Rehber

Galaxy S5’in gizli özellikleri

By

on

Samsung, geçtiğimiz günlerde tanıttığı Galaxy S5’in gizli kalmış pek çok özelliğini açıkladı. “İnovasyonu tüketicilerin istekleri doğrultusunda gerçekleştirme” felsefesiyle hareket eden Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy S5’te, kullanıcıların günlük hayatlarında yararlanabilecekleri Kurşun Kalem Özelliği, en çok kullanılan uygulamaların toplandığı Toolbox kutusu ve başkalarının görmesini istemediğiniz içerikleri saklayan Özel Mod gibi pek çok özellik bulunuyor.

S5 ekranında kurşun kalem kullanabilirsiniz

Elektrostatik dokunmatik ekrana sahip Galaxy S5’in ekranına tükenmez kalem, tırnak, hatta kurşun kalem ile bile yazabilirsiniz. Bu özelliği aktive etmek için menüde Ayarlar, Ekran ve Ekran Dokunma Hassaslığını arttır seçeneklerini izleyin ya da ekranın üst kısmındaki bildirimler çubuğunu aşağı çekerek (iki parmakla) açılan 22 Hızlı Menü Simgesi arasından, Dokunma Hassasiyeti simgesine tıklayın.

Müzik dinlerken S5’i yan yatırarak sizin için tavsiye edilen şarkılara ulaşın.

Bir şarkı dinlerken telefonunuzdaki benzer şarkıları bulmak isteyebilirsiniz. Artık sadece Galaxy S5’i yan yatırarak o anda dinlemek istediğiniz şarkıyı hemen bulabilmeniz mümkün. Galaxy S5 müzik çaları ile bir şarkı dinlerken telefonunuzu yan yatırdığınızda o ana kadar cihazına kaydetmiş olduğunuz parçalara göre düzenlenmiş, “Sizin için Öneriler” listesini açabilirsiniz. O anda dinlemekte olduğunuz müziğin tarzı, türü, kaynağı ve diğer özellikleri analiz edilerek uygun parçaları tavsiye eden Galaxy S5 ile listeden istediğiniz parçayı seçin ve çalmaya başlayın. 

Yeni çekim modları –“Sanal Tur” ve “Çekim ve dahası”

shot_and_more_vGalaxy S5 ile sunulan çok çeşitli yeni fotoğraf modları arasında en dikkat çeken iki tanesi “Sanal Tur” ve “Çekim ve dahası”. “Sanal Tur” modunda sadece kamerayı elinizde tutarak fotoğraf çekebilir, çekim bittiğinde ise çektiğiniz fotoğrafları ekranda otomatik olarak görebilirsiniz. Bu modu açıp çekim talimatlarını izleyerek ve ileri, sağa veya sola giderek hareketli görüntüler de oluşturabilirsiniz.

“Çekim ve dahası” modu ise çekimden hemen sonra çeşitli efektler kullanarak fotoğrafları düzenleyebilmenizi sağlar. “Çekim ve dahası” modu açıkken, art arda ve hızla fotoğraf çekebilir ve En İyi Fotoğraf, Güzel Yüz, Drama Çekimi, Silgi gibi efektleri uygulayarak istediğiniz özelliklerde fotoğraflar yaratabilirsiniz. Ayrıca Samsung Apps’ten çeşitli çekim modları da indirebilirsiniz. Mod listesinin sonundaki “İndir” düğmesine tıkladığınızda, doğrudan Samsung Apps’e bağlanarak diğer çekim modlarını buradan indirebilirsiniz.

Gizli İçerikler için Özel Mod

Galaxy S5’in desteklediği Özel Mod, fotoğraf, video, müzik, ses kayıtları ve diğer içerik dosyalarını Dosyalarım klasörü içinde meraklı gözlerden saklar. Önce Ayarlardan Özel Mod’u seçin ve kullanacağınız kilit açma yöntemini belirleyin. Sonra gizlenecek dosya(lar)ı seçin ve Menü’de Özel Mod´a Geç seçeneğine tıklayın. Seçilen dosyanın yanında bir kilit simgesi çıkacaktır. Dosyanız artık emniyettedir. Bu şekilde kaydedilen içerikler ancak Özel Mod’daysanız ekranda görüntülenir ve bu mod kapalı olduğunda görülmez.

Araç Kutusu, en sık kullanılan uygulamalar grubu

TooIbox favori uygulamalarınıza ulaşmak için hızlı bir kısa yol sunar. Bu özelliği kullanmak için yukarıdaki bildirimler çubuğunu aşağı çekin ve hızlı menüdeki Araç Kutususimgesine tıklayın. Parmağınızı Araç Kutusu simgesi üzerinde tutup üst kısımdaki Düzenle seçeneğine tıklayarak gireceğiniz ayarlar ekranındanAraç Kutusuna’a eklemek istediğiniz uygulamaları seçin. Araç Kutusuna eklenen uygulamalar, her ekrandan açılabilir ve aynı anda birden fazla işi yapabilmenizi sağlar.

Sık sık mesajlaştığınız kişileri “Öncelikli Gönderenler” olarak işaretleyin

Bu fonksiyon sayesinde sık sık SMS alıp gönderdiğiniz kişilerin telefon numaraları “Öncelikli Gönderenler” olarak işaretlenir ve bu kişiler mesaj uygulamasının üst kısmında simge olarak çıkarlar. Böylece mesaj uygulamasında sık kullandığınız kontaklara ulaşmak daha kolay olur. Mesaj uygulamasını açıp Kişiler de Gelen Kutusu veya Adres Defterinden istediğiniz kişilerin yanındaki “+” işaretine tıklayarak öncelikli gönderenlerinizi seçebilirsiniz. Bu sayı 25’e kadar çıkabilir.

Başka bir uygulamayı kullanırken telefon görüşmesi yapma – Pop up Çağrı Bildirimi

Genellikle, kullanıcı başka bir uygulamayı kullanırken bir çağrı geldiği zaman uygulama askıya alınır ve ekran telefona geçer. Galaxy S5 gelen çağrıyı popup ile bildirir ve telefonu açarken diğer uygulamaya da kesintisiz devam edebilmenizi sağlar. Çağrı geldiğinde ekranın telefona geçmesi yerine popup çıkmasını sağlamak için Arama Ayarları menüsüne girin ve Arama Bildirim Penceresi işaretleyin. Yapmakta olduğunuz işe devam ederken telefona da cevap vermek için popup’ın ortasındaki hoparlör simgesine tıklayarak konuşmayı başlatın.

Recommended for you

13 Comments

 1. Abdülkerim Dünya

  Ekim 13, 2014 at 12:00 pm

  Telefon süper ama özel modun şifresini unuttum nasıl çözerim

  • xaqqn

   Ekim 13, 2014 at 12:45 pm

   bakıyorum bulunca söylerim

  • sude

   Haziran 12, 2015 at 4:04 pm

   özel modu nassıl yapıyosun banada söyler misin

   • Fatih

    Haziran 10, 2016 at 11:01 pm

    Ayarlardan ozel modu aktiflestir

 2. canan

  Kasım 14, 2014 at 11:57 pm

  aynen ben de unuttum açamıyorum bi bulan olursa süper olcak :S

 3. metin

  Kasım 29, 2014 at 7:43 pm

  S5 de görüntülü arama yaptığım zaman benim kameram açılmıyor siyah bir ekran var normalde kameram çalışıyor ama görüntülü arama yaparken kamera devreye girmiyor herbiri kamerada sizce sorun ne olabilir

 4. nurdan

  Ocak 10, 2015 at 11:21 am

  Galaxy s5 de müziklerim açılmıyor eskiden açılıyordu şimdi dosyalarımdada açılıyor ama müziklerime girdiğimde bir müzik açtığımda ekran beyaz oluyor müzik açılmıyor lütfen yardım edin

 5. Özgür

  Şubat 10, 2015 at 10:15 pm

  Galaxy s5 de konuşurken görüşme yaparken kayıt yapma özelliği varmı bilgisi olan bana yardımcı olabilirmi tş

  • SUSKUN

   Temmuz 29, 2015 at 7:27 am

   S5 mini degörüntülü konuşmada karşı tarafın video görüntüsünü kaydediyorsunuz fakat sadece karşı tarafın video ve sesi çıkıyor. normal sesli konuşmada kayıt yok. call recorder kullan çok iyi

 6. alperen

  Nisan 10, 2015 at 5:27 pm

  ozel moda gırmıyo

 7. Görkem

  Mayıs 23, 2015 at 4:40 pm

  Çok iyi olmuş.
  söylemleri artık kurşun kalem kullanıyorum. Telefon çok güzel.

 8. Nadide

  Haziran 10, 2015 at 1:40 pm

  Note 4 kullaniciyim ve özel mod şifremi unuttum nasıl açabilirim

 9. FaGu

  Ağustos 22, 2015 at 3:38 am

  Samsung S5 telf.num. facebookta resimlere sticker ekleme çıkmıyor. Ne yapmalıyım ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir