Rehber

Google Glass ne işe yarar?

By

on

Google Glass çıktı çıkalı hakkında söylenenler bitmedi. Kimilerine göre bir sürü farklılık ve olanak yaratabilecek olan bu cihaz, kimilerine göre de gerçek dünyanın keyfini azaltacak gereksiz bir alet olarak görünüyor.

“Sonraki büyük şey” olup olmadığına yönelik yapılan tartışmalar şimdilik bir kenara bırakılabilir. Google Glass, halen daha bir prototip model. Yani son hali, kullanışlı olup olmayacağı, belirli bir zümreye hitap edip etmeyeceği, tüm dünyayı peşinden koşturup koşturmayacağı henüz bilinmiyor. Dış görünüşü eski bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünse de, uygulamalar ve hizmetlerin kullanışlı olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Google dış görünüşü iyileştirmek konusunda da moda uzmanlarıyla çalışmalarını sürdürüyor ancak bugünlük bu konu üzerinde durmayacağız.

İlk iPhone piyasaya çıktığı zaman, hiç kimse telefonun ilk önceliğinin arama yapmak ve mesaj göndermek dışına çıkmayacağını düşünüyordu. Ancak artık akıllı telefonlar üzerinden tüm hayatımızı yönlendirebiliyor, boş vakitlerimizi onunla geçiriyor, sosyal ağlarda geziyor, iletişimi sadece tanıdığımız ve numarasını bildiğimiz insanlarla kısıtlamıyoruz. Hem önceliklerimiz, hem de ihtiyaçlarımız zamanla değişti. Aynısı bir ihtimal Google Glass için de doğru olabilir. Google Glass’ın hayatınızı inanılmaz ölçüde kolaylaştırabileceği bir uygulama geldiği zaman, “işe yaramaz ve gereksiz” diyen insanları duymayacaksınız bile.

Henüz size sıra gelmese de, Google Glass’ın şimdiden faydalı olabileceğinin düşünüldüğü ve uygulandığı alanlar var.

Cerrahi

Cerrahların ameliyat sırasında elleri her daim serbest ve temiz olmalıdır. Bu yüzden de Google Glass içerisinde bulunacak sesle kontrol edilen bir araç sayesinde, cerrahın o an için baktığı yere ait bilgi alabilmesi, önemli bir fayda sağlar. Ek olarak cerrahlar Google Glass ile kendi gözlerinden ameliyatın videosunu kaydedebilir ve daha sonra tekrar izleyerek iyileştirmelere gidebilirler.

Ekstrem sporlar

Google, daha Glass’ı ilk tanıtırken bu örneği kullanmıştı. Genellikle GoPro kullanılarak yapılan ekstrem spor kayıtlarında bir alternatif olarak düşünülebilecek Glass, yine sporcuların elleri serbest bir şekilde yaptıkları işe odaklanmalarını sağlayabilir. Yine bu sporlar sırasında sporcular diledikleri bilgilere ses komutuyla erişebilirler.

Güvenlik

Polislerin olay mahallerinde her şeyi kayıt altına alması hali hazırda bilinen bir şey. Fazladan personel gerektiren bu işlem yerine, her polisin bir Glass taktığını düşünün. Olay mahalli her bir polisin gözünden kayda alınmış olacak ve delil toplama süreciyle birlikte gözden kaçan herhangi bir şey olmadığı sonradan seyredilerek güvence altına alınacak. Ayrıca olaya göre telsiz veya telefonla uğraşmak yerine, adres veya şüpheli bilgileri direkt olarak polisin gözlük ekranına düşecek ve kolaylık sağlanacak.

Örneklerimizin günlük kullanıma uygun olmadığını kabul ediyoruz ancak Google Glass’ın, spesifik ihtiyaçlara ve çalışma alanlarına göre birçok farklı kullanıma yönelik geliştirilebileceğini göstermek istedik. Şimdilik Google Glass’ın geleceği tamamen cevapsız sorulardan oluşuyor ancak süreci takip edip soruların bir bir yanıt bulduğunu görmek de ilginç bir deneyim olacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir