Rehber

iOS 9’daki düşük güç modu işe yarıyor mu?

By

on

Haziran ayı başında düzenlenen WWDC Geliştirici Konferası’nda duyurulan iOS 9’un en merak edilen ve ilgi çeken yeni özelliklerinden biri de yeni düşük güç modu oldu. iPhone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği pil tasarruf özelliği nihayet iOS 9 ile geliyor. Android telefonlarda uzun süredir var olan bu mod, cihazlara bir-iki saat ekstra dayanma gücü vermesinin yanında kullanıcılar tarafından da beğeni topluyor.

Apple’daki düşük güç modu ise Android’de alışık olduğumuzdan biraz daha hafif çalışıyor diyebiliriz. Öncelikle şarjınızın yetmeyeceğini hissederseniz, ayarlardan Pil sekmesine gidip Düşük Güç Modu’nu tek bir dokunuşla açıyorsunuz. Modu açtığınız gibi, telefonun pil simgesi sarıya dönerek size bilgi veriyor. Telefondaki hareketli duvar kağıdı sabitlenirken, Apple’ın ünlü animasyonları da duruyor. Bu tür görsel değişimlerin dışında ağ bağlantılarına da sınırlama getiren düşük güç modu, e-posta vb. uygulamaların arka planda güncellenmesini engelliyor.

Peki bu düşük güç modu gerçekten işe yarıyor mu?

Öncelikle şu anki denemelerin iOS 9 beta ile yapıldığını hatırlatalım. Yani iOS 9 tamamen çıktığında içerisinde bir şeyler değişmiş ve performans farkı gözlenmiş olabilir. Şu an için yapılan testte, iPhone 6 Plus model telefon %100’e kadar şarj edildi ve sadece ne kadar şarj kaldığına bakmak için ara sıra ekranı açılarak 24 saat bekletildi. Sonrasında düşük güç modu açılarak aynı şekilde telefon 24 saat bekleme moduna alındı. Bu süreçte telefonda SIM takılı olduğunu ve Bluetooth ile Wi-Fi’ın da açık olduğunu belirtelim.

Sonuç ise beklemediğimiz kadar olumlu. Düşük güç modu, iPhone’lardaki nispeten kötü pil performansını kökünden çözecek bir araç olmasa da, önemli bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Modu açmadan yapılan testte, iPhone 6 Plus daha bir günü bile tamamlayamadan, 22 saat sonunda kapandı. Elbette bunun beta işletim sistemiyle çalışan ve çok sayıda hata içeren bir yazılım kaynaklı olma durumu da bulunuyor ancak yine de 22 saat oldukça az. Düşük güç modu açılarak yapılan test sonucunda ise 24 saat sonunda iPhone 6 Plus’ın daha %23 şarjı bulunuyordu. İnanılmaz bir performans sergilediğini söylemek zor ancak fark yarattığı ortada.

iOS 9 tamamen yayınlandığı zaman nasıl bir etki göreceğimizi şimdiden söylemek çok zor ancak özellikle eski iPhone modellerini kullananların mutlu olacağını tahmin edebiliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir