Rehber

Nexus 6 hakkında her şey

By

on

Ülkemizde de büyük beğeni toplayan Nexus 5’in piyasaya çıkmasının ardından 1 yıla yakın zaman geçti. Bu süreçte Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2, Z3 ve LG G3 gibi çok sayıda birinci sınıf telefonla karşılaştık ve artık sıra Google’a geldi. Nexus 6’yı bu sonbahar çıkarması beklenen Google’ın Motorola tarafından üretilecek telefonu belli bir heyecan yaratmış durumda. Biz de diğer “hakkında her şey” rehberlerimizde olduğu gibi Nexus 6 için de çıkış tarihinden fiyatına, özelliklerine, performansına kadar birçok alanda konuşulan dedikoduları, kesinleşen bilgileri tek bir başlık altında topladık.

Motorola Shamu olarak da bilinen telefona biz Nexus 6 diyecek olsak da, Google’ın “Nexus 5 2014” gibi bir isim seçebileceğini de belirtmemiz gerekiyor. Nexus 7 tablet serisinde yeni çıkan modellerinde ismi değiştirmeyen Google’ın yeni telefonu için ne yapacağı merak konusu. Yine de şimdilik telefonun adı bizim için Nexus 6.

[Nexus 6 resmen tanıtıldı!]

Çıkış tarihi ve fiyatı
Tarihin kendini tekerrür ettiğini hepimiz biliyoruz ve Apple’ın iPhone lansmanlarındaki tutarlı zaman stratejisi de diğer şirketler için de geçerli olmaya başladı. Tüm büyük firmalar yılda bir adet büyük amiral gemisi telefon lansmanı yaparken, Google’ın Nexus lansmanları da ilk telefon hariç belli bir ritme sahip.nexus çıkış
Nexus S’ten itibaren tanıtımı 4. çeyrekte yapan Google’ın bu sene de benzeri bir yaklaşım sergileyerek Ekim-Kasım aylarından birinde lansman yapmasını bekliyoruz. Kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai de, birkaç ay öne yaptığı açıklamada Nexus 6’nın yılın sonlarına doğru tanıtılacağını belirtmiş ve 4. çeyrek lansmanını bir nevi doğrulamıştı.

Google’ın Haziran ayında gerçekleştirdiği Google I/O Geliştirici Konferansı’nda Nexus 6’yı tanıtma olasılığı üzerinde durulsa da, konferansta herhangi bir şekilde Nexus 6 lafı geçmedi. Ancak konferansın gözbebeği olan yeni Android sürümü Android L’in Eylül ayında çıkacağı belirtildi. Noktaları birleştirdiğimizde de Nexus 6’nın Android L yüklü olarak gelecek ilk telefon olabileceğini söyleyebiliriz.

Yine de bu konuda farklı görüşler de bulunuyor. The Information’da yayınlanan bir makaleye göre Nexus serisi devam etmeyecek ve Google yeni Android Silver serisine geçiş yapacak. Evleaks de Mayıs ayında Nexus 6’nın çıkmayacağını, 2015’in Şubat ayında LG tarafından Android Silver etiketine sahip bir telefon çıkacağını duyurmuştu.

Ancak bu bilginin ardından Ausdroid’in iddiasına göre Google’da çalışan ve projeye dahil olan birisi, Nexus 6’nın bu yıl sonuna doğru çıkacağını ve LG G3 gibi 5.5 inç ekrana sahip olacağını belirtmiş. Motorola üretimi Nexus 6’nın çıkma ihtimali hiç de düşük değil.

Şimdiye kadar nispeten uygun fiyatlı olarak gördüğümüz Nexus serisinin son telefonu Nexus 5, ülkemizde 1400 TL gibi bir fiyat etiketine sahip. Çıktığı zaman da Nexus 6’nın ülkemizde 1500 TL dolaylarında bir fiyattan satılmasını bekliyoruz.

Özellikler
Android Police’in verdiği bilgiye göre, Shamu kod adına sahip olacak Nexus 6’yı Lenovo’ya satılmasına rağmen Motorola üretecek. Android Police haberine göre telefon phablet boyutlarında 5.9 inç bir ekrana sahip olacak ve Kasım ayında piyasaya çıkacak.

Ancak International Business Times’ın haberine göre de Nexus 6’yı LG üretecek ve telefon LG G3’e büyük benzerlik gösterecek. IBT haberine göre Nexus 6’nın beklenen özellikleri şu şekilde:

•    5.5 inç QHD ekran
•    1440 x 2560 piksel çözünürlük (534ppi)
•    Sekiz çekirdekli MediaTek işlemci
•    64-bit işlemci
•    Parmak izi okuyucusu
•    IP67 onaylı su ve toza karşı dayanıklılık

Bu özellikler elbette henüz birer dedikodudan ibaret. Ancak Google’dan beklediğimiz seviye kesinlikle bu düzeyde. Özellikle de alışık olduğumuz Nexus fiyatına bu özellikleri görebilirsek, Android telefon pazarında büyük yankı uyandırabilir.

Performans
GFXBench, Motorola Shamu’ya ait olduğunu iddia ettiği bir telefona ait Manhattan grafik testi sonuçlarını paylaştı. GFXBench’e göre Nexus 6 11.5 FPS değerini yakalayarak Samsung Galaxy S5 ve HTC One M8’in çok az gerisinde kaldı ancak Sony Xperia Z2 ve LG G3’ün önünde yer aldı.

motorola-shamu-performance

İşletim sistemi
Yukarıda belirttiğimiz gibi Google’ın Nexus 6’da 64 bit işlemciye ek olarak parmak izi tarayıcısı kullanmasını bekliyoruz. Telefonun sahip olacağı diğer özelliklerin çoğunlukla yazılım odaklı olması da yüksek ihtimal. Çünkü Android L ile birlikte çıkacak ilk telefon olacağından dolayı, dış görünüşü ve donanımsal özelliklerinden ziyade Android L’in sunacakları daha önemli olacak.

Akıllı saat
Nexus 6 ile birlikte dedikodusu eksik olmayan bir diğer cihaz ise Google’ın Gem adını vereceği akıllı saati. Bu yıl çıkacağı söylenen saatin Nexus 6 ile birlikte verilmesi de yüksek ihtimal. Samsung’un Galaxy Gear giyilebilir cihazlarında uyguladığı gibi Google da Nexus 6 ile birlikte yeni saatini sunabilir. Android Wear içeren saatlerin piyasaya çıkmasının ardından Google’ın kendi çıkaracağı bir saat de ancak Nexus’un yanına yakışırdı diye düşünüyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir