Rehber

PC’nizdeki dosyalara uzaktan ulaşmanın iki kolay yolu

By

on

Bilgisayarınızdaki bir dosyaya ihtiyacınız var ama onu Dropbox’a atmayı mı unuttunuz? Uzaktan erişim için bir yedek plan yardımcı olabilir.

Tüm cihazlarınız arasında dosyaların senkronizasyonu, ancak dosyaları doğru yere yerleştirmeniz kadar yararlıdır. Bu yokken kritik dosyalara uzaktan erişim sağlamak için bir yedek planınız olması kullanışlıdır.

Potansiyel bir çözüm olarak daha önce Chrome Remote Desktop’a bakmıştık. Şimdi ise günlük rutininizin zaten bir parçası olabilen uygulama ve servisleri kullanarak dosyalara erişim sağlamanın iki farklı yoluna bakacağız.

Telefondan PC’ye

remotefiles

PushBullet Remote Files adlı yeni bir uzaktan erişim özelliğine sahip

Popüler medya paylaşım uygulaması Pushbullet uzun özellikler listesine yakın zamanda cihazlar arasında dosya alışverişi için uzaktan erişimi ekledi. Remote Files adlı bu yeni özellik PC’nizdeki dosyalara Android cihazınızdan erişim imkanı tanıyor.

Remte Files’ı kullanmak için telefonunuz üzerinde Pushbullet’ın Android uygulamasına ve tabi Pushbellet’ın masaüstü programına ihtiyacınız var; browser eklentisi burada işe yaramıyor.

Her iki uygulama çalışır durumdayken masaüstü programını açın ve Setting’e gidin. Ardından aşağı inerek “Remote Files access” yanındaki kutuyu işaretleyin.

Bundan sonra telefonunuzun bilgisayarın erişim için hazır olduğunu anlamasını sağlamak için birkaç dakika verin. Ardından telefonunuz üzerinde Pushbullet’ı açın, sol üst köşedeki “hamburger” menü ikonuna basın ve açılır navigasyon panelinden Remote Files’ı seçin. Burada bilgisayarınızın adını görmelisiniz. Üzerine bastığınızda kullanıcı hesabınızda kayıtlı dosyalara tam erişime sahip olacaksınız. (Pushbullet’i kullanarak sistem dosyalarına erişemezsiniz.)

Telefonunuzun dosyalara uzaktan erişebilmesi için Pushbullet’ta aklınızda bulundurmanız gereken tek şey PC’nizin açık ve Internet’e bağlı olma zorunluluğudur.

Remote Files ücretsiz ama dosya transferinde 25 MB limiti var ve firma özelliği aylık bazda kısıtlı olarak ((ama transfer miktarı henüz belirsiz)) kullanabileceğinizi söylüyor. Yıllık 40 dolar, aylık ise 5 dolara pro hesabına geçerek bu kısıtlamalardan kurtulabilirsiniz.

OneDrive

Microsoft Windows 8’den 8.1’e terfi ettiğinde, OneDrive’ın dosyaları paylaşma, diğer adıyla uzaktan erişim özelliğini kaldırdı. Windows 10’da bu özellik geri geldi. OneDrive masaüstü uygulamasını indirdikleri takdirde Windows 7 kullanıcıları da bu özelliğe sahip olabilir.

onedrivesettings

OneDrive’ın masaüstündeki ayarlarından devreye sokarak dosya paylaşımına başlayın.

Windows 10’da uzaktan erişimin çalışması için tüm yapmanız gereken görev çubuğunun sağ tarafındaki sistem tepsisinde yukarı önlü ok üzerine tıklamak, ardından OneDrive ikonu üzerinde sağ tıklayıp Ayarlar’ı seçin. Bir pencere açılacak. Ayarlar Sekmesi’ne tıklayın ve “OneDrive’ın bu bilgisayardaki dosyalara erişmesine izin ver” yanındaki kutuyu işaretleyin.

Ardından OneDrive.com’u açın ve sol bölümde Bilgisayarlar bölümünden kendi bilgisayarınızı seçin. Yeni bir sekme açılacak ve buradan PC’niz üzerindeki dosyalara erişebileceksiniz.

Pushbullet’de olduğu gibi OneDrive’ın dosya paylaşım özelliğinin çalışabilmesi için PC’nizin açık ve Internet’e bağlı olması gerekiyor.

Uzaktan erişim muhtemelen çok sık ihtiyacınız olacak bir şey değil ama ona gerçekten ihtiyacınız olduğunuz durumlarda cebinizde hazır bulunması harika; çünkü ona ihtiyaç duyduğunuzda, gerçekten ihtiyaç duyarsınız.

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir