Rehber

Olmazsa olmaz Windows Phone uygulamaları

By

on

Android ve iOS’un gerisinde kalmasına rağmen, özellikle Orta Doğu’da olmak üzere Windows Phone kendi kitlesini yavaş da olsa oluşturuyor ve kaliteli donanımı ile raflarda kendine ait bir yer ediniyor.

Buna rağmen asıl problem uygulamaların azlığı. WP App Store’un bir hayli küçük olduğu ve uygulamaların diğer işletim sistemlerden Windows Phone işletim sistemine uyarlanmasında zaman zaman zorluklar yaşandığı aşikar. Fakat firmanın doğru yolda olduğuna inanıyoruz.

WP App Store, 200.000’den fazla uygulaması ile büyümeye devam ediyor. Biz de bu uygulamalar arasından, Windows Phone deneyiminizi bir üst seviyeye çıkaracak bazı uygulamaları seçip sizler için derledik.

Translator (Ücretsiz)

Bu Bing tabanlı ücretsiz çeviri uygulaması, çok dilli dünyamızda yolunuzu bulmanız için olmazsa olmazlardan biri.

Translator kullanıcılarının tam 40 dilde kelime ve kelime gruplarını çevirmesini mümkün kılıyor. Anlamını öğrenmek istediğiniz kelimeyi direk kelimeyi söyleyerek veya yazarak aratabildiğiniz gibi OCR metodunu da kullanabiliyorsunuz. OCR metodu yazılı bir belgenin “okunmasını” sağlıyor.

Tıpkı Google tabanlı çeviri programlarında olduğu gibi, WP’nin Translator uygulamasında bulunan OCR teknolojisi de hâlâ gelişme aşamasında, fakat yazılı veya sesli girdileri kolaylıkla çevirebilir durumda.

Photosynth (Ücretsiz)

Photosynth, fotoğraf meraklılarının çektikleri fotoğrafları birleştirerek panaromik kareler oluşturmasına olanak sağlıyor. Tatillerinizden kareleri veya gündelik hayatınızdan bir anı eşsiz bir yöntem ile paylaşmak istiyorsanız bu uygulama sizin için.

SkyDrive (Ücretsiz)

Microsoft, SkyDrive sayesinde Microsoft hesabı bulunan her kullanıcıya 7 GB’lık bir bulut depolama alanı veriyor. Microsoft tarafından geliştirilen SkyDrive uygulaması yerel aygıtlarınız arasında erişimi mümkün kılıyor. Ayrıca fotoğraf, metin vb gibi dosyalarınızı buluttan indirmeniz veya bulut’a yüklemeniz mümkün.

Baconit (Ücretsiz veya bağışlı sürüm)

İnternette neyin popüler olduğunuz merak mı ediyorsunuz? Reddit’den daha ötesine bakmanız gereksiz. İnternette en çok takip edilen sitelerden biri olan Reddit’i, WP’nizde takip etmenin en iyi yolu Baconit adlı resmi olmayan bir uygulama.

Reddit’e yabancıysanız da telaşa gerek yok. Baconit’i kullanmak için bir hesaba ihtiyacınız yok, sadece konulara yorumda bulunamayacak veya oy kullanamayacaksınız. Eğer uygulamayı beğenirseniz 2 dolarlık daha üst versiyonunu tavsiye ediyoruz.

Waze (Ücretsiz)

Waze bir yolculuk sırasında veya sıkışık bir trafikte yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz uygulamalardan biri. Sebebi ise basit: Çünkü bu uygulama muhteşem.

Herhangi bir GPS uygulaması gibi, iki nokta arasındaki uygun rotayı belirliyor ve bu rotaya göre sesli komutlar veriyor. Waze’i farklı kılan özellik ise Waze veri tabanı ile Waze kullanıcıları arasında pasif iki yönlü bir iletişim ağı kurması. Diğer Waze kullanıcılarının içinde bulunduğu trafik durumunu ve yol çalışmalarını algılayan uygulama bu sayede olabilecek en uygun rotayı kullanımınıza sunuyor.

Skype (Ücretsiz)

Microsoft’un 2011 de Skype’ı almak için 8.5 milyar dolar harcadığını göz önünde bulundurursak, mobil cihazlar için de uygulama desteği beklememiz oldukça doğal. Diğer uygulama geliştiricilerinin WP’ye geçerken yaşadıkları problemlerin aksine Skype, WP işletim sisteminde herhangi başka bir sistemdeymişçesine istikrarlı ve problemsiz bir şekilde çalışmakta.

Skype’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bildiğinizi düşünüyoruz. Programı duymamış birkaç kişiden biri iseniz bilmeniz gereken tek şey var: Skype, açık ara, platformlar arası en iyi iletişim platformu.

Flashlight-X (Ücretsiz veya 2 dolarlık reklamsız sürüm)

Hiçbir mobil sistem bir el feneri uygulaması olmadan kullanıma hazır hale gelmiş sayılmaz. Bu durum Windows Phone’da da değişmiyor. WP mağazasında ki en popüler el feneri uygulaması ise Flashligh-X.

Uygulama kameranızda bulunan flaşı kullanarak devamlı bir ışık sağlarken acil durumlar için yanıp sönerek etrafınıza SOS yardım çağrısı gönderebiliyor. Ayrıca akıllı telefonunuzun sinyal dışında olduğu yerlerde bile kullanışlı bir pusulayı kullanımınıza sunuyor.

Flashlight-X’i hergün kullanmasanız da acil durumlar veya elektrik kesintileri için uygulamalarınızın arasında bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Twitter (Ücretsiz)

Günümüzde internette olmanız demek, bir Twitter hesabına sahip olmanız demek. Bu yüzden Twitter uygulaması WP için olmazsa olmazlardan. Anroid veya iOS’den geçiş yapan kullanıcılar fark edecektir ki WP’deki Twitter uygulaması henüz o “yeni görünüme” kavuşmadı. Buna rağmen uygulama herhangi başka bir platformdaki gibi eksiksiz olarak çalışıyor.

Vine (Ücretsiz)

Gündelik hayatınızdan anlarınızı paylaşmak için durdurulamaz bir arzu hissediyorsanız Vine ve Instagram uygulamaları sizler için. Fakat Instagram, WP işletim sistemine daha tam olarak uyum sağlayamadığı için Vine kullanmanızı tavsiye ediyoruz, hiç değilse Instagram tam anlamıyla çalışabilir hale gelene kadar. Bu uygulama sayesinde gündelik hayatınızdan kısa kısa videolar paylaşabiliyorsunuz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir