Rehber

En iyi Mac OS X ipuçları

By

on

Mac OS X, Trackpad kullanımı ve önemli kısayolları ile büyük kolaylık sağlayan bir işletim sistemi. Biz de bunu kullanırken size çok az da olsa zaman kazandıracak, işlerinizi kolaylaştıracak veya kafanızı dinlemenizi sağlayacak bazı ipuçlarını derledik.

1. Uygulamadan zorla çıkın

Apple menüsünü açmadan önce Shift’e basmak, Çıkmaya Zorla komutunu, Çıkmaya Zorla: [Mevcut Uygulama] olarak değiştiriyor. Normal kullanımda Apple Menü açıldığında sadece Çıkmaya Zorla yazarken, Shift’e basıldığı zaman hangi uygulamadan çıkılacağı gösteriliyor. Sonrasında menü, zorla çıkmak için bir klavye kısayolu öneriyor.

2. Bildirimlere ara verin

Apple’ın Mail, Takvim, Hatırlatıcı gibi uygulamalarından çoğu zaman işe yarayan ancak yeri geldiğinde de insanı boğan ve canını sıkan bildirimlerinden bir süreliğine kurtulmak ister misiniz? Bunun için normalde Sistem Tercihleri’ne girip her birini tek tek kapatmanıza gerek yok, Apple bizler için gizli bir açıp kapama tuşu koymuş.

Bildirimleri açtıktan sonra, Trackpad üzerinde iki parmak ile bir sayfada yukarı gidiyormuş gibi parmaklarımızı aşağıya çektiğimizde, bir Bildirim paneli açılıyor. Bu panelde, Apple’ın klasik açıp kapama tuşu bulunuyor ve bilgisayarı aynı iPhone’da olduğu gibi Rahatsız Etme moduna alabiliyorsunuz. Aldığınız zaman üst menüdeki Bildirim simgesi siyah renkten griye dönüyor. Böylece daha sonra da açmayı unutmuyorsunuz.

3. Çöp Sepeti’ni Dock’tan temizleyin

Çöp Sepeti’ni boşaltmak için önce açıp sonra da menüden Çöpü Boşalt’ı seçmek zorunda değilsiniz. Dock üzerinden Çöp Sepeti’ne gelip, Control ile birlikte bastığınız zaman çıkan yerden de Çöp Sepeti’ni boşaltabilirsiniz. Eğer içerisinde daha sonra ihtiyacınız olabilecek bir veri olduğunu düşünüyorsanız, menü açıldıktan sonra Command’e basarak, Çöpü Güvenli Boşalt seçeneğini de seçebilirsiniz.

 

4. Finder’ı yeniden başlatın

Finder çalışırken sıkıntı çekiyorsanız, uygulama donuyorsa veya pencereler sorun yaratıyorsa, Finder’ı yeniden başlatmak tüm sorunlarınıza çare olabilir. Dock üzerinden Finder’a gelin ve Control+Option ile birlikte Finder’a basın, ikisiyle birlikte bastığınızda yeni bir seçenek ekleniyor ve oradan Finder’ı yeniden başlatabiliyorsunuz.

5. Direkt sistem bilginize ulaşın

Mac bilgisayarınızın işlemcisine, RAM miktarına veya diğer bilgilere bakma ihtiyacı hissetmişsinizdir. Bunun için Apple menüsünü açıp, Bu Mac Hakkında dedikten sonra Daha Fazla Bilgi’yi seçmeniz gerekiyor. Ancak bunları bir adım daha geriye almak için Apple menüsünü açtıktan sonra Option’a basarak direkt sistem bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

6. Hızlıca çıkış yapın

Apple menüsünü açtıktan sonra Option’a basmak, aynı zamanda oturumu kapatma komutunu da değiştiriyor. Bu şekilde çıkış yapmayı seçtiğiniz zaman, bilgisayar size “Çıkış yapmak istediğinizden emin misiniz” şeklinde başlayan soruyu sormuyor ve oturum kapanmadan önce değişiklik yapılan belgeleri kaydetme şansınız oluyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir