Rehber

iOS 9’un en iyi 5 özelliği

By

on

Apple, dün akşam saatlerinde düzenlediği yıllık WWDC Geliştirici Konferansı’nın 2015 ayağında merakla beklenen iOS 9’u duyurdu. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile birlikte bu Eylül ayında gelecek olan yeni mobil işletim sistemi, Apple kullanıcılarını heyecanlandırırken, her sene olduğu gibi bu yeni sürümde de bizleri çok sayıda güzel özellik bekliyor. Geliştiriciler için bugünden itibaren indirilebilir olan güncellemeyi büyük bir kısmımız ancak Eylül ayında kullanabilecek. Apple da bu süreçte iOS 9’u tamamen stabil ve sorunsuz hâle getirmeye çalışırken, biz dünkü sunuma göre iOS 9’un en iyi 5 özelliğine bir bakalım dedik.

[Apple WWDC 2015’te duyurulan her şey]

Siri

iOS 8’de önemli ölçüde iyileştirilen Siri, iOS 9 ile çok çok daha akıllı hâle geliyor. iOS 9 ile gelen Siri’nin en önemli yeni özelliği ise, “Proaktif Asistanlık”. Yani Siri, siz hiçbir şey yapmasanız bile telefonu nasıl kullandığınızı takip edecek, sizin alışkanlıklarınızı öğrenecek ve sizi tanımaya çalışacak. Örneğin Facebook’ta katılacağınızı belirttiğiniz bir etkinlik yaklaşırken, Siri size oraya katılacak başka arkadaşlarınızla iletişim kurma önerisini sunacak. Ek olarak günün hangi saatinde hangi uygulamayı kullandığınıza ve önceki kullanım alışkanlıklarınıza bakarak, yeni uygulama tavsiyeleri sunacak. Bu tavsiyeler, kilit ekranının sol altında ve yeni Spotlight arama ekranında görünecek.

Siri artık ekranda ne olduğunu da bilecek. Bir web sayfasında gezerken veya bir e-posta okurken, Siri’ye bunu daha sonra hatırlat demeniz yetecek. Dilediğiniz zaman geldiğinde Siri istediğiniz içeriği açacak.

Proaktif Asistan özelliği sayesinde davetler ve etkinlikler otomatik olarak takviminize eklenirken, bir yolculuğa çıkmadan veya toplantıya gitmeden önce evden ne zaman ayrılmanız gerektiğine dair bildirim de gelecek. Ancak Google Now’ın aksine, Apple tüm bunları yaparken verileri cihazda toplayacak ve kendisi de dahil olmak üzere hiçbir üçüncü parti tarafından bu verilere erişim sağlanamayacak.

Apple uygulamaları

Apple’ın telefonlara ve tabletlere yüklü olarak gelen çok sayıda uygulaması bulunuyor. Bunların hepsi de yeni işletim sistemi sürümüyle geliştiriliyor. Ancak iOS 9’da Apple’ın Notlar uygulaması, mağazadan para karşılığı alabileceğimiz uygulamalar kadar detaylı özelliklere sahip olacak. Kendi araç çubuğu olan Notlar, artık kontrol listesi özelliğini de destekleyecek. Kamera ve fotoğraflara erişim sağlanırken, Notlar üzerinden resim de çizebileceksiniz. Yeni paylaşım özelliğiyle notlara link bağlantısı verilebilirken, iCloud da tüm verileri iOS ve Mac cihazlarınız arasında senkronize edecek.

Çıktığı günden bu yana ağır eleştiri alan Apple Maps konusunda da çalışmalarını sürdüren Apple, toplu taşıma verisinin ulaşılabilir olduğu bölgelerde haritaya bu özelliği ekleyecek. Hatta desteklediği şehirlerde otobüs ve tren istasyonları içerisinde yaya yol tarifi almak da mümkün olacak. Toplu taşıma bilgisi ilk etapta 10 şehirde kullanılabilecek.

Ek olarak Apple’dan iOS 9’da News adında yeni bir uygulama geliyor. Çok çeşitli kaynakların listelendiği uygulamada, kendinize göre özelleştirdiğiniz konularda oldukça şık bir arayüz ile en öne çıkan haber içeriğine ulaşmak mümkün olacak. Yayıncıların da News uygulamasının sunduğu özelliklerden tam anlamıyla faydalanabilmesi için içeriklerini ona göre düzenlemesi gerekecek.

iPad

iOS 9’da yalnızca iPad’e özel birkaç yeni güncelleme yer alıyor. İlk olarak, hızlıca kopyala/yapıştır yapmak için klavyede yeni kısayollar bölümü olacak. Bunun dışında yazma pozisyonunu kaybetmeden imleci hareket ettirmek için de, klavyeye iki parmakla dokunduğunuzda, klavye kocaman bir touchpad halini alacak.

iPad’e gelen en büyük yenilik ise multi tasking penceresi oldu. iPad’in ekranı ikiye bölünüp, iki farklı uygulama aynı anda kullanılabilecek. Yepyeni uygulama değiştirme arayüzü çok daha şık görünürken, “kaydırma” özelliği de bir uygulama tam ekran hâlinde kullanılırken, başka bir uygulamaya ait verilerin kısa bir özetini görmeyi sağlayacak. Yani bir film izlerken, iPad’in kenarından tutup kaydırdığınızda hızlıca Twitter’da olup bitene bakabileceksiniz.

Apple Pay

İlk çıktığı zaman büyük umutlarla tanıtılan ancak pek de bekleneni verdiğini söyleyemeyeceğimiz Apple Pay, büyümeye çalışmasını sürdürüyor. Türkiye için geçerli olmasa da, Apple Pay için önemli ve büyük olan iOS 9 özellikleri arasında mağaza kredi kartları, ödül kartları ve üyelik kartları desteği yer alıyor. Yani her marketin kendine ait kartının bulunduğu günümüzde artık hepsini taşıma gerekliliği ortadan kalkıyor. Passbook özellikleri de bununla birlikte tam bir cüzdan hâlini aldığı için, iOS 9’da karşımıza Wallet adıyla çıkıyor.

Düşük güç modu

Belki de en iyi iOS 9 özelliği diyebileceğimiz olan düşük güç modunu en sona sakladık. Yıllar sonra nihayet Apple’dan da beklenen hamle geldi ve Android cihazlarda sıklıkla rastladığımız düşük güç modu iPhone ve iPad’e de geldi. Açıldığı zaman pil ömrünü üç saate kadar arttıracağı söylenen bu mod, Android’deki kadar “inanılmaz, ultra” gibi sıfatlara sahip olmasa da, iPhone kullanıcılarının işine ciddi ölçüde yarayacaktır diye düşünüyoruz. Hem de açıldığı zaman bazı özellikleri kısıtlasa da, telefonun ana özellikleri ulaşılabilir olmaya devam edecek. Merakla bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir