Rehber

Samsung Galaxy S6 Edge’in kenarları ne işe yarıyor?

By

on

Samsung, Galaxy Note Edge ile başlattığı yenilikçi yaklaşımını amiral gemisi modeli Galaxy S6 Edge ile sürdürmeye devam ediyor. Note Edge’deki tek kenarda farklı işlemler yapabilme özelliği, teknoloji meraklıları tarafından büyük beğeni ile karşılanmış, telefonun tutuşunu ve kullanımını biraz zorlaştırsa da, bu cesur hamle neredeyse herkesten alkış almıştı.

Yeni Galaxy S6 serisinde de yalnızca donanım tasarımı açısından değil, yazılımda da iyileştirmelere giden Samsung, uzun süredir Galaxy serisinden beklediğini alamayan çok sayıda kullanıcıyı bu sefer heyecanlandırdı. Herkes, bu yeni telefonlarla oynamak isterken, S6 Edge konusunda bazı soru işaretleri oluştu. Galaxy S6 Edge’in kenarları neden var? Neden hafif kavisli bir modele çok daha fazla para harcayalım? O kenarlar ne işe yarıyor?

Samsung, önümüzdeki günlerde reklama harcayacağı milyonlarca dolar ile bu sorunun cevabını çok çeşitli şekillerde vermeye çalışacak ama şimdilik, Galaxy S6 Edge’in şıklık ile rahatlık sunduğunu söyleyebiliriz. Telefon alırken harika bir donanımın yanına eklemek istediğiniz özellikler bunlarsa, Galaxy S6 Edge sizi yarı yolda bırakmaz.

IMG_20150301_204050

Galaxy Note 4 ile Galaxy Note Edge ile Samsung’un sunduğu kullanıcı deneyimi, S6 ve S6 Edge arasında nispeten farklılaşıyor. Note Edge ile Note 4’ün yazılımlarında önemli farklılıklar söz konusuyken, S6 ve S6 Edge’in yazılımları neredeyse birebir aynı. Örneğin S6 Edge’de kamera uygulamasını açtığınız zaman, Note Edge’deki gibi tuşlar kenar ekrana kaymıyor. S6 Edge’de dijital cetvel veya kavisli ekrana özel küçük uygulama simgeleri bulunmuyor. Ana ekran dışında herhangi bir yerdeyken, Galaxy S6 ile S6 Edge arasında bir fark görmek mümkün değil. Ana ekranda ise, kavisli ekrandan faydalanmayı sağlayan bazı özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin ana odağı kişiler olurken, favori kişilere kavisli ekrandan kolayca erişebiliyor ve bir arama geldiğinde özel bir şekilde bildirim alabiliyorsunuz.

Samsung’un kenara koyduğu Kişiler özelliğinde beş adet favori kişiyi kenar ekrana ekleyip, bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Kenardan sola doğru ekranı kaydırdığınızda, beş adet fotoğraf baloncuğu ve ayarlar simgesi çıkıyor. Buradan baloncuğa basarak arama yapabiliyor ve mesaj gönderebiliyorsunuz. Benzer şekilde bu beş kişiden biri tarafından arandığınız zaman, telefonun kenar kısmından bir animasyon çıkıyor. Aramayı kaçırırsanız da, telefonu elinize aldığınızda bir baloncuk görüyorsunuz.

galaxy-s6-edge-people

Kaynak: AndroidCentral

Galaxy S6 Edge aynı zamanda bir de gece saati özelliği bulunduruyor. Normalde simsiyah olan ekranın kenar kısmına yerleştirilen saat, bu mod açıldığı takdirde bir dokunuş ile bir an parlayarak saati gösteriyor. Android’deki gece saati uygulamalarından pek de farklı olmayan bu küçük özellik, kenar ekranda olunca doğal olarak hoşumuza gidiyor.

Galaxy Note Edge’deki yazılım, çok sayıda küçük fikirle birlikte kenar ekrandan faydalanmaya çalışırken, Galaxy S6 Edge’in olayı daha çok aynı deneyimi farklı bir şekilde sunma yönünde. Kağıt üzerinde bu özellikler pek bir şey ifade etmiyor olabilir ancak akıllı telefon üreticilerinin böyle küçük farklılıklar ile kullanıcıları canlı ve telefon yelpazelerini de geniş tutması gerektiğini düşünüyoruz.

Sonuç olarak, S6 Edge’in kenar ekranı önemli bir fark yaratmıyor, birkaç yüz TL daha fazla vererek son yılların en şık ve en yenilikçi telefonlarından birini alıp almamak ise size kalıyor. Samsung’un son telefonları S6 ve S6 Edge 10 Nisan’da ülkemizde satışa çıkıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir