Rehber

iPhone 6 hakkında her şey

By

on

Bu yazı 7 Temmuz 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Apple’ın her çıktığında büyük yankı uyandıran iPhone serisinin yeni telefonu iPhone 6’ya dair dedikodular durmak bilmiyor. Biz de iPhone 6’nın çıkış tarihinden fiyatına, özelliklerine ve diğer her şeye dair internette konuşulan tüm dedikoduları derledik.

Apple’ın yeni akıllı telefonlarını tanıtma konusunda belli bir strateji sergilediği zaten bilinen bir şey. 1. nesil iPhone’dan beri bir düzen içerisinde gerçekleştirilen lansmanlar, iPhone 4’e kadar Apple’ın Haziran ayında gerçekleştirdiği Geliştirici Konferansı’nda tanıtılırken, iPhone 4S 2011 yılının Ekim ayında, iPhone 5 ve 5S/5C telefonlar da Eylül aylarında tanıtılmıştı.

Bu veriler ele alındığında, iPhone 6’nın Eylül-Ekim aylarından birinde tanıtılma ihtimali oldukça yüksek. Aynı zamanda telefonun, lansmandan 10 gün sonra satışa çıkması da artık gelenekselleşmiş bir şey. Yine de internette, Apple’ın sürpriz yaparak yeni iPhone’u Haziran ayındaki Geliştirici Konferansı’nda tanıtabileceği söylense de, bu konferans son yıllarda büyük donanım duyurularından ziyade yazılıma odaklandığı için iPhone 6’nın yaz ayında tanıtılma ihtimali düşük görünüyor.

Ancak ilginç olan bir detay var. iPhone serisinin şu anki akıllı telefon pazarındaki üst seviye telefonlar arasında Android karşısında zorlandığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden de Apple’ın, büyük iPhone 6 duyurusundan önce bir iPhone telefon/tablet hibridi tanıtılabileceği yönünde dedikodular da bir hayli ses bulmuş durumda.

Tüm dedikodulara kısa kısa değindikten sonra detaylarına geçelim:

  • iPhone 6 çıkış tarihi: 2014 Eylül
  • iPhone 6 ekran boyutları: 4.7 – 5.5 inç
  • iPhone 6 fiyatı: 16 GB 650 dolar, 32 GB 750 dolar, 64 GB 850 dolar

iPhone 6 muhtemel yeni özellikleri:

  • 128 GB dahili hafıza veya artırılabilir hafıza
  • Daha kaliteli kamera
  • Yeni iOS 8 işletim sistemi
  • Nabız ölçer kulaklık
  • NFC çipi
  • A8 işlemci
  • Kablosuz şarj

Detaylar

Forbes’un yaptığı habere göre, Cowen and Company’nin genel müdürü Timothy Acuri, tedarik zincirlerine dair kaynaklarından aldığı kesin bilgiye dayanarak iPhone 6’nın 4.8 inç ekrana sahip olacağını iddia ediyor ve Apple’ın bu boyutta kesin olarak karara vardığını belirtiyor. Farklı kaynaklarda ise iPhone 6’nın 4.7 ve 5.5 inç ekran seçenekleriyle iki ayrı telefon olarak çıkacağı konuşuluyor. Bu yüzden şimdilik ekran boyutu hakkında kesin olarak konuşmak mümkün görünmüyor ancak Apple’ın iPhone 5’ten beri tercih ettiği 4 inçlik ekranını büyütmesi yüksek ihtimal. Ek olarak, çok sayıda ekran boyutu dedikodusu çıktığı düşünülürse, Apple’ın geçen sene iPhone 5S/5C ile yaptığı gibi bu sene iki farklı telefon çıkarması da mümkün. iPhone 5C pek başarı yakalayamamışken, 4.7 ve 5.5 inç boyutlarında iki telefonun da hitap edeceği farklı kitleler olacağından ikisinin de Apple’ın istediği satış rakamlarına ulaşması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Apple duyurana kadar iPhone 6’ya dair net bir fiyat söylemek mümkün değil ancak şirketin önceki telefonlarda da aynı fiyatlandırma sistemini koruduğunu düşünürsek, telefonun ABD’de 16 GB model için 650 dolardan çıkacağını söylemek yanlış olmaz. Apple Store Türkiye yeni açıldığı ve hiçbir iPhone’un çıkış zamanında mevcut olmadığı için, telefonun Türkiye’de ne kadara satılacağı konusunda net bir fiyat veremiyoruz ancak dönemin dolar kurunu hesaba katmadan şimdilik 2100 TL’nin üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

Tahmin etmesi pek zor olmayan konulardan biri de yeni işletim sistemi. Apple’ın şimdiye kadarki tüm telefonlarında yenisini sunduğu iOS işletim sisteminin, iPhone 6 ile birlikte 8. sürümünün gelmesi bekleniyor. Yüksek ihtimalle de bu işletim sistemi Haziran ayında gerçekleştirilecek Geliştirici Konferansı’nda tanıtılacak ve beta sürümü geliştiricilere dağıtılacak. Şimdilik iOS 8’de neler olacağına dair dönen dedikoduları buradan okuyabilirsiniz.

[iOS 8 tanıtıldı]

iPhone 6’ya dair 7 Temmuz’da atılan en yeni dedikodu, otomatik kilit açma olarak ortaya çıktı. iOS 8 ile doğrulanmamış olsa da, telefonun Android L‘deki gibi bir otomatik kilit açma özelliğine sahip olacağı söyleniyor. Touch ID veya parola gerektirmeksizin, telefonun kilidi açılabilecek.

Bu özellik için Apple’ın “konum bazlı güvenlik” isimli patentinde “Güvenlik seviyesi ve/veya diğer cihaz davranışları, ayarları veya konfigürasyonları, mobil cihazın konumuna göre düzenlenebilir.” deniliyor.

Devamında ise, “Bir örnekte, kullanıcının evi olduğu belirtilen belirli bir konumda, cihazın tuş kilidini açmak için parola gerekmiyor. Bir diğer örnekte ise, kullanıcının çalışma masasında daha basit bir parola kullanılırken, mobil cihaz ofisin farklı bölgelerindeyken daha karmaşık olarak parola kullanılması gerekiyor.” denildi. Apple’ın bu özelliği yeni telefona eklemesinin oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz.

Nispeten hayal konumunda olan dedikodulara geçecek olursak da, ilk sırada kablosuz şarj bulunuyor. Samsung’un tanıtması ve Windows Phone’larda bulunan kablosuz şarj özelliğini ilk önce Apple’ın çıkarmamış olması birçok hayranını şaşırtsa da, bu sene tanıtılacak telefonda kablosuz şarj özelliği görmemiz büyük bir sürpriz olmasının yanında Apple için oldukça da önemli bir adım olacaktır.

Farklı kaynakların haberlerine göre, kısa zaman öncesine kadar iPhone’larda NFC teknolojisi görmek bir hayalden öteye gidemeyecek olsa da, iPhone 6’da NFC çipi bulunabileceği söyleniyor. Macworld’deki habere göre de Apple’ın mobil ödeme ve iPhone’lar arası iletişim gibi özellikler sağlayacak NFC içeren yeni bir patent aldığı söyleniyor.

Apple şimdiye kadar telefonlarındaki maksimum depolama alanını 64 GB ile sınırlı tutsa da, günümüz şartlarında hepimizin daha fazla alana ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçek haline geldi. Telefonlarımızı fotoğraf makinesi ve müzik çalar olarak da kullandığımız bu günlerde 64 GB’ın yetmemesi doğal karşılanabilir. Apple’ın da bunları düşünerek 128 GB’lık bir telefon seçeneği sunacağı yönünde dedikodular artsa da, açıkçası önümüzdeki 1-2 yıllık süreçte bunun gerçekleşeceğini düşünmüyoruz.

Şimdi biraz daha enteresan dedikodulara geçelim, Digitaltrends.com’un haberine göre, iPhone 6’da solar safir ekran olacağı söyleniyor. Tam anlamıyla çılgın olarak nitelendirilebilecek bu dedikodunun doğruluk payı yok değil. Hem safir hem de kendini şarj edebilecek bir ekran konusunda Apple’ın GT Advanced adındaki şirketle 578 milyon dolar değerinde bir kontrat imzaladığı ve ekran üretimi için Arizona’da çalışmalara başladığı söyleniyor. Bu ekranın neden doğruluk payı olacağına gelecek olursak da bu yılın başlarında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’ne dönmemiz gerekecek. 3M ve SunPartner firmaları bu fuarda tam olarak bahsi geçen bir ekran tanıtmışlardı ancak teknolojinin 2015 yılından önce piyasaya çıkamayacağını da eklemişlerdi. Bu da ekranın iPhone 6 için yetişmesi pek mümkün görünmese de, kırılması neredeyse mümkün olmayan ve telefonu şarj edebilen bir ekran düşüncesi bile bizi heyecanlandırmaya yetti.

Yeni dönemin trendi olan sağlık uygulamaları da Apple’ın ilgi alanına girmiş görünüyor. Samsung Galaxy S5 ile tanıtılan, kalp atış hızı, tansiyon vb. ölçümler yapabilen telefonun arkasındaki sensörün Apple’ın EarPods adını verdiği kulaklıklarda olacağı da bahsi geçen dedikodular arasında.

Son olarak da en uçuk olarak görülen esnek ekrana değineceğiz. Yok artık dediğinizi duyar gibi olsak da, Samsung’un bu yıl içerisinde esnek bir ekrana sahip telefon tanıtılacağı yönünde hızla artan dedikoduların Apple’ı da harekete geçirebileceği söyleniyor. Eğer bu dedikodu gerçekleşirse Apple’ın da geri kalmaması yüksek bir ihtimal.

Şimdiye kadar iPhone 6 olduğu iddia edilen telefon resimleri ise şu şekilde:

Şimdilik iPhone 6’ya dair çıkan tüm dedikodular bu şekilde. Yeni öğrendiğimiz her şeyi sizlerle paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Takipte kalın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir