Rehber

Samsung Galaxy S6: ilk tahminler

By

on

Samsung’un amiral gemisi telefonu Galaxy S5 satışa çıkalı birkaç ay oldu ve artık S6’yı bekleme vakti geldi. 2014 yılı için şimdilik iPhone 6, Nexus 6 ve Galaxy Note 4 haricinde bir üst seviye akıllı telefon çıkması beklenmiyor. Tahminen 2015 içerisinde göreceğimiz S6 içinse şimdilik var olan tüm bilgiler ve dedikoduları sizler için derledik.

Çıkış tarihi ve fiyatı

Samsung’dan doğal olarak henüz resmi bir bilgi çıkmış değil, 2015 başlarına kadar da çıkmasını beklemiyoruz. Ancak S6’nın çıkış tarihiyle ilgili söyleyecek çok şey var. İlk olarak, telefonun bu yıl içerisinde gelme ihtimalinin yok denecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer büyük üreticiler gibi Samsung’un da yeni amiral gemisi telefonlarının çıkışı için belirlediği bir düzen bulunuyor. Galaxy Note serisi telefonlar IFA Tüketici Fuarı’nda tanıtılırken, Galaxy S serisi telefonlar da Mobil Dünya Kongresi’nden kısa bir süre önce tüketiciye sunuluyor.

2015 yılında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi ise 2 Mart’ta gerçekleştirilecek. Bu yüzden Galaxy S6’nın da Şubat sonu veya Mart başında tanıtılmasını bekliyoruz.

Fiyat konusunda ise neredeyse 1 yıl öncesinden konuşmak pek mantıklı olmayacaktır ancak telefonun 2000 TL üzerinde olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özellikler

Her zamanki gibi, büyük bir telefon çıkmadan önce hakkında konuşulanlar da binbir farklı telden çalıyor. Galaxy S6’da olacağı söylenen özelliklerden bazıları çok uçukken, bazıları da oldukça makul görünüyor.

Galaxy S6’da, Samsung’un çoğu kez tercih ettiği ekran teknolojisi olan Super AMOLED’in kullanılma ihtimali çok yüksek. Boyut olarak da, şirket yeni modellerinde ekranı büyütme yoluna gidiyordu ve 5.1 inç boyutundaki Galaxy S5’ten sonra, S6’nın 5.5 inç gibi bir ekranla LG G3’ün yanına gelmesi mümkün görünüyor. Ekran çözünürlüğü olarak baktığımızda ise Samsung’un önünde iki seçenek bulunuyor. Birisi LG G3’te görüp hayran kaldığımız Quad HD(1440×2560), diğeri de televizyonları yeni yeni mağazalarda görünen 4K(2160×3840). Galaxy S6’nın 4K ekran kalitesinde çıkma ihtimali düşük olsa da, Galaxy Note 4’ün, 4K ekrana sahip ilk akıllı telefon olacağı dedikoduları durmak bilmiyor. Yine de S6’nın Quad HD olması da muhteşem bir göz zevki sunacaktır.

Galaxy S6’nın esnek veya kavisli bir ekrana sahip olacağı da söylenenler arasında. Samsung, Galaxy Round ismindeki telefonunda kıvrımlı ekranı denemiş ve bu teknolojiyle çalıştığını göstermişti. Galaxy S6’da da Samsung’un böyle bir ekran tercih edip etmeyeceği şimdilik belirsiz olsa da, amiral gemisi telefonun normal bir ekrana sahip olma ihtimali bize göre daha yüksek.

Samsung Galaxy S5, biz de dahil olmak üzere birçok teknoloji yayını tarafından inceleme puanlarında yüksek bir değere ulaşamamıştı. Plastik kasası ve geliştirilmemiş birçok özelliğine ek olarak, kullanımı zor ve çoğu kişinin işine yaramayacak aşırı sayıda uygulamasıyla beklentileri karşılayamamıştı. Bu yüzden Galaxy S6’da Samsung’un iyileştirme yapması ve grafin kullanarak kasayı sağlamlaştırmasını bekliyoruz.

Yazılım olarak da Tizen imzalı ürünler çıkarmaya başlayan Samsung’un, Galaxy S6’da Android ile kalacağına neredeyse eminiz. Google, sonbaharda tam ismi ve sürüm numarası henüz belli olmayan Android L’i çıkaracak ve Samsung’un da S6’da TouchWiz arayüzünün iyileştirilmiş yeni bir sürümüyle birlikte son Android’i kullanmasını bekliyoruz.

Kasanın altında ise, Samsung’un Galaxy S6’da Qualcomm’un 64 bit işlemcilerinden birini tercih edeceğini düşünüyoruz. Android L ile birlikte gelen 64 bit desteği ve Qualcomm’un 2015’in ilk yarısında 64 bit işlemcili ilk Android telefonların çıkacağını duyurması, Galaxy S6’nın işlemcisinin 64bit olma ihtimalini artırıyor. Snapdragon 808 ve 810 olmak üzere iki seçeneği olan Samsung’un, iki çekirdeği farklı marketlerde sunması mümkün. Snapdragon 808, 1600×3560 çözünürlüğe kadar destek sunarken, 810, 4K kalitesinde görüntü sağlayabiliyor.

Galaxy S6’nın kamerasına yönelik de henüz bir bilgi bulunmuyor ancak telefonda S5’te bulunan 16 MP kameraya ek olarak bazı yazılım iyileştirmeleri veya direkt 20 MP gibi yüksek değerde bir kamera olması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir