Rehber

Gmail’de ustalaşın: En iyi Gmail ipuçları

By

on

Gmail, 2004 senesinde Google tarafından çıkarıldığından bu yana tüm kullanıcıların en sevdiği e-posta hizmetlerinden biri oldu. İstemci bazlı Outlook gibi programların hüküm sürdüğü dönemde, Web arayüzü üzerinden de aynı işlevselliği getirme amacıyla çıkarılan Gmail, bu hedefinde oldukça başarılı oldu ve tüm dünyada en çok kullanılan hizmetlerden biri hâlini aldı. Elbette Gmail kullanarak Google’ın hakkımızda çok sayıda bilgiye erişmesine izin veriyor olsak da, karşılığında aldığımız bu ücretsiz hizmete değeceğini düşünüyoruz.

Tabii bu hizmetin bir görünen, bir de görünmeyen kısmı var. Birçok insan Gmail’i olabilecek en basit şekilde kullanıp, Google’ın sunduğu çok sayıda önemli özellikten bihaber şekilde hayatına devam ediyor. Biz de, e-postaları daha kolay ve hızlı bulmaktan, çeşitli filtrelere, sıralama araçlarına ve ciddi şekilde zaman kazandıran çeşitli ayarlara kadar birçok farklı Gmail özelliğini, bu ipucu rehberimizde derledik.

Vereceğimiz ipuçlarının ilk olarak Web arayüzü için geçerli olduğunu, ancak bazılarının Android ve iOS uygulamalarında da kullanılabileceğini hatırlatarak, e-postalarınızı daha iyi yönetip Gmail’de ustalaşabileceğiniz ipuçlarımıza geçelim:

Gelen kutusunda arama yapma

Google, arama işinin bir numarası ve Gmail de, binlerce e-postanın bulunduğu bu ortamda harika bir arama sunuyor. Ancak Gmail’in üstünde bulunan arama kutusuna, e-postayı gönderen kişiyi veya bir cümleyi yazarak arama yaptığınızda, mevcut gücün yarısını bile kullanmıyorsunuz demektir. Bu kutuya farklı komutlar yazarak çok daha detaylı ve profesyonel aramalar yapabilirsiniz.

From:pcworld@pcworld.com.tr – Bu e-posta adresinden gönderilen tüm postaları listeler.

Is:unread – Okunmamış e-postaları listeler.

Has:attachment – İçerisinde ek barındıran e-postaları listeler.

In:sent teknoloji – İçerisinde “teknoloji” kelimesini barındıran ama sadece Gönderilenler Kutusu’nda yer alan e-postaları listeler.

gmail tip1

Benzer şekilde, farklı komutları da birleştirebilirsiniz.

From:pcworld@pcworld.com.tr has:attachment – PCWorld tarafından gönderilen ve içinde ek olan e-postaları listeler.

Gmail’in tüm arama komutlarını Google Destek sayfasında bulabilirsiniz.

Kısayollar

Bilgisayar başındayken her şey için fare mi kullanıyorsunuz? Cevabınız evetse, inanılmaz vakit kaybettiğinizin hiç farkında değilsiniz demektir. Gmail, işinizi hızlandırıp kolaylaştıracak çok sayıda kısayola sahip.

Örneğin bir sohbet içerisinde n ve p tuşlarını kullanarak e-postalar arasında gezinebilirsiniz. Birden fazla e-posta olan bir konuya girip p ve n tuşlarını denediğinizde, e-postaların sol tarafındaki imlecin yukarı aşağı gittiğini göreceksiniz. Bir mesajı açmak için Enter’a basmanız ise yeterli olacaktır.

E-posta yazarken, Ctrl + Enter kısayoluyla bir e-posta gönderebilir, Ctrl + Shift + C komutuyla, CC alanına gizli alıcılar ekleyebilirsiniz.

Daha fazla kısayol etkinleştirmek için, Gmail’den Ayarlar kısmına girip, Genel sekmesi altından Klavye Kısayolları Açık komutunu işaretleyin. Bununla birlikte açılan kısayollar içinde:

C – Yeni e-posta yazar

D – Yeni bir sekmede e-posta yazar

/ – İmleci Arama kutusuna getirir

S – Bir mesaj veya tüm sohbete yıldız verir.

+ – Öncelikli E-postalar kullanıyorsanız, bir mesajı önemli olarak işaretler.

Gmail’deki tüm klavye kısayollarını Google’ın Destek sayfasında bulabilirsiniz.

Sekmeleri kullanın

Gmail’e geçtiğimiz yıl eklenen oldukça kullanışlı özelliklerden biri de Gelen kutusu sekmeleri oldu. Varsayılan olarak Birincil, Sosyal, Tanıtımlar ve Forumlar olarak sıralanan bu sekmeler, büyük bir kurtarıcı olabiliyor.

gmail tip3

Gmail, otomatik olarak gelen e-postaları bu sekmelere ayırırken, siz de önemli olmayan şeyleri sonraya bırakıp, asıl ilgilenebileceğiniz konulara odaklanabiliyorsunuz. Gmail’in otomatik filtreleme özelliği gerçekten çok iyi çalışıyor ve yanlış yaptığına pek rastlamadık. Yani ailenizden, arkadaşlarınızdan veya iş yerinizden gelen e-postalar Birincil sekmesinde yer alırken, onlara daha ilgili yaklaşmanız esas alınıyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan gelen e-postalar Sosyal kısmında yer alırken, haber bültenleri ve reklamlar da Tanıtımlar sekmesinde bulunuyor. Bu sekmelerin en sağında bulunan küçük + tuşuna basarak, varsayılan sekmelere Güncellemeler sekmesini de ekleyebiliyor ve Ayarlar üzerinden tüm sekmeleri özelleştirebiliyorsunuz.

E-postaları kendi tarzınızda dizin

Gmail, varsayılan olarak tüm e-postaları kronolojik bir sıraya göre diziyor. Yani son gelen e-posta doğal olarak en üstte yer alıyor. Ancak farklı bir düzen tercih ediyorsanız, bunu değiştirebilirsiniz. Gmail’de Ayarlar‘a girdikten sonra Gelen Kutusu sekmesine gidin, orada en üst kısımda aşağı doğru açılır menüde farklı Gelen Kutusu seçenekleri karşınıza çıkacak. Kutudan kendinize özel olarak ilk önce hangi e-postaların görüntülenebileceğini seçebilirsiniz.

gmail tip2

Önizleme bölmesi ekleyin

Gmail’den önce başka e-posta istemcilerine alıştıysanız, Gmail arayüzünde o klasik görünüme alışmak biraz yorucu olabilir. Neyse ki, Gmail’in çok sayıda deney niteliğindeki özelliğini barındıran bir Laboratuvarı var. Ayarlar’a girdikten sonra sekmelerin en sonunda bulabileceğiniz Labs’da, Önizleme bölmesi diye aratarak, Gmail’de başka türlü elde edemeyeceğiniz Outlook’un o hatıra dolu önizleme bölmesine kavuşabilirsiniz.

gmail tip4

Labs üzerinde bu özelliği Etkinleştir dedikten sonra Gelen Kutusu’na gidip, sağ üst tarafta Ayarlar’ın iki solundaki Bölme seçeneğinden yeni önizleme bölmenizin nasıl görüneceğini de seçebilirsiniz.

gmail tip5

Ek olarak Labs’daki Gönderiyi Geri Al, Okunmamış İleti Simgesi ve Okundu Olarak İşaretle Lab’larını da kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yine yukarıda bahsettiğimiz kısayollar için de Labs’da “Özel Kısayollar” adında bir Lab bulunuyor. Bunu etkinleştirerek, dilediğiniz eyleme dilediğiniz kısayolu atayabiliyorsunuz.

E-postanız okununca WhatsApp gibi bildirim alın

Bu son ipucumuz, direkt olarak Google’ın sağladığı bir özellik değil. WhatsApp’ın kısa zaman önce gelen güncellemesiyle mesajların okunduğunu anlamamızı sağlayan mavi tik özelliği, Google Chrome üzerinde çalışan bir eklenti ile Gmail’e de aktarılabiliyor. MailTrack.io tarafından geliştirilen eklenti ile, Gmail Gelen Kutusu’nda gönderdiğiniz mesajların iletilip iletilmediğini ve sonrasında da okunup okunmadığını görebiliyorsunuz. Eklentinin Firefox eklentisi ve mobil sürümü de hazırlanıyor.

gmail tip6

Sizin de Gmail’de severek kullandığınız ve pek bilinmeyen ipuçlarınız varsa, yorumlara bekliyoruz.

Recommended for you

1 Comment

  1. bilal

    Mart 17, 2015 at 12:53 am

    Google playi acmak istiyorum gmail adresi istiyo

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir