Rehber

Samsung Galaxy Note 4 hakkında her şey

By

on

Galaxy S5’in piyasaya çıkmasının ardından, artık teknoloji dünyası Samsung’un Galaxy Note 4’ü çıkarmasını bekliyor. Biz de şimdiye kadar Note 4 ile ilgili tüm dedikoduları, çıkış tarihini, fiyatını ve özelliklerini sizler için derledik. Öncelikle, Samsung henüz dev telefondan Note 4 olarak bahsetmese de, yeni modelin yüksek ihtimalle bu isimle çıkacağını belirtelim. Koreli elektronik devi telefondan şimdilik sadece yeni Galaxy Note olarak bahsediyor.

Geçtiğimiz modelleri genellikle Eylül ayı civarında çıkan Note serisinin 4. telefonu için de aynı şey bekleniyor. Samsung ürün stratejileri ekibinin başındaki isim olan Yoon Han-kil, Reuters’a yaptığı açıklamada yeni Galaxy Note’ta yeni bir form faktörü olacağını ve yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacağını söylemişti. Daha fazla bilgi vermemesine rağmen, Samsung’un Note 4’ü Unpacked ismini verdiği etkinliklerden birinde veya Eylül ayında Berlin’de gerçekleştirilen IFA teknoloji fuarında tanıtması bekleniyor.

Güncelleme: Tanıtım tarihi çok yüksek ihtimalle 3 Eylül olacak.

Note 4’ün fiyatına dair doğal olarak henüz bir bilgi sızmış olmasa da, önceki modellerde olduğu gibi telefonun S serisinin son modeliyle benzer bir şekilde 2000 küsür TL’den satışa çıkması bekleniyor.

Galaxy Note serisi, alışıldığın üzerinde büyük olduğu için şimdiye kadar çok kez phablet olarak da adlandırıldı. Note 3, 5.7 inçken, Note 2 de 5.5 inçlik ekrana sahiplerdi ve Note 4’te Samsung’un ekran boyutunu büyüteceği söylense de, telefonun 5.7 inç ekrana sahip olması bekleniyor. Seride her zaman olduğu gibi telefon Samsung’un S Pen kalemiyle gelecek ve dedikodulara göre kişisel el yazısını tanıyarak, yazıyla tuş kilidi açma ve arama yapma gibi özellikleri olacak. Eylül ayına kadar Android’in yeni sürümünün gelip gelmeyeceği konusunda bir bilgi yok ancak Lolipop adında bir sürüm çıkacağı biliniyor. Eğer çıkarsa Note 4’ün de bu son işletim sistemini barındırması mümkün olabilir.

Kasanın altına dair yapılan dedikodularda ise Note 4’te Qualcomm’un kısa zaman önce duyurduğu Snapdragon 895 işlemci olacak. 2.7 GHz hıza kadar ulaşabilen dört çekirdekli bu işlemcide Andreno 420 GPU bulunuyor. Qualcomm, yeni işlemcisine, 4K çözünürlük desteklediği için Ultra HD işlemci diyor. Bu da akıllara Note 4’ün 4K ekrana sahip ilk akıllı telefon olup olmayacağını getiriyor. Yine de telefonun Quad HD teknolojisine sahip ekranla gelmesi de tüketiciyi şaşırtmayacaktır. Samsung’un akıllı telefonlar için hem Quad HD hem de Ultra HD formatları üzerinde çalıştığı ise biliniyor. Ekranla ilgili bir diğer ayrıntı da, mesajların çevreden okunmaması için ekranın üç taraflı olacağı söylentisi. Kafada kurması zor olsa da, Samsung Mobile’ın genel başkan yardımcılarından Lee Young Hee’nin Bloomberg’e verdiği bilgi bu şekilde.

Son olarak, Galaxy S5’te gördüğümüz toz ve su geçirmez özelliğin de Note 4’te tüketiciyle buluşmasını bekliyoruz.

11 Ağustos itibariyle GSM Arena, telefona ait bazı görseller yayınladı. Fotoğraflara göre telefonun arka yüzü deri benzeri bir yapıya sahipken, kenarlar da metal görünüyor. Samsung’un Galaxy S5 ile yaşadığı hayal kırıklığını Note 4 ile telafi etmesi ve üstün bir telefon çıkarmasını bekliyoruz.

14 Ağustos itibariyle telefonun neredeyse tüm özellikleri Endonezyalı bir teknoloji mağazası tarafından yayınlandı. İlgili haberimiz burada.

[ngg_images gallery_ids=”8″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails”]

Recommended for you

1 Comment

  1. Uğur Bengi

    Temmuz 31, 2014 at 12:48 pm

    bence dedikleri gibi olursa piyasayı sallar ıphone kalmaz ortada

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir