Rehber

Laptop yerine tablet alınır mı?

By

on

Hayatımıza girmeleriyle birlikte gün geçtikçe daha da popüler olan tabletler, satın alma sürecinde belli soru işaretleri oluşturabiliyor. Elimizdeki laptop’lar eskidikçe veya yeni laptop ihtiyacı doğdukça, akıllara “acaba tablet mi alsam?” sorusu yerleşiyor.

1500 TL’ye kadar çıkan ve neredeyse her fiyatta ve konfigürasyonda bulabildiğimiz tabletler, artık günümüzün eğlence ve iş ihtiyaçlarının birçoğunu karşılayabilir bir hal aldı. Windows’un daha çok mobil bir çalışma alanı sunduğu, Android’in her kesime her şeyle hitap ettiği ve Apple’ın de iPad ile her zamanki gibi Apple olduğu pazar oldukça canlı. Yeni cihazlarla birlikte güç ve performans artarken, bilgisayarlara duyulan ihtiyaç da azalıyor. Microsoft’un Surface tabletleri oyun ve iş için kusursuz ama pahalı bir sistem ortaya koyarken, iPad iş haricindeki tüm çalışmalara uygun bir ortam sunuyor. Android tabletler ise yine her şeyi bulabildiğimiz dev bir saha.

Siz de eski laptop’unuzu bırakıp, ya da yeni bir laptop almayıp tablet almayı düşünüyorsanız, rehberimiz çok işinize yarayacaktır. Ancak öncesinde karar vermeniz gereken şeyler var.

Hangi platformdasınız?

Tablet fikrini iyice oturtmadan önce, cihazı hangi platformda kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Önümüzde ise üç seçenek var; Android, iOS ve Windows. Burada süreç, neredeyse tamamen kişisel tercihlere ve mobil çalışma sahanızda neler yapmanız gerektiğine bağlı. Mesela tablette tek ihtiyacınız Microsoft Office uygulamalarıysa, bir Windows tablet tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır ancak Office 365 aboneliğiniz varsa iPad’de de Office kullanabilirsiniz. Android içinse henüz Microsoft Office uygulamaları mevcut değil fakat çok sayıda üçüncü parti farklı seçenek bulunuyor. Burada tercihinizi iki farklı marka arasında yapmanız gerekiyor.

Fakat daha sık bulutta ve Google uygulamalarıyla çalışıyorsanız, seçenekler çok daha genişliyor. Modern bir tarayıcı ile uygulama desteği fazla olan tabletlere yönelmeniz daha mantıklı.

Yine de her zaman için Windows masaüstünün, mobil uygulamalar karşısında daha güçlü olduğunu unutmayın. Lenovo Yoga Tablet 2 gibi bazı cihazlar, hem laptop hem de tablet olarak kullanılabiliyor ve Microsoft’un hem mobil, hem de masaüstü işletim sistemini barındırıyor. Windows 8 tabletler masaüstü PC programlarını çalıştırabilseler de, Windows Store uygulamalarının aksine dokunmatik yönünden zayıf kalıyorlar.

Klavye ve fare ne olacak?

Ekran üzerindeki dokunmatik klavyenin verimlilik açısından iyi geleceğini düşünüyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Kullandığınız cihaz ne olursa olsun ciddi bir şekilde iş halletmek için fiziksel bir klavye kesinlikle olmazsa olmazdır.

Surface Pro 3, Lenovo Yoga Tablet 2 gibi cihazlar, satışlarıyla birlikte yanlarında opsiyonel klavye seçenekleri de sunuyor. En azından karar vermeden önce teknoloji mağazalarında bu klavyelere bir göz geçirmeniz, nasıl kullanıldığını görmeniz, karar açısından çok yararlı olacaktır. Eğer tablet klavyesi bana uyar diyorsanız, en büyük markaların dahi iOS ve Android tabletler için çeşit çeşit klavyeleri bulunuyor. Bu klavyenin yanına bir de fare isterseniz de Windows nispeten daha öne çıkıyor.

Bu türden çalışmalar tablet kullanımınızda son sıralara gerileyecekse, bilgisayarınızda Web’de gezinip, sosyal ağlarda zaman geçiriyor, arada da oyun oynuyorsanız ise performans değerlendirmesi yaparak tablete geçip geçmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Depolama alanı sıkıntı yaratır mı?

Tabletimizi seçtik, klavyemizi de beğendik diyelim, depolama alanı için ne kadar yer gerektiğini biliyor muyuz? Fazladan depolama alanı gerekecek mi? Tüm tabletler en az 16 GB depolama alanıyla birlikte gelir, ancak platformdan platforma uygulamaların kapladığı alan değişir. Eğer Windows programlarını çalıştırmak için bir Windows tablet istiyorsanız, en az 64 GB’lık bir seçeneği satın almalısınız.

Bu bana yetmez diyorsanız, nispeten daha pahalı modellere yönelebilir, SD kart desteği sunan modeller araştırabilir veya küçük bir harici diskte sık kullanmayacağınız büyük boyutlu dosyaları saklayarak alandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ek olarak, bulut bilişim de söz konusu mobil çalışma olduğu zaman öne çıkan bir sistemdir. Bulut için önünüzde çok seçenek olsa da, Microsoft kısa zaman önce Office 365 abonelerine limitsiz OneDrive alanı sunacağını açıkladı. Yılda 70 dolar ödenen Office 365 aboneliği ile bir bilgisayar ve bir iPad veya Windows tablette tüm Office uygulamalarına ek olarak kullanabileceğiniz kadar bulut alanı da size sunuluyor. Bunun dışında Apple, tüketicilerine iCloud üzerinden hizmet verirken, markaların kendi ürünleri haricinde Dropbox, Box, Google Drive gibi çok sayıda üçüncü parti seçenek de bulunuyor ve hepsinin de birer mobil uygulaması oluyor.

Laptop ve tablet arasındaki farklar konusunda çok küçük bir giriş yaptık. Aralarında dağlar kadar fark olan bu iki cihaz da, farklı kullanım amaçları için farklı kişiler için kusursuz birer bilgisayar olabilir. Laptop’tan geçiş yaparken alınacak tabletler şeklinde bir rehber düzenlememiz ne yazık ki mümkün değil fakat geride bıraktığımız yılın en iyi ve üstün 5 tabletini derlediğimiz rehberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir