Rehber

Windows 8.1’in gizli özellikleri

By

on

Aylar süren zorlu süreçten sonra Windows 8.1 geçtiğimiz aylarda kullanıcıyla buluştu. Zaten Başlat düğmesinin yeniden gelmesi, Bing’in Arama sekmesini almış olması ve ekran bölmenin özelleştirilebilmesi gibi Windows 8.1’in belli başlı yeniliklerden haberiniz olmuştur. Ancak şimdiye kadar pek karşılaşmadığınız, ufak tefek olduğu kadar faydalı olan Windows 8.1’in gizli yeniliklerine de bir göz atalım. Bu yenilikler Windows 8’in yeni keşfedilen uygulama eşzamanlaması ve çoklu cihazlar arasındaki Internet Explorer 11 sekme geçişi kadar gösterişli olmasa da bir hayli kullanışlı. En önemlisi de sıkı bir inceleme yapmadığınız veya bu yazıyı okumadığınız sürece bu yenilikleri fark etmenize imkan yok.

başlat sağ tıkBaşlat düğmesinden oturum kapatma

İşe çok temel ancak görülmesi güç bir yenilikle başlayalım. Evet, Başlat düğmesi geri döndü ancak Başlat menüsü dönmüş değil. O yüzden hala bilgisayarınızı kapatmak istediğinizde gereken sekmeyi açmak için birkaç  işlem yapmanız gerekiyor. Tabii Başlat tuşunun gizli menüsünden haberiniz yoksa…

Başlat tuşuna sağ tıkladığınızda oldukça kullanışlı bir menü karşınıza çıkmış olacak. Bu menüde Disk Yönetimi ve Komut İstemi gibi pek çok seçenek de var.  Oturumu Kapat kısmından bilgisayarınızın oturumunu kapatabilir, uyku moduna alabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. 

IE 11’in Metro sürümünde çoklu pencereler açabilirsiniz

Windows 8.1’in diğer bir yeniliği de Yaslama işlemini, yani açık olan pencereleri köşelere doğru sürükleyerek yeniden boyutlandırmayı, tek bir uygulamada çoklu pencere halinde yapabilmek. Bu özellik ilk sürüm olan Windows 8’de yoktu.

Bunun yanında yeni Internet Explorer 11 ile, açtığınız birden çok seçmeden birine uzun bastığınızda veya sağ tıkladığınızda, “yeni pencerede sekme aç” şeklinde bir seçenek beliriyor. Ayrıca web sayfasındaki herhangi bir linke uzun basarak veya sağ tıklayarak aynı komutu kullanabiliyorsunuz. Bu özellikle seçtiğiniz sayfa yeni bir IE 11 penceresinde açılıyor ve yine Windows 8.1 sayesinde iki pencere de ekrana eşit boyutlarda yerleşiyor.

Görev çubuğundaki gizli yenilikler

Görev çubuğu özelliklerine de Windows 8.1 ile gezinme sekmesi eklenmiş durumda. Görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikler kısmına girdiğinizde güncelleme ile gelen yeni sekmeyi fark edeceksiniz. Pek çok seçenek sağlayan bu sekmede, ekranınızın sağ veya soldaki, üst veya alt köşelerine tıklayarak kendinize özgü kısayollar hazırlayabilirsiniz. Örneğin seçeneklerde görüldüğü gibi farenizi ekranın sağ üstüne tuttuğunuzda metro arayüzüne geçebilir veya sol üstüne tuttuğunuzda son açtığınız uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Ek olarak oturumunuz açıldığında Metro arayüzüne değil de direkt olarak masaüstüne geçebilme ve Metro arayüzünün arka planını masaüstüyle aynı yapabilme seçenekleri de de mevcut.

görev çubuğu

SkyDrive’da yenilikler

Microsoft’un bulut bağlantılı dünyası olan SkyDrive’ın önemi Windows 8.1 ile çok daha arttı. Farenizi masaüstünüzün sağ kısmına getirerek açılan çubukta önce Ayarlar’a, sonra da Bilgisayar ayarlarını değiştir’e tıkladığınızda açılan penceredeki SkyDrive bölümünde Dosyalar kısmına eklenen yeni özellikleri göreceksiniz.

Bu kısımda dosyalarınızı otomatik olarak SkyDrive’a kaydedebilir veya Film Rulosu’nda bulunan fotoğraflarınızı düzenli olarak yine SkyDrive’a eşzamanlayabilirsiniz. Hatta SkyDrive’da depolanan fotoğraflarınızın kalitesini bile ayarlayabileceğiniz bir seçenek mevcut. Böylelikle bilgisayarınızın çökmesi veya virüse maruz kalması gibi herhangi bir durumda, dosyalarınız ve fotoğraflarınız SkyDrive’da korunmuş olacak.

Sessiz Saatler geçiremiyor musunuz?

Artık değişen Windows 8 ile pek çok uygulama kullandığınızı göz önünde bulundurursak, tıpkı akıllı telefonlarınızdaki gibi ekran ve ses bildirimleri zaman zaman keyfinizi kaçırabilir. Bunu önleyebilmek için Windows 8.1’de Sessiz Saatler ayarıyla istediğiniz saat aralıklarını seçerek bilgisayarınıza gelebilecek her türlü bildirimi kapatabilir, rahatınıza bakabilirsiniz. Bilgisayar ayarlarını değiştir > Arama ve Uygulamalar > Bildirimler kısmından Sessiz Saatler seçeneğine ulaşabilirsiniz.

bildirimler

Ayrıca Windows 8’de uygulamalara erişilebilirliğin kısıtlı olması zaman zaman bazı sorunlara yer açabiliyor. Uygulamaları başlat ekranı dışında, ne masaüstünde ne de dosya gezgininde bulabilmek mümkün oluyor. Ne yazık ki bu durum Windows 8.1’de düzeltilmiş değil. Ancak Windows 8.1 ile yine Arama & Uygulamalar sekmesinden Uygulama boyutları kısmına girerek bilgisayarınızda yüklü olan bütün uygulamaları, kapladıkları boyutlarıyla birlikte görebiliyorsunuz. Eğer bilgisayarınızda boş alana ihtiyacınız olursa, buradan boyutuna göre bir uygulama seçip sağ tıklayarak kaldırabilmeniz de mümkün.

Kablosuz Miracast desteği

Artık kimse kablo kullanmayı sevmiyor. Windows 8.1 de getirdiği güncellemeyle, Android 4.2 gibi  Miracast kablosuz ekran standartlarına tam destek getirdi. Tıpkı Apple’ın kullandığı AirPlay teknolojisi gibi. Bu teknolojiyle bilgisayar ekranınız, televizyonunuza veya monitörünüze kablosuz olarak aktarılabiliyor.

Miracast daha çok yeni olduğu için uyumlu televizyon bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak herhangi bir televizyonun Miracast uyumunu sağlayacak alıcıları satın alıp HDMI girişi ile görüntü alabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra Microsoft’un Xbox One oyun konsolunda da tam anlamıyla Miracast deneyimi yaşayabileceksiniz.

Yazıcı kullanımında yeni bir çağ

Windows 8.1’in getirileri arasında yeni moda yazıcıların kontrolünde yapılan geliştirmeler de var. Güncellemeyle 3D yazıcı desteği sürücüler aracılığıyla sağlanmış durumda. Şu an bu işlem oldukça karmaşık olsa da umuyoruz ki ileride 3 boyutlu çıktı almak da 2 boyutlu çıktı almak kadar kolay olabilecek.

Yazıcı ayarlarından direkt olarak 3D yazıcı seçeneği seçilerek herhangi bir arayüz aşaması olmadan Microsoft’un yazıcıya sağladı yazılım desteğiyle 3 boyutlu çıktı alınması bekleniyor.

makerbot-print-100044028-large

Modern yazıcı kullanımı 3 boyutluyla da sınır kalmıyor. Windows 8.1 ayrıca NFC yazıcı desteği de içeriyor. Microsoft’un sağladığı bu destekle birlikte, hem Windows cihazınız hem de yazıcınız NFC uyumluysa, bu iki cihazınızın birbiriyle iletişimi rahatça kurup işinizi halledebileceksiniz.

Eğer NFC ve 3D yazıcılar size fazla kaçıyorsa, Windows 8.1 ayrıca kablosuz olarak yazıcı kullanma özelliğine de sahip. Bunun anlamı, kablosuz kontrol edilebilen bir yazıcıyla direkt olarak bağlantı kurarak çıktı alabileceksiniz. Üstelik çıktı alabilmeniz için herhangi bir kablosuz ağa katılmanız veya yazılım yüklemeniz de gerekmiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir