Rehber

iOS için Safari ipuçları

By

on

Mobil cihazlardan tarayıcı ile internette gezinme istatistiklerini dikkate alacak olursak, iOS kullanıcıları, Android kullanıcılarına oranla telefonlarındaki tarayıcıda çok daha fazla zaman geçiriyor. Safari’ye olan bu denli bağlılığa rağmen, çoğu kullanıcının Safari’deki güzel birçok özellikten habersiz bir şekilde kullanıma devam ettiğini görüyoruz. Biz de iPad ve iPhone’larda bu kadar çok kullanılan Safari’nin daha önce karşılaşmamış olabileceğiniz küçük ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Sayfada arama

Diyelim Vikipedi’de upuzun bir makale okuyorsunuz ve makalede tek bir terim sürekli geçiyor. Bir sayfada, belirli bir terimi aramak için, adres çubuğuna istediğiniz terimi yazın ve aşağıya inerek “Bu Sayfada” başlığı altında eşleşen kısma bakın. Safari size eşleşme sayısıyla birlikte terimi verecektir, içeriğe tıkladıktan sonra da sarı ile seçilmiş bir şekilde aradığınız terimi bulabilir, sayfada birden fazla terim varsa da hızlıca hepsini gezebilirsiniz.

Geçmişe erişim

Yanlışlıkla bir sekme kapatıp, çok sonra bunun farkına vardığımız olmuştur. Ancak gerilmeye gerek yok. iPad’de sağ üstte bulunan “Yeni sekme” kısmına basılı tutarak, kapattığınız sekmelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. iPhone’da ise alt menüdeki kitap simgesine basarak geçmişe ulaşabilir, oradan yeni kapattığınız sekmelere erişebilirsiniz.

Tüm sekmeleri kapatma

Hepimiz, arada sırada aşırı fazla ölçüde sekme açıp, tek tek kapanmaya üşenerek bu döngüyü devam ettiriyoruz. Ancak iOS’te tüm sekmeleri aynı anda kapatmanın bir yolu var. Safari’deyken yeni sekme açmak için iki pencerenin bulunduğu sekmeye tıklayın, burada gizli pencere açmaya yarayan “Özel” tuşuna bastığınızda, cihazınız size “Tüm Sayfalar Kapatılsın mı?” şeklinde bir soru yöneltecek, buradan “Tümünü Kapat” diyerek mevcut sekmelerinizi kapatabilir, Safari’yi sıfırlayabilirsiniz.

Bu ipuçları ile Safari’yi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir