Rehber

İnternette güvenlik rehberi

By

on

İnternette hiçbir zaman %100 gizlilik veya güvenlik gibi bir durum söz konusu değildir. Daha öncele, 2014’ün en iyi güvenlik yazılımlarını, 2014’te karşılaşılması beklenen güvenlik tehditlerini ve karşınıza çıkabilecek tuzaklara karşı bilgisayarınızda nasıl önlemler alabileceğinizi farklı rehberlerimizle anlatmıştık. Bu sefer de tarayıcı bazında güvenliği nasıl sağlayacağınızdan bahsedeceğiz.

Tarayıcıların gizlilik modları

Birçok tarayıcı, sizlere herhangi bir iz bırakmadan internette gezinme imkanı sunan bir gizli mod sunar. Hiçbir şekilde ne bir iz, ne de çerez kaydedilmez. Ancak bu modların da belli başlı limitleri var. Ziyaret ettiğiniz siteler modeminizin IP adresini görmeye devam edebilecekler ve İSS’iniz de hangi siteyi ziyaret ettiğinizi bilecek. Doğal olarak İSS’in bildiği bir bilgiye de hükümetler talep doğrultusunda erişebilirler. Yine de ortak bilgisayar kullanımında gezindiğiniz sitelerin bilinmesini istemiyorsanız, tarayıcıların bu gizli pencereleri oldukça işinize yarayacaktır.

Gizli modlar şu şekilde açılır:

  • Internet Explorer: Güvenlik > InPrivate Gözatma veya Ctrl+Shift+P
  • Chrome: Sağ üstteki menü tuşundan  Yeni Gizli Pencere veya Ctrl+Shift+N
  • Firefox: Alt tuşu ile açılan tarayıcı menüsü üzerinden Dosya > Yeni Gizli Pencere veya Ctrl + Shift + P

Tarayıcı eklentileri

Doğru araçları kullanarak tarayıcınıza daha fazla güvenlik katmanı eklemeniz mümkün, iki adet ücretsiz eklenti ile bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz

Örneğin internetteki formları doldururken gerçek e-posta adresinizi yazmak istememiş olabilirsiniz. MaskMe eklentisi ile Firefox ve Chrome üzerinden e-posta alanına tıkladığınızda rastgele ve tek kullanımlık bir adres almanız mümkün. O adrese gönderilen e-posta da, siz MaskMe’nin durmasını istemediğiniz sürece otomatik olarak gerçek adresinize ileriyor. Ayda 5 dolar veya yılda 45 dolar vererek MaskMe üzerinden geçici kredi kartı numarası almanız da mümkün.

Diğer eklentimiz ise Ghostery. Bu eklenti de sizi arka planda çalışan reklam virüslerden koruyor. Her web sayfası yüklediğinizde hafif sinir bozucu bir uyarı çıkarak girdiğiniz sitede bulunan reklam ve takip hizmetlerini size gösteriyor ve dilediğinizi engellemenize olanak sağlıyor.

Daha kompleks gizlenme

Yukarıda bahsettiğimiz tüm çözümler, web sitelerin ve İSS’inizin IP adresinizi görmenize ve gezinme alışkanlıklarınızı öğrenmesine engel olmuyor. Bundan sakınmak için VPN kullanabilirsiniz.

Son olarak da, her zaman gizli modda çalışan ve nereden internete bağlandığınızın görünmemesini sağlayan Tor Browser var. Sinyalleri kompleks işlemlerle farklı sunucular üzerinden yönlendiren bu tarayıcı, internette gezinirken maksimum güvenliğe ulaşmanızı sağlıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir