Rehber

Gmail Labs ile maillerinizi daha iyi yönetin

By

on

Google’ın büyük e-posta servisi Gmail artık hepimiz için olmazsa olmaz bir e-posta yönetim aracı haline gelmiş durumda. Oldukça rahat olan Gelen Kutusu yönetimi, diğer hesaplar ile senkronizasyonu, Google Drive ile ortak çalışması derken, Gmail kullanmak iş hayatında büyük kolaylık sağlıyor. Ancak Gmail’in pek de bilinmeyen Labs kısmı sayesinde Gmail deneyiminizi geliştirebiliyor ve birçok güzel eklenti ekleyebiliyorsunuz.

Siz de Gmail Labs’ı daha önce duymayanlardansanız, anlatalım. Gmail Labs, Google’ın deneysel özellikleri, denemeniz için size sunduğu bir bölüm. Labs kullanmak için biraz cesaret gerektiğini belirtelim çünkü Labs araçları bazen gelişip, Gmail’in ana özellikleri arasına girebilse de, bazen de hiçbir uyarı olmaksızın bir anda ortadan kalkabiliyorlar. Yani Labs deneylerine pek de güvenmemek gerekiyor.

Bununla birlikte, bazı Gmail Labs deneyleri, e-posta yönetimi açısından çok faydalı olabiliyor. Biz de en popüler üç Gmail Labs deneyini inceledik.

Her şeyden önce

Direkt işe girmeden önce, Gmail Labs deneylerini etkinleştirmek gerekiyor. Öncelikle Gmail’in sağ üst kısmında bulunan dişli çark üzerinden Ayarlar’a giriyoruz. Sonrasında Labs sekmesine bastığınızda, mevcut deneyleri alfabetik sıralama halinde göreceksiniz. Bir deneyi kullanmak için hemen yanındaki Etkinleştir seçeneğine tıklıyor ve kaydediyoruz, her şey tamam.

gmail okunduOkundu Olarak İşaretle Düğmesi

Gelen Kutunuzda bulunan okunmamış e-postalar sizi de rahatsız ediyorsa ve bazen o e-postaları hiç okumak istemiyorsanız, Gmail’in kendi özelliği üzerinden postaları seçip, sonra Diğer kısmından “Okundu Olarak İşaretlemek” sizi de bazen yoruyordur. Ama Labs’ta bunun için bir deney bulunuyor. “Okundu olarak işaretle düğmesi” ismiyle bulabileceğiniz deney, Gmail’in üst menüsüne bir düğme ekliyor. Bu kadar basit ama oldukça etkili.

Göndermeyi Geri Al

Dünyada, yanlışlıkla bir e-posta göndermekten daha kötü bir şey yoktur. İstenmeyen kişiye gönderilen eprili yazışmalar, tamamlanmamış bir posta veya direkt yanlış gişiye giden bir posta keyifleri kaçırabilir. Ama bunun da çözümü Gmail Labs üzerinden bize sunuluyor “Göndermeyi Geri Al” ismindeki deney sayesinde, bir e-postayı gönder tuşuna bastıktan sonra 30 saniye içerisinde göndermeyi geri almanız için size bir şans veriyor.

Bu deneyi etkinleştirdiğiniz zaman, e-postayı gönderdiğinizde, Gmail penceresinin üst tarafında “Geri Al” seçeneği çıkıyor, kullanımı oldukça kolay.

gmail geri al

Bu deneyi etkinleştirmek için biraz daha çalışmak gerektiğini ekleyelim. Bazen Labs sekmesinden Etkinleştir seçeneğini işaretleseniz bile, özellik çalışmayabiliyor. Bunun yolu da, Ayarlar’daki Genel sekmesinden Göndermeyi Geri Al kısmını bulmak. Buradan da özelliği etkinleştirmek gerekiyor. Ayrıca yine buradan, e-postayı gönderdikten sonra ne kadar süre daha geri alabilme imkanınız olacağını ayarlayabiliyorsunuz. 5, 10, 20 ve 30 saniye seçenekleri sunulmuş durumda.

Yeşil Robot

Yeşil Robot oldukça basit ancak yine işlevsel bir deney. Bu araç sayesinde, Gmail Sohbet’te bulunan kişilerinizden hangilerinin mobil cihazda olduğunu görebiliyorsunuz. Böylece konuştuğunuz kişilerin neden kısa kısa veya geç cevaplar verdiğini anlayabiliyorsunuz. Bu deney sayesinde, kişilerin yanında küçük, yeşil bir Android robotu görünüyor.

Yine de bilginiz olsun, bu deney yalnızca Gmail’in eski sohbet arayüzünde çalışıyor. Google’ın tüm kullanıcıları zorla geçirdiği yeni Hangouts formatında işlev göstermiyor. Eğer bunu kullanmak için eski sohbet arayüzüne dönmek isterseniz, Hangouts Sohbet kısmında kendi adınıza tıklayın ve çıkan menüden “Eski Sohbet İstemcisine Dön” seçeneğine basın.

Dahası da var

Labs deneylerini çalıştırmaya başladığınız zaman, Labs sekmesinden diğer deneyleri de gözden geçirebilirsiniz. Şu an için en popüler deneyler arasında Flickr ve Picasa Önizlemeleri, Birden Fazla Gelen Kutusu, Hazır Cevaplar, Özel Klavye Kısayolları ve Sohbet Kutusunu Sağ Tarafa almak gibi birçok deney bulunuyor. Dilediğinizi seçin.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir