Rehber

Kış oyunlarınızı mobil cihazlara taşıyın

By

on

Kış oyunlarını Android’iniz üzerinde oynayınGüneşin Kuzey Yarımküredeki inatçı saklambaç oyununa rağmen insanlar dondurucu soğuklarla baş edip aktif kalmayı sürdürüyor. Siz bunları okurken dünya çapından atletler Soçi, Rusya gerçekleştirilen Kış Olimpiyat’larında ve aynı zamanda Aspen, Colorado’daki Winter X Games’de rekabet etmek için bir araya geldi

Bu sırada, orası gerçekten buz kesiyor. Ancak bu oturma odanızın sıcaklığında sezonun eğlencelerine katılamayacağınız anlamına gelmiyor. Aşağıda Android telefonunuz veya tabletiniz için var olan en iyi mobil kış spor oyunlarından bazılarını ele alıyoruz.

Şimdi kışın engelleri olmaksızın onun keyfini çıkartabilirsiniz!

Ski Challenge 14

Fiyat: Ücretsiz

Jiroskop özellikli bu kayak oyunu “en gerçekçi kayak fiziklerini” sunduğunu iddia ediyor. Siz de benim gibi daha önce hiç kayak yapmadıysanız ama cihazınızı eğerek kontrol ettiğiniz yarış oyunlarıyla ilgilendiyseniz, Ski Challenge 14’ün temel oynanışı size tanıdık gelecek.

Bu kayak oyunu ücretsiz olarak indirilebiliyor fakat oyuncular yol üzerinde bol miktarda eklenti ve power-up’lardan satın alabiliyor. Ayrıca oyunun online modu elde ettiğiniz zamanları dünya çapındaki oyuncularla karşılaştırmanıza imkan sağlıyor.

Ski Challenge 14 başlangıçta kolay değil fakat birkaç oyunun ardından daha kontrol edilebilir bir hal alıyor. Başarısızlık sizi yıldıramazsa her şey rahat hissetmekle başlıyor. Bu arada önünüzdeki yolu izlemeyi es geçmeyin çünkü siz dağın zirvesinden aşağı inerken tasarımcılar gözünüzü dolduracak harika manzaralar yaratmış.

Curling3D

Fiyat: Ücretsiz (15 oyunlu lite versiyonu), $5 (sınırsız tam sürüm)

Körling’i bilirsiniz: O uzun saplı süpürgelerin kullanıldığı bir Kış Olimpiyatları sporu. Bu spor tanımayanlar için aptalca görünebilir ama göründüğünden daha zordur.

Körling’deki amaç bir “taşı” belirlenen hedefe rakip takımın yapabildiğinden daha fazla yaklaştırmaktır. Bu çim bowlingine benziyor ama buz üstünde, büyük, ağır bir taşla yapılıyor. Curling3D mobil oyununda parmağınızı kaydırarak taşın konumunu ayarlıyor, hedef alıyor ve atıyorsunuz. (Not: Alışana dek onu aşırı hızlı göndermek oldukça kolay.)

Süpürgeleri unuttuğumuzu zannetmeyin. Taş hedefine doğru ilerlerken taşın hızını korumak ve güzergahını etkilemek üzere taşın önünde parmaklarınızı kaydırarak süpürge görevi görüyorsunuz.

Her ne kadar herhangi bir sporun fiziğini bir mobil oyun içerisinde yeniden yaratmak güç olsa da, Curling3D oynanışı yakalamada iyi bir iş çıkarmış. Bu el ve göz koordinasyonu gerektiren daha çok bir strateji oyunu olan bir eğlenceli spor oyunu. Aman Allah’ım, gerçekten çok keyifli.

Super Ski Jump

Fiyat: Ücretsiz (lite versiyonu), $1 (reklamsız tam sürüm)

Kayakla atlama, intihar eğilimi olmayan bir insanın uçan bir aracın yardımı olmaksızın uçabilmesi gibi bir şey.

Gerçek kayakla atlama sporunda çok daha fazlası olduğundan emin olsam da, Super Ski Jump’ın oynanışı oldukça basit: Rampadan aşağı inerken denge kontrollerini takip et ve eğer bir yana doğru yön değiştiriyorsanız bunu ekranın zıt tarafına dokunarak telafi et. Ardından iki kontrol çıtasına yaklaşırken ekrana dokunarak atlayış ve inişini kontrol et.

Varsayılan kontroller butonlarla yapılıyor ama ayarlardan daha sezgisel olan tilt kontrollerini seçmenizi öneririm. Ayrıca ses efektlerini de kapatmanızı tavsiye ediyorum zira her bir inişe vuvuzella korosu ya da denizayılarının katledilmesi gibi nahoş sesler eşlik ediyor.

Oyunun kapsamı kısıtlı olduğundan zaman içinde sıkıcı hale geliyor. İyi olan yanı ücretsiz olması. Diğer yandan yüksekten uçan bir spora aşıksanız Pro sürümünü kontrol edin. Bu sürümde reklamlar yok ve turnuva, kupa ve çoklu oyuncu modları geliyor.

Ice Rage

Fiyat: Ücretsiz, $2 (reklamsız tam sürüm)

Ice Rage mobil ortama mükemmel bir biçimde adapte edilmiş bir oyun. Sadece gerçek hokey deneyimini yakalamasından değil aynı zamanda dokunmatik arayüze güzel bir biçimde oturtulmuş basit oynanışından.

Hokey üzerindeki bu minimalist yaklaşım oyunculara iki kontrol mekanizması sunuyor; doğrudan bir kontrol ve bir şut butonu. Eğer iki butonlu yapı size aşırı geliyorsa, oyun sadece şutlara konsantre olmanıza imkan tanıyan tek butonlu bir moda dahi sahip. Bir diğer ayarda kaleciyi kontrol edebiliyorsunuz ama bunu yapmayın; oyun kısa zamanda güç bir hal alıyor.

İpucu: Bunu ortaya çıkartmam biraz zaman aldı ama şut butonunu basılı tutarsanız, diski gerçekte göndermeden evvel oyuncunuzun nereye hedef aldığını göreceksiniz.

Oyunu telefonunuza karşı ya da aynı ekran üzerinde başka bir arkadaşınıza karşı oynayabilirsiniz (bu muhtemelen telefondan ziyade tablet üzerinde daha iyi çalışacak bir ayar). Her iki durumda da oyunun sezgisel oynanışını öğrenmek eğlenceli. Ice Range buz hokeyinin gerçek spor anlayışını sağlamamakla birlikte, tamamen kendi strateji ve fiziklerini sunuyor.

iStunt 2

Fiyat: Ücretsiz, $2 (reklamsız tam sürüm, oyun içinden satın alınıyor)

iStunt 2, “Google Play Store’daki en ekstrem snowboard oyunu” tanımıyla uyuşuyor mu bilmiyorum fakat bu kış temalı oyun minimalist bir eğlence yaklaşımına sahip.

Oyundaki göreviniz  radikal snowboard’cunuzu giderek artan tuhaflıktaki rotalarda ayakta tutabilmek. Kontroller sağa sola yatırmak, havada akrobatik hareketler yapmak ve düzgün bir biçimde yere inmek için kayağınızı tutmaktan ibaret. Oyun ücretsiz indirilebiliyor ancak 2 dolara reklamsız tam sürümünü satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra karakterinizi bir kutup ayısıyla değiştirmek gibi bir dizi oyun içi (ya da kazanılabilir) satın almaları seçebilirsiniz.

Oynanışı itibariyle iStunt 2 uzaklaşmak istediğiniz o zamanlarda sizin ilginizi çekebilecek basit bir oyun ve çok kısa sürede sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu atıştırmalık oyun can sıkıntınızı güzelce giderecek.

Playman Winter Games

Fiyat: Ücretsiz

Beş kış oyunundan oluşan bu koleksiyon fiziksel çeviklikten ziyade zihni çeviklikle ilgili: Oyunların çoğunda uyarıcılara hızlı bir biçimde tepki vererek yarışıyorsunuz.

Örneğin, ski sprint yarışmasında, ekranda göründüğünde bir daireye dokunuyorsunuz. Daireler rasgele kalıplarla ortaya çıktığından ayak uydurmak güçleşiyor. Ne kadar ağır tepki verirseniz veya hata yaparsanız, yarışma daha da hızlanıyor. Playman Winter Games düşünen adamın kış oyunları paketi.

Hockey Fight

Fiyat: Ücretsiz (lite versiyonu), $1 (reklamsız tam sürüm)

Her ne kadar Avrupa liglerinde ve Olimpiyatlarda hokey kavgaları proaktif olarak caydırılmaya çalışılsa da dövüşler NHL’in ödüllendirilen, kaba geleneklerinden bir tanesi. Hockey Fight da buz üzerindeki yumruklarıyla bunu devam ettiriyor.

Hockey Fight temelde bir hokey oyunundan ziyade bir boks oyunu. Esasında diski hiçbir noktada göremediğiniz ilk hokey oyunu olabilir.

Oyuncu kafa veya vücuda sağlı sollu yumruklar savurmak, blok yapmak ve enerjisini korumak için üzerindeki dört noktaya dokunuyor. Enerji barlarına sahip dövüş oyunlarına aşina olanlar ne zaman yumruk atacakları ne zaman kaçacakları stratejisini hemen kavrayacaktır. Hockey Fight profesyonel sporların resmi olarak cezalandırılan bileşenlerinden bir tanesinin en tuhaf örneklerinden.

Ek bir not olarak dövüş yorumlarını kapatmayı unutmayın çünkü robot yorumcunun kısıtlı sözcük haznesi kısa zamanda can sıkmaya başlıyor.

Crazy Snowboard

Fiyat: Ücretsiz

Kolay bir oynanışa sahip olan bu 3D snowboard oyunu en beceriksiz insanların dahi kendisini Shaun White gibi hissetmesini sağlıyor.

Basit yanlara eğme tabanlı oynanış havadayken bir takım buton kombinasyonları yardımıyla en çılgın akrobatik hareketleri yapabilmenize imkan tanıyor. Eğer yetiştiğiniz karlı dağ manzaraları usandırdıysa, oyun size farklı tema seçenekleri de sunuyor.

Crazy Snowboard herkesin daha ilk denemede inanılmaz numaralar yapabilmesini sağlıyor. Oyunun çekici yanı hedefleri tamamlamak ve daha iyi hale gelmek değil; o harika numaraları gerçekten denemeden ortaya çıkartma fantezisini beslemek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir