Rehber

iPhone 6’nın pil ömrü nasıl?

By

on

iPhone 6’lar çıktığından beri teknoloji dünyası en çok onları konuşuyor. Ancak henüz pil ömürlerine yönelik hiçbir incelemede net bir bilgi verilememişti. GSM Arena’nın test sonuçlarına dayanarak oluşturduğumuz bu rehberimizde iPhone 6’nın farklı alanlarda nasıl pil performansı sunduğunu sizlerle paylaşacağız.

Android telefonlara nazaran iPhone’ların hep daha makul bir pil ömrü sunduğunu ve iPhone 6’nın da bekleneni vereceğini söyleyerek yazımıza başlıyoruz. Daha büyük ekranlı iPhone 6 Plus, daha büyük de bir batarya bulunduruyor ve pil ömrünü önemli bir şekilde arttırıyor. iPhone 5S ile iPhone 6’yı kıyasladığımızda ise yeni modelde 250 mAh daha fazla kapasite olduğunu görüyoruz. Ek olarak Apple’ın yeni A8 çipi de daha az güç tüketen, tasarruf sağlayan bir işlemci. Ancak 4.7 inçlik yeni ekranın, 4 inçlik 5S ekranına göre özellikle video oynatımı ve tarayıcı performansında çok daha fazla güç tüketeceğini de söyleyelim.

(Rehber: En hızlı akıllı telefon hangisi? Rakamlara bakın, siz karar verin)

3G konuşma süresiyle iPhone 6’nın performansını detaylandırmaya başlıyoruz. Telefon 12 saat 26 dakika konuşma yapmaya imkan veriyor. 5S ile karşılaştırdığımızda 1 saat 40 dakikalık bir artış olduğunu görüyoruz. Sırasıyla 2800 ve 3000 mAh batarya kapasitesine sahip olan Samsung Galaxy S5 ve LG G3 bu alanda doğal olarak iPhone 6’nın önünde bulunuyor. Samsung’un amiral gemisi S5 21 saat 20 dakika konuşma süresi tanırken, LG G3 25 saat 54 dakikaya kadar çıkabiliyor. Bu konuda lider Lumia 1520 olurken, iPhone 6’ya yakın telefonları görselde görebilirsiniz.

Konuşma süresi

iphone 6 konuşma

Tarayıcı performansı konusunda iPhone 6, 10 saat 29 dakika ile iPhone 5S’in 30 dakika önünde yer aldı. Ekranın büyümesi sebebiyle bu alanda iPhone 6’nın çok yakın veya daha kötü bir performans sergileyeceğini düşünüyorduk. Ancak Safari ve iOS 8’deki düzenlemeler ile A8 işlemci Apple’ın istediği sonucu vermiş görünüyor. Rakiplere baktığımızda ise Galaxy S5 ile LG G3’ün geride kaldığını görüyoruz. Galaxy S5 9 saat 36 dakika web’de gezinme imkanı sunarken, LG G3, QHD ekranı ile yalnızca 6 saat 40 dakika sunabiliyor. Web’de gezinme alanında lider Samsung Galaxy S5 Mini olurken, iPhone 6’ya yakın performans sunan telefonlar ile en kötü performansı sunan telefonu görselde bulabilirsiniz.

Web performansı

iphone 6 web

Son değerlendirme aracımız olan video oynatma süresinde ise iPhone 6, büyük ekranın pil ömrünü olumsuz etkilediğini gösteriyor. iPhone 5S 10 saat 30 dakika video oynatabilirken, iPhone 6 9 saat 24 dakikada kaldı. LG G3 bu alanda 9 saat 57 dakika ile iPhone 6’nın biraz üzerinde bir performans sergilerken, Galaxy S5 11 saat 5 dakika ile iki büyük rakibini de geride bıraktı. LG G Flex, etkileyici 19 saat 57 dakikalık performansıyla bu alanın birincisi olurken, Lumia 710 son sırada yer aldı.

Video oynatma

iphone 6 video

iPhone 6’nın bekleme süresi ise 61 saat ile iPhone 5S’e nazaran oldukça iyileştirilmiş durumda. Yani iPhnone 6’yı, birer saat konuşma, video izleme veya web’de gezinme yaparak 2 gün boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. iPhone 5S, 54 saat ile bu alanda geride kalırken, Samsung Galaxy S5 72, LG G3 ise 69 saat bekleme süresi sunuyor.

1 Comment

  1. Ömer

    Şubat 18, 2016 at 9:27 pm

    Gerçekten harika bir telefon. Yok böyle bir şey. Yok yanı paramız olsa alırdık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir