Rehber

Google I/O 2014 hakkında her şey

By

on

Google I/O Geliştirici Konferansı başladı. 2 saat süren açılış konuşmasında Google birçok farklı alanda yeni platformlarını ve ürünlerini duyurdu.

Her yıl olduğu gibi bu yılki konferans da yine Android’in büyümesine dair verilen bilgilerle başladı. Google’ın kıdemli müdür yardımcılarından Sundar Pichai’nin sunumuyla başlayan konuşmada, Android’in aylık 1 milyar aktif kullanıcısı olduğu söyledi.

Android One

Google ilk olarak, gelişmekte olan pazarları öncelik aldığı Android One platformuyla başladı. Cihaz üreticilerine sunacağı rehberleri anlatan şirket, mevcut 1 milyar kullanıcısına bir o kadarını daha eklemek istediğini belirtti. Android One özelliğine sahip ilk cihazlar Hindistan’da çıkacak ve 100 doların altında bir fiyat etiketi olacak.

Android One’a dair detaylı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Android L

Android’in yeni sürümü olacağı söylenen Android L’de geliştiricilerin neler yapabileceği de konferansın sonraki kısmında anlatıldı. Google’ın Materyal Tasarım adını verdiği yeni yöntem ile işletim sisteminin arayüzünde sadelik ön plana çıkarılmış.

Geliştiriciler artık Android telefon ve tabletlerde daha iyi animasyonlar gösterebilecek. Bildirim alanında da büyük yeniliğe giden Google, iOS’ten bildiğimiz bildirim özelliklerini yeni Android ile karşımıza çıkaracak.

Android L’e dair detaylı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Android Wear

Konferansın merakla beklenen duyurularından biri de Android Wear’a dairdi ve Google misafirlerini eli boş göndermedi. Geliştiriciler için bir geliştirici kiti duyuran Google, Android Wear ile yapılabilecek şeyleri anlattı ve LG G Watch ile Samsung Gear Live’ın konferansın ardından Play Store üzerinden satın alınabileceğini duyurdu. Moto 360 ise yaz sonlarında satışa çıkacak.

Android Wear’a dair detaylı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Android TV

Google, daha önce eksik kaldığı alanlardan biri olan televizyon sektörüne de bu yılki I/O ile girdiğini duyurdu. Android TV ile kullanıcılar canlı yayınları izleyebilecek veya içerik yayını yapabilecek. Ancak Google’ın bu platformda öne çıkarmak istediği şey oyunlar oldu. Kullanıcılar tablet veya telefonlarından oynadıkları oyunları, televizyona yansıtabilecek ve diğer kullanıcılarla oyun oynayabilecekler. Sony, LG, Phillips gibi büyük üreticiler şimdiden Android TV ortaklıklarını duyurmuş durumda.

Android TV’ye dair detaylı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Android Auto

Büyük duyuruların ardından daha küçüklere geçen Google, Android Auto ile giriş yaptı. Tamamen sesle kontrol edilebilen Android Auto ile geliştiriciler, sürüş sırasında bağlanan cihazların kullanımı açısından daha net çözümler sunabilecek. Uyumlu araçlara bağlandığı zaman, Android Auto arayüzü aracın ekranında görünecek ve lokasyon hizmetleri, tavsiyeler ve navigasyon için kısa ve kolay erişilebilir kısayollar olacak.

googleio_2014_764-730x486

Sürücüler aynı zamanda Android Auto ile yalnızca ses komutlarını kullanarak SMS gönderebilecek ve alabilecekler. Android Auto platformu bu yılın sonlarında çıkacak ve Hyundai, Porsche, Acura da dahil olmak üzere şimdiden 40 otomobil üreticisi araçlarına yeni platformu dahil edecek.

Chromecast

Chromecast’te bundan sonra içerik yayını için aynı Wi-Fi ağında bulunmanıza gerek yok. Kullanıcılar yakındaki cihazları arayıp bulut üzerinden bağlantı sağlayabilecek. Chromecast sizi bölgede bulamazsa da, bir PIN kodu talep edecek. Bu özellik dahili olacak ve bu yılın sonlarında gelecek.

Chromebook’a Android uygulamaları gelecek

Yeni L güncellemesiyle, kullanıcılara içerik ve konuma göre telefon kilidi kaldırma özelliğini getiren Google, aynısını Chromebook için de uygulayacak. Telefonunuz yanınızdaysa, Chromebook ekstra herhangi bir şeye gerek duymadan açılacak. Bunun dışında Android cihazlarınız, devamlılığı sağlamak için bildirimleri direkt olarak Chromebook’a gönderebilecek. Evernote, Vine ve Flipboard gibi uygulamalar da Chromebook üzerinde kullanılabilecek.

[Chromebook nedir?]

İş ve eğlence

Kullanıcılarının iş ve özel hayatlarını tek bir cihazda birleşmek isteyen Google, uygulamaların tek bir yerde bulunacağı Android for Work programını duyurdu. Bu program ile Google Docs üzerinde Microsoft Office belgeleri düzenlenebilecek. Ek olarak Google kurumsal kullanıcılarına özel bir Google Drive fırsatı sunacak ve sınırsız bulut depolama alanını kullanıcı başına aylık 10 dolardan verecek.

Google Cloud

Google, Cloud hizmetinin motorunda yaptığı iyileştirmeleri bir demo ile gösterdi ve altyapıyı kullanarak Snapchat ile Secret gibi uygulamaları çalıştırdı. İyileştirilmiş Cloud platformu ile geliştiriciler yüzlerce sunucu üzerinde çalışan yayındaki uygulamalarını uzaktan düzeltebilecek ve belirli olaylar için alarm kurabilecekler.

googleio_2014_1201-730x486

Google Fit

Google konferansta, sağlık uygulamaları ve cihazları için geliştiricilerin kullanımına açtığı, açık, çok işletim sistemi destekleyen Google Fit platform API’ını duyurdu. Apple’ın WWDC’de duyurduğu HealthKit gibi Google Fit de kullanıcıların tüm aktivite takip verilerini tek bir başlık altında topluyor. Google’ın ortakları arasında Nike, Adidas ve Withings gibi firmalar bulunuyor.

Google Play

Google Play’de de bundan sonra oyunlar için profil özelliği bulunacak ve Apple’ın Game Center’ında olduğu gibi oynanan oyunlar, oyundaki ilerleme, lider tabloları ve görevler olacak. Ek olarak Play Store’dan yapılan alışverişler için kullanıcılar ödemelerini direkt olarak operatör faturasına yansıtabilecekler.

Son olarak, Google YouTube’dan canlı yayınladığı 3 saat süren açılış konuşmasının tamamını paylaştı.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir