar ve sistemler, bu programları bağlı bir sürücü olarak görmez. Bunun sonucu olarak da, virüslerin bulut hesaplarına yayılma ihtimali oldukça düşüktür.

Günümüzdeki birçok yedekleme sistemi, daha detaylı koruma için özel depolama formatı kullanmaktadır. Antivirüs ve güvenlik yazılımlarına ek olarak online yedekleme hizmeti de sunan Total Defense firmasının CEO’su Paul Lipman, bu sayede yedeklenen verilerin sıradan virüsler tarafından okunamadığını belirtiyor ve ekliyor: “Ama bu, erişilmelerinin imkansız olduğu anlamına gelmiyor, sadece ihtimali çok düşük. Virüsler genellikle sistemde mevcut dosyalara eklenerek çalışırlar ve özelleştirilmiş depolama formatları söz konusu olduğunda, virüsler direkt olarak yedeklenmiş verilere bulaşamazlar.”

Yine de aklınızda bulunsun, birçok bulut yedekleme servisi otomatik olarak verileri senkronize edip günceller. Yerel bilgisayarınız tehlike altındaysa, servisin zarar görmüş veriyi, sağlam yedekleme verisinin üzerine yazmasını engelleme yoluna gitmelisiniz.

Birden fazla sürüm yedekleyin

Yedekleme verinizi güvende tutmanın en etkili yolu, birden fazla kopyaya sahip olmaktır. Bunu yapmanın da iki yolu var. İlk olarak, birçok güvenlik uzmanının da önerdiği gibi, önemli verileri birden fazla yerde yedeklemek büyük fayda sağlayacaktır. Örneğin, hem bir USB bellek, hem de bulut hizmetini aynı anda kullanmak size büyük rahatlık sağlar. Bu sayede bir saldırı durumunda, iki medyadan yalnızca biri zarar görür ve verileriniz güvende kalır.

İkinci yöntem ise, dosyalarınızın sürüm tarihlerini korumaktır. Farklı zaman aralıklarıyla birden fazla yedek alın ve yalnızca son güncel dosyadan fazlasını depolayan bir bulut hizmeti seçin. Böylece en ufak bir tehlike durumunda, verilerinizin eski hâline erişiminiz mümkün olur.

Yedekleme diskinizin de bir yedekleme planına ihtiyacı olduğu ortada. Yedeklediğiniz verileri de korumaya almadıysanız, hiç yedeklememiş olmaktan çok da uzağa gitmiş sayılmazsınız. İhtiyacınız olduğunda verilerinize sorunsuz bir şekilde ulaşmak için, yedeğinizin orada olduğundan emin olmanız gerekiyor ve bunun için de, yedeğinizin yedeğini almak büyük önem taşıyor.

1 Comment

 1. Abidin ÇAVUŞOĞLU

  Mart 12, 2015 at 6:30 pm

  Merhaba ;

  OneDrive bulut üzerinde office programlarını kullanıyoruz arkadaşlarımla
  Aynı hesaba bağlı çalışıyoruz, ortak dosyalarımız olduğundan.

  Acaba Onedrive nin de yedeğini almak mümkün mü ?
  Evimde ki WD Nas cihazıma onedrive den zamanlama kurarak mesela her gün belirli bir saatte yedekleme alabilir miyim ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir