Rehber

Taşınabilir harddisk satın alma rehberi

By

on

Günümüzde taşınabilir harddiskler artık ciddi şekilde ihtiyaç haline geldi. Diziler, filmler, şarkılar, fotoğraflar ve daha birçok şey için çoğu zaman tek bir harddisk yetersiz kalıyor. Bu harddisklerin, bilgisayardaki depolama alanını zorlamamak, önemli belgeleri sürekli yanımızda taşımak, seyahat ederken her şeye kolay erişim gibi çok sayıda kullanım alanı bulunuyor. Hele bir de bilgisayarınızda küçük bir SSD varsa, harddisk ihtiyacı kaçınılmaz oluyor. Ne olursa olsun, konu bilgisayar olunca hiçbir zaman yeterince yerimiz olmuyor.

Elbette bulut diye bir seçeneğimiz her zaman bulunuyor ancak ülkemizdeki özellikle upload hızları ile mobil bağlantı hızları düşünüldüğünde, bulutun büyük dosyalar açısından ne kadar faydalı olacağı tartışılır bir konu. Bulut teknolojisinin faydalarını sayarak bitirmek mümkün olmasa da, ülkemiz şartlarında bir taşınabilir harddisk ihtiyacı da gözle görülür bir gerçek.

Bir harddisk satın almadan önce de kullanıcıların bilmesi gereken çok sayıda konu var. Öncelikle, sadece çok az sayıda diskin veri yedeklemesi yaptığını bilmelisiniz. Yani diske attığınız veriler kopyalanmıyor. Bu da bir şekilde dosya bozulduğu zaman, herhangi bir şekilde kurtarmanızın mümkün olmadığı anlamına geliyor. Bu yüzden önemli dosyalarınızın bir yedeğini bulundurmak her zaman olduğu gibi taşınabilir harddiskler için de büyük öneme sahip.

Dosyaların kaybedilmemesine yönelik uyarımızı da yaptıktan sonra, ihtiyaçlarınıza göre hangi harddiskin size uygun olacağını bulmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz rehberimize geçelim. Bir harddisk satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri şu şekilde sıraladık:

Platform: Bilgisayarınız için bir taşınabilir harddisk alacaksanız, önceden NTFS formatında olmasına dikkat edin. Mac bilgisayarlar HTFS+ dosya sistemini kullandıkları için, bazı üreticiler her işletim sistemi için farklı formatta disk çıkarıyor. Veya Mac bilgisayar sahibiyseniz de NTFS formatında bir disk almanız mümkün olabilir. Satın almadan önce diskin hangi formatı desteklediğini bilmek, sonrasında format atmamak için oldukça önemlidir.

Ortam: HDD sınıfında bulunan bir harddisk, düşük fiyata daha fazla depolama alanı sunar ancak SSD’nin yanında daha düşük hızda çalışır ve düşürüldüğü takdirde zarar görme ihtimali daha yüksektir. SSD’ler de düşürülmelere karşı yüzde 100 dayanıklı değildir ancak herhangi bir hareket eden parçaları bulunmadığı için zarar görme ihtimalleri daha düşüktür.

Arayüz: PC kullanıcıları için USB 3.0 arayüzü, taşınabilir harddiskler konusunda ideal bir seçimdir. Son 2-3 yılda çıkan bilgisayarların neredeyse hepsinde rahatlıkla bulunabilecek olan USB 3.0, eski modellerin USB 2.0 portlarıyla da uyumludur.

Thunderbolt ise en hızlı harddisk arayüzüdür ve garip bir şekilde, Intel teknolojisi olmasına rağmen Mac platformunda oldukça popülerdir. Thunderbolt girişlerine PC’lerde pek rastlanmaz ve laptoplarda ise neredeyse hiç Thunderbolt girişi bulunmaz. IEEE 1394 olarak bilinen Firewire da gayet hızlı bir arayüz olmasına karşın, daha önceleri kullanıldığı Mac platformund yerini Thunderbolt’a bıraktığı için pek rastlanılmayan bir arayüzdür.

Satın alacağınız harddiski, kullanacağınız cihazda bulunan arayüze göre belirlemelisiniz. Diskinizi farklı platformlarda kullanma gibi bir planınız varsa, birden fazla platformu aynı anda destekleyen harddiskleri göz önünde bulundurmalısınız. Ek olarak bahsettiğimiz tüm arayüzlerin yeterince elektrik taşıyabildiğini ve ekstradan sizi bir adaptör kullanmak zorunda bırakmayacağını da belirtelim.

Kablosuz: Bazı harddiskler, kullanıcıya tüm kabloları ortadan kaldırma seçeneği sunar. Özellikle bilgisayar, tablet, telefon veya televizyona yayın aktarılacaksa oldukça kullanışlı hale gelirler. Bu harddiskler, kısa menzile sahip bir Wi-Fi hotspot üzerinden işlem görür ve kendi içerisinde bulunan pilden güç alırlar.

Kasa: Alacağınız diskin görünümü ve kasa yapısı da oldukça önemlidir. Diskiniz fiziksel zararlara karşı ne kadar güçlü olursa, veri kaybetme ihtimali de o kadar azalır. Plak tabanlı disklerin çoğu, 2.5 inç mekanizmalar kullanır, yani esas diskin boyutundan çok az daha geniş olurlar. Taşınabilir disk kasaları; çökmelere karşı plastik, hafif olsun diye alüminyum veya ikisinin karışımı halinde görülebilir. Western Digital ve Seagate firmaları, son dönemde çift diskli ürünler çıkarmaya başladılar ve bu da disklerin kalınlığını ikiye katlamış durumda. Bir disk satın almadan önce, kullanım ihtiyaçlarınıza göre taşınabilirlik, ağırlık, boyut ve kasa yapısını da ciddi şekilde düşünmelisiniz.

Bazı üreticiler disklere ek olarak koruma kapları satıyorlar. Eğer kap alma planınız varsa, kablolar için size alan sağlayan bir kap aldığınızdan emin olun çünkü kablo yeri olmayan kaplar, disk kullanılacağı zaman çıkarılmak zorunda kalıyor.

Veri güvenliği: Diske koyacağınız belgelerin kötü ellere düşmemesini istiyorsanız, kullanmadan önce kilit açma gerektiren veya otomatik olarak verileri şifreleyip, onaylı bir kullanıcı tarafından erişim sağlandığında açılan bir harddisk almalısınız. Üzerinde “güvenli”(secure) damgası olan çoğu harddisk ikisini birden yaparken, bazı diskler erişim için nümerik klavyelere, bazıları da parmak izi okuyucularına sahiptir.

Garanti: Dilerseniz dünyanın en sağlam cihazını alın, dilerseniz ciddi şekilde koruma sağlayın, teknoloji ve elektronik cihazlar söz konusu olduğunda şans faktörü de büyük bir öneme sahip. Durduk yerde bile cihazlarınız bozulabilirken, alacağınız harddiskin de sağlam bir garantiye sahip olduğundan emin olun. Seagate, çoğu taşınabilir diski için iki yıllık sınırlı garanti sunarken, Western Digital, Passport markalı diskleri için üç yıllık sınırlı garanti veriyor.

Fiyat: Doğal olarak, daha fazla depolama alanı sunan diskler daha pahalı oluyor. Bir diskin fiyatı konusunda kesin sonuca varmak için, birim fiyat, yani GB başına ne kadar para vereceğinize bakmalısınız. Örneğin 120 TL değerindeki 1 TB depolama alanına sahip bir diskte GB başına 10 kuruş gibi bir para vermiş olursunuz. Fiyat performans oranı da oldukça önemlidir. SSD teknolojisine sahip diskler, mekanik olanlara göre daha az depolama alanı sunmalarına rağmen ciddi şekilde daha pahalı olurlar ancak bir o kadar da hızlı çalışırlar.

Sonuç olarak, bir harddisk almadan önce nerede, ne ile, nasıl taşıyarak kullanacağınızı, içerisine ne koyacağınızı tam olarak düşündükten sonra, yukarıda sözünü ettiğimiz faktörleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız. Alışverişin öncesinde, önceliklerinizi belirlemiş olmak bir seçim yapma zamanı geldiğinde içiniz rahat bir şekilde evinize dönmenizi sağlayacaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir