Rehber

Chrome sekmelerini dondurarak RAM kazanın

By

on

Birçoğumuz bilgisayar başında geçirdiğimiz zamanın büyük kısmını web tarayıcısında harcıyoruz. Google Chrome da çıktığı günden bu yana dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri. Internet Explorer’ın yavaşlığı, Firefox’un da aşırı kaynak tüketimi sebebiyle birçok kullanıcının tercihi olan Chrome, son dönemlerde Firefox’u aratmayacak şekilde bir sürü sekmesi açıkken bilgisayarın belleğini eritebiliyor.

Bu sorun hepimizin canını sıkarken, yeni bir Chrome eklentisi kullanılmayan sekmeleri dondurarak bellek sorununa çare olma yolunda adım adım ilerliyor. Great Suspender adındaki eklenti, dilerseniz 20 saniye, dilerseniz 3 gün seçin, sizin seçtiğiniz süre geçtikten sonra aktif olmayan sekmeleri dondurup bellek tüketmemelerini sağlıyor. Yani yüzlerce sekmeyi bir anda açıp, sistemin yavaşlamasını dert etmeden istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz zaman dilimine göre, kullanılmayan sekmeler mavi renge bürünüyor ve açtığınız zaman “Sekme durduruldu. Yeniden yüklemek için tıklayın.” yazıyor. Tıkladığınız gibi de sayfa yeniden yükleniyor.

Bunun dışında Great Suspender eklentisinde bir istisna listesi de oluşturabiliyorsunuz. Bu listede belirttiğiniz sayfalar, ne olursa olsun durdurulmuyor. Yalnızca internete bağlıyken sekmeleri dondurma veya şarja takılı değilken dondurma gibi ek ayarlar da eklentide bulunuyor. Great Suspender’ın “sizi daha mutlu ve verimli bir insan yapmak istiyoruz” mottosu da, eklentiyi gayet iyi açıklıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir