Rehber

iPhone için en iyi 5 efekt uygulaması

By

on

Dijital kamera ve akıllı telefon kameraları arasındaki rekabette, geleneksel düşünenler genellikle renk dağıtımı, odak ayarlama ve diğer gelişmiş fotoğraf tekniklerini uygulamak için hala dijital SLR makine ve Photoshop’a ihtiyaç olduğunu savunuyorlar.

Ama bu savunma çürüyor. Zekice yazılmış iPhone uygulamaları sayesinde, kısa zaman öncesine kadar bilgisayar tabanlı fotoğraf düzenleme yazılımları olmadan uygulanması mümkün olmayan efektleri, fotoğraflarımıza uygulayabiliyoruz. Biz de iPhone ile elde edilebilecek en güzel efektleri ve bunları size ulaştıran uygulamaları derledik.

Lytro tarzı odak ayarlama

Lytro kameraları duymuşsunuzdur. Bu makine sayesinde, bir fotoğrafı çektikten sonra odağını değiştirebiliyorsunuz. Örneğin arka plana dokunuyorsunuz ve odak değişiyor. Öne dokunuyorsunuz ve odak öne gelerek, arka planı bulanıklaştırıyor.

iPhone uygulaması FocusTwist ile, aynı efekti siz de telefonunuzla çektiğiniz fotoğraflara 3.59 TL karşılığında uygulayabiliyorsunuz. Aynı anda birden fazla odak noktasını alan tek bir fotoğraf çekmek yerine, FocusTwitst, birkaç saniye boyunca, farklı odak noktalarına sahip bir dizi fotoğraf çekiyor. Bu yüzden de çekim sırasında olabildiğince sabit durmak gerekiyor. Sonrasında ise aynı fotoğrafın farklı noktalarına dokunarak, odak farkını görebiliyorsunuz. Fotoğraflarınız aynı zamanda FocusTwist’in web sitesinde de depolanıyor ve buradan arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Renk silme

Renk silme, fotoğrafçılıkta pek de kolay verilemeyen efektlerden biridir. Tamamı siyah beyaz bir fotoğrafın ortasında tüm parlaklığıyla duran kırmızı bir elma bulunan fotoğraflardan görmüşsünüzdür. Renk silme de bu işe yarıyor. Eskiden, böyle bir fotoğraf oluşturmak için Photoshop üzerinden çok sayıda ayarlama yapmak gerekiyordu. Şimdi ise telefonunuz üzerinden bunu birkaç saniyede halledebiliyorsunuz.

Bu alanda çok sayıda uygulama olmasına rağmen, en iyi çalışanı, 1.79 TL’ye satın alabileceğiniz Color Splash uygulaması. Bu uygulama ile, Fotoğraflar’ınızda bulunan bir fotoğrafı seçebiliyor veya yeni bir fotoğraf çekebiliyorsunuz. Fotoğraf tamamen siyah beyaz şekilde geliyor ve rahatlıkla istediğiniz yere dokunarak renk verebiliyorsunuz. Oldukça kolay ve eğlenceli olmasının yanında, uygulama beklemediğiniz kadar kaliteli sonuçlar veriyor.

Alan derinliği yaratma

Alan derinliği, ismini fotoğrafçıların perspektif oluşturmak için kullandığı profesyonel objektiften alıyor. Bu objektif kullanılarak, normal sahneleri, minyatürmüş gibi gösterebiliyorsunuz. Evleri, arabaları birer oyuncak gibi gösterebiliyorsunuz.

Şimdi bu acayip efekti iPhone üzerinden de uygulayabiliyorsunuz. Bunun için çok sayıda uygulama olmasına rağmen, 3.59 TL’lik TiltShift üzerinden örnek vereceğiz. Uygulama üzerinden bir fotoğraf açıyoruz ve iki çizgi ile kesinliği ve bulanıklığı birbirinden ayırıyoruz. Karışık durabilir ama yapması çok kolay ve uygulamanın içinde bulunan örnek fotoğraflar ile tekniği kolayca anlıyor ve herhangi bir fotoğrafı rahatlıkla minyatür hâle getirebiliyorsunuz.

HDR uygulama

HDR fotoğraflar, son birkaç yılda oldukça popüler oldu. Her şey, fotoğraf meraklılarının, aynı sahnede farklı ışıklama ile birden fazla fotoğraf çekmesiyle başladı. Sonra çekilen tüm bu fotoğraflar, bilgisayar programlarıyla birleştirilip, başka türlü elde edilemeyecek güzellikte, renklerle dolu bir hal alacak şekilde birleştirildi. Sonra ise gelişmiş dijital kameralar dahili HDR modları sunmaya başladılar. Şimdi ise iPhone kamerasında bile HDR modu bulunuyor ve iOS 7 ile tek dokunuşla açıp kapatılabiliyor.

Ama iPhone’un HDR modu kusursuz değil. Geleneksel yöntemle, farklı fotoğraflar çekmediği için, çıkan sonuç genelde vasat oluyor. Gerçekten etkileyici HDR çekimler için ise, 3.59 TL gibi bir fiyata sahip Pro HDR benzeri uygulamaları deneyebilirsiniz. Bu muhteşem uygulama biri çok ışıklı, diğeri az ışıklı iki tane fotoğraf çekiyor ve ikisini, rengi ve detayı fazla olan tek bir fotoğrafta birleştiriyor. Tüm bu süreç, telefondaki deklanşöre basığınız andan itibaren 30 saniye civarı sürüyor ancak çıkan sonuç, beklemeye değdiğini gösteriyor.

Cisim uçurma

Bazı özel efektler gerçekten özeldir. Uçurma efektini de bunlar arasında sayabiliriz. Mesela birinin havada uçan bir fotoğrafını çekmek için, Photoshop’ta saatlerce uğraşmak, bir sürü ayar yapmanız gerekir ve keşke bunun için bir uygulama olsaydı diye düşünebilirsiniz. Tam olarak bunu yapan bir uygulama var.

3.59 TL’den satılan Levitagram, istediğiniz kişiyi veya cisimi uçurabiliyor. Bu uygulama ile, aynı sahnenin iki fotoğrafını çekiyorsunuz. Birinde sözde uçan cisim, diğerinde de cisim olmadan sadece sahneyi çekiyorsunuz. Örneğin kendinizi uçurmak için, bir kutunun üzerinde durabilir ve sonra uygulama üzerinden kutuyu silerek uçma efekti verebilirsiniz. Kusursuz uçan fotoğrafınız hazır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir