Rehber

Pek bilinmeyen iPhone ipuçları

By

on

Çoğu iPhone kullanıcısının aksine telefonunu diğerlerinden fazla seven ve teknolojiden iyi anlayan kişiler için iPhone kesinlikle açık bir defter. Çok sayıda farklı ve bilinmeyen özelliği olan iPhone, günümüzde Android hayranlarının “Ama iPhone’da bu yapılamıyor” savunmalarını çürütecek özelliklere sahip. Olay, arayıp bulmakta.

Birçok özelliğiyle milyonlarca kullanıcıyı kendine bağlayan iPhone’da hâlâ hiç duymadığınız, bu da mı varmış diyeceğiniz özellikler bulunuyor. Biz de bu özelliklerden en az bilinenlerini sıralayalım dedik. Elbette bunlardan haberiniz olabilir ancak birçok insanın ilk kez duyacağından eminiz.

1. Reklam mesajlarını engelleyin

Dev gibi bir grup sohbetinde hiç bitmeyen mesajların yarattığı sinir harbini hepiniz biliyorsunuzdur. Bundan kötü ne olabilir diye düşündük ve cevabı spam mesajlarında bulduk.

Neyse ki, iPhone’larda iki sorunun da çözümü oldukça basit. Size sürekli mesaj gönderen birisini veya bir şirketi engellemek, diğer modellerde ve işletim sistemlerinde bu kadar kolay değil.

İstemediğiniz birinden mesaj aldığınızda, sohbete girip “Ayrıntılar”a bastıktan sonra, kişi isminin yanındaki i simgesine basın ve kayıtlı olsa da olmasa da kullanıcının numara vs. bilgilerine ulaşın. Bu pencerenin alt kısımlarında “Bu Arayanı Engelle” ifadesi yer alıyor. Ona bastığınızda, o kişiden veya kurumdan bir daha mesaj almıyorsunuz. Reklam mesajları için oldukça etkili bu yöntemden ne yazık ki birçok kişinin haberi bile yok.

Ek olarak sevdiğiniz arkadaşlarınızla mesajlaşıyor ancak gevezelik ettikleri zaman da canınız sıkılıyorsa, bu kişileri de az önce girdiğimiz “Ayrıntılar” penceresinden bir süreliğine Rahatsız Etme moduna alabiliyoruz. Böylece mesajlar gelmeye devam etse de, bildirim gelmiyor.

2. Kafa hareketleriyle kontrol

IMG_8572En büyük iPhone hayranı olup teknolojinin kitabını yazmış olsanız bile, iPhone’un basit baş hareketleriyle kontrol edilebildiğini bilme ihtimaliniz oldukça düşük. Birçok kullanıcıdan uzağa saklanmış bu özellik, Erişilebilirlik kısmında birkaç farklı yenilikle birlikte geliyor.

iPhone’u baş hareketlerinizle kontrol etmek için, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Anahtarla Denetim yolunu izleyin.

Anahtarlar’a basın ve yeni anahtar ekle deyin. Kaynak olarak kamerayı seçtiğinizde karşınıza iki seçenek çıkacak. Biri başın sağa, biri de sola hareketi. Mesela başınızı sola çektiğinizde Siri’nin açılmasını, sağa çektiğinizde ise Uygulama Değiştirici’nin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi Anahtarla Denetim menüsüne geri dönün ve Anahtarla Denetim’i açın.

Ekranın iki tarafında mavi çizgiler göreceksiniz, başınızı sağa çekin ve Uygulama Değiştirici’ye gidin.

3. Siri’ye adınızı öğretin

IMG_8574iOS 8.3 ile birlikte Türkçe konuşmaya da başlayacak olan Siri, şu an itibariyle özellikle Türkçe isimlerde sıkıntı yaşıyor. Ara sıra sohbet etme fırsatı bulduğumuz bu tatlı asistan adımızı doğru söyleyemediğinde ise biraz keyifler kaçıyor. Türkçe’yi geçelim, Siri çok yaygın İngilizce isimlerde bile tam doğru telaffuzu veremiyor.

Bunu düzeltmek ise oldukça kolay. Siri’yi açtıktan sonra aldığınız selamda yüksek ihtimalle Siri adınızı söylüyor. İsminizi yanlış söylerse, şu an için ne yazık ki İngilizce olarak “You didn’t pronounce my name correctly” yani adımı doğru telaffuz etmedin diyoruz. Sonrasında Siri bize adımızın nasıl okunduğunu soruyor ve biz adımızı söyledikten sonra çeşitli seçenekler sunuyor. Bu seçeneklerden doğru olanı seçmenizle birlikte bundan sonra Siri adınızı doğru söylemeye başlıyor.

4. Gittiğiniz her yeri görün

Bu özelliği manuel olarak devre dışı bırakmadığınız takdirde, iPhone gittiğiniz her yeri takip ediyor ve tüm konum bilgisini saklıyor. Sonra da bu bilgiyi, iPhone deneyiminizi kişiselleştirip iyileştirmek için kullanıyor.

Kimi kullanıcılar arasında büyük gizlilik endişelerine sebep olan bu özellik, Apple’ın söylediğine göre kullanıcıya zarar vermiyor. Tüm konum verisi iyi bir şekilde korunurken, bunu sorun etmediğiniz takdirde de gerçekten kullanışlı olabiliyor.

En sık ziyaret ettiğiniz yerleri görmek ister misiniz? Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri > Sık Kullanılan Konumlar yolunu izleyerek bu özelliği açabilir. Yine aynı yolu izleyerek geçmişinizi görebilir ve sık ziyaret ettiğiniz yerleri izleyebilirsiniz.

5. Fiziksel kamera tuşu kullanın

Bu ipucumuz biraz fazla bilinmesine rağmen, yine de iPhone kullanıcıları arasında ses açma veya kapama tuşu ile fotoğraf çekilebildiğini bilen pek fazla kişi olmadığını düşünüyoruz. Bu özelliği kullanmaya başlamakla birlikte hayatın biraz daha kolaylaşacağından emin olabilirsiniz.

Ses açıp kapama tuşlarını kullanarak kamera uygulamasını daha gerçek bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Ek olarak bu yöntemle elinizin daha az hareket ettiğini ve fotoğrafların da daha güzel çıktığını göreceksiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir