Rehber

Verimli dosya yönetimi için basit kısayollar

By

on

Klavye kısayollarının ne kadar zaman kazandırıcı ve özgürleştirici olduğu, tüm yetkin bilgisayar kullanıcıları tarafından bilinir. Kısayolları öğrenmenin zor olduğu ve çoğumuzun hala fareyle işlem yaptı gerçeği ise inkar edilemez ama sadece birkaç kısayola aşina olmanız bile, sisteminizde hızlıca hareket etmenizi sağlayacaktır.

Sadık bir fare kullanıcısıysanız bile sizin için eski ama az bilinen bir numaramız var. Günümüzde kullanılan tüm kısayollar dosya yönetimi alanında File Explorer/Windows Explorer’ı merkez alır ve Windows 7 ve üzeri sürümlerinde çalışır.

Alternatif klavye kısayolları
Bu kısayollar bir File Explorer penceresi açık olduğu süreçte kullanılabilir.

Dosya Seviyesinde Hareket Etme

Diyelim ki Belgeler>Tatil Planları>2014>Yaz gibi bir grup dosyaya bakıyorsunuz ve şimdi bulunduğunuz dosya seviyesinden iki kat yukarıda olan Tatil Planları dosyasına geri dönmeniz gerekiyor. Farenizle tıklayarak geri gitmektense Alt-Yukarı Ok (Ok’a iki kere basarak) Tatil Planları adlı dosyanızdaki içeriklere bakmak için geri dönebilirsiniz.

dosya yönetimi

Şimdi de diyelim ki fikrinizi değiştirdiniz ve 2014 dosyasına geri dönmek istediğinize karar verdiniz. Bu sefer de aynı File Explorer’da geri tuşuna basar gibi Alt-Sol Ok tuşlarına basabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi Alt-Sağ Ok tuşlarına basmakta File Explorer’da ileri tuşuna basmakla eşdeğer.

Sağ Tıkla El Çabukluğu

Farenizin kopyalamaya, dosyalar için yeni kısayollar oluşturmaya ve bunları taşımaya yarayan bir sağ tık numarası vardır. Bu numara Windows XP ve üzeri sürümlerde kullanılabilir.

Diyelim ki masaüstünden bir dosyayı kopyalayarak OneDrive’a taşımak istiyorsunuz. Bunu yapmanın standart yolu masaüstündeki dosyaya sağ tıklayıp kopyalamayı seçmek, OneDrive’ı açmak, tekrar sağ tıklayıp yapıştırmayı seçmektir. Bunu yapmak çok fazla adım gerektirdiği için kısa yolu seçip dosyaya sağ tıklayıp OneDrive’a sürükleyebilirsiniz. Sürüklemeyi bıraktığınızda OneDrive’da kısayol oluşturma, kopyalama ve taşıma seçenekleri olan bir menü açılacaktır. İstediğiniz seçeneğe tıkladığınızda (bu örnekte kopyalama seçeneği) işiniz çok daha hızlı bir şekilde bitecektir.

Bunlar oldukça basit numaralar ama bunları öğrenmek sizi masaüstünde biraz daha yetkin yapacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir