Rehber

Batarya ömrünü uzatacak 10 ipucu

By

on

Mobil cihazlarda bulunan bataryalar, birer mühendislik harikası. Seleflerinin yakınından bile geçemediği enerjiyi barındırabiliyorlar. Bu potansiyeli de düzgünce kullanmak, mobil bataryalarınızın daha uzun süreler dayanmasını sağlayabilir. Optimum batarya performansı için bazı ipuçlarını sizler için derledik.

1. En hızlı tablet şarjı için, orijinal şarj cihazlarını kullanın.

iPad ve diğer tabletler, telefonlara nazaran daha büyük batarya içeriyorlar. Bu sayede de, daha hızlı şarj olmalarını sağlayan şarj aletleriyle geliyorlar. Örneğin iPad’in adaptörü 2100mA’ya kadar enerji çıkarabiliyor. Bu da normal bir USB portun destekleyebileceği amperin neredeyse iki katı. Bu fazladan güç de oldukça büyük bir fark yaratıyor. Yaptığımız testlerde, iPad’i kendi şarj aletiyle şarj etmek 5 saat 9 dakika sürerken, iPhone 5 şarj aletiyle bu süre 10 saat 13 dakikaya çıktı. Genel bir USB ile şarj etmeyi denediğimizde ise, iPad’in tamamen şarj olması için 24 saatten uzun bir süre beklemek durumunda kaldık.

Bu testler de gösterdiği üzere, şarj etme süresini minimuma çekmek için, orijinal şarj aletini veya spesifik olarak sizin cihazınızı şarj etmek için tasarlanmış malzemeleri kullanmanız gerekiyor. Bazı cihazlar da, bataryanın, adaptörün tüm kapasitesini kullanmasını engelleyen bazı devre sistemleri içeriyor. Bu sistemler, özel bir onay çipi ile kullanılabilse de, şarj süresi oldukça yavaşlıyor. Örneğin, iPad 4’ü, Samsung Tab 10.1 şarj aletiyle şarj etmeyi denediğimizde, süreç 19 saatte tamamlandı. Samsung adaptörü, iPad 4’ünkü ile aynı miktarda enerji depolayabilmesine rağmen, iPad 4, şarj aletini tanımadığı için, gelen enerji miktarını kısıtladı. Aynısı tam tersi için de geçerli oldu, iPad adaptörüyle Samsung Tab 10.1’in tamamen şarj olması, 15.5 saat sürdü. Tablet, kendi şarj aletiyle ise 4 saat 46 dakikada %100’e ulaştı.

2. Cep telefonları için özel bir şarj aleti gerekmiyor.

Cep telefonları ise tabletlerden daha küçük bataryalara sahip oldukları için, yüksek akıma sahip şarj aletlerine ihtiyaç duymuyorlar. Bu yüzden de, şarj süresinde önemli artışlar görme gibi bir durum olmadan, normal şarj aletleriyle telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Bu testimizde ise iPhone 5’i farklı aletlerle şarj etmeyi denedik. HTC’nin şarj aletini kullandığımızda, telefonun %100’e ulaşması 2 saat 4 dakika aldı. Yine iPhone 5’i, Samsung şarj aletiyle şarj ettiğimizde, süre 2 saat 59 dakikaya çıktı. iPhone 5’in orijinal şarj aleti ise, telefonu 2 saat 16 dakikada şarj ederek, HTC’nin gerisinde kaldı. Sonuç olarak, konu cep telefonu olduğunda, üçüncü parti şarj aletlerini kullanmak çok da büyük bir fark yaratmamakta.

3. Şarja uygun USB portu veya güçlendirilmiş USB Hub’ı kullanın.

El altında bir şarj aletiniz yoksa, cihazlarınızı USB portu üzerinden şarj edebilirsiniz. USB 2.0 portları standart ve şarja uygun portlar olarak ikiye ayrılıyor. Aradaki fark, portların iletebildiği güç miktarıyla alakalı. Standart bir USB portu, 100mA gibi bir değere kadar çıkabilirken, şarja uygun portlar 500 mA’ya kadar çıkabiliyor. Bu yüzden, standart bir porta cihazınızı bağladığınızda ya hiç şarj etmeyecek, ya da çok yavaş şarj edecektir. Birçok laptopta, hem standart hem de şarja uygun USB portlar bulunmasına karşın, birçok üretici hangisinin hangisi olduğunu kullanıcıya açıklamakta pek başarılı bir yol izlemiyor. Bu durumda hangi portun uygun olduğunu bulmak için, her birini denemek gerekiyor. Daha da karmaşık olanı ise, son dönemde çıkan bilgisayarlarda 1100 mA’ya kadar çıkabilen USB portlar bulunması. Elinizdeki bilgisayarın üreticisi üzerinden kontrol ederek, bilgisayarınızda hangi portların bulunduğunu ve ne kadar akım sağlayabildiklerini öğrenebilirsiniz.

Günümüzde sayıları gittikçe artan USB 3.0 portlar ise, 900 mA’ya kadar çıkan değerlerde enerji sağlayabiliyorlar. Ancak cihazınız USB 2.0 ise, USB 3.0 portlar da en fazla 500 mA değerine kadar çıkabilecektir.

4. Micro USB büyük rahatlık sağlıyor.

Micro USB girişine sahip cihaz sahipleri için özel bir kablo gerekmiyor. Telefonunuz Micro USB destekliyorsa, herhangi bir kablo ile gönül rahatlığıyla cihazınızı şarj edebilirsiniz.

5. İlk şarj ve ilk kullanım çok önemli.

Bütün cihazlar için ilk şarj oldukça büyük öneme sahip. İlk şarj ile batarya ayarlanır ve cihaz, bataryanın nasıl davrandığını anlar. Bu yüzden ilk kez şarj edeceğiniz zaman, cihazınızı en az 12 saat şarjda bırakın, sonra çıkardığınızda ise, şarj tamamen bitene kadar bekleyin.

6. Cihazları şarjda bırakmak oldukça güvenli.

Modern mobil cihazlarda bulunan bataryalar, güç akışını kontrol eden devrelere sahiptir. Bu yüzden cihazları şarja takılı hâlde bırakmak veya uzun süreler şarj etmek, batarya ömründe herhangi bir fark yaratmayacaktır. Batarya tam olarak dolduğunda, sistem pili tam %100’de tutacak ama fazladan şarj etmeyecektir. Bu da, fazla şarj edilen bir Li-Ion batarya patlayabileceği için, oldukça önemli bir etmen.

7. Arada bataryayı tamamen bitirip, tamamen şarj etmek sağlıklıdır.

Günümüzde kullanılan Lithium Ion bataryalar, eski nikel kadmiyum kuzenlerinde bulunan bellek sorununu yaşamıyor. Bu yüzden cihazınızı batarya tamamen tükenmemişse bile dilediğiniz gibi şarj edebilirsiniz. Ancak üreticiler, en azından ayda bir sefer, bataryanın ömrünü olabildiğince uzatmak adına tamamen şarjın tüketilmesi ve ardından da tamamen şarj edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu sayede batarya düzenli kalıyor ve kimyası bozulmuyor.

8. Bataryalarınıza saygılı olun.

Bataryalarınıza iyi davranırsanız, onlar da size yıllarca hizmet ederek bunun karşılığını verecektir. Kötü davranırsanız da büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz çünkü bataryaların içi oldukça tehlikelidir. Bataryaları, patlamaya hazır küçük bombalar olarak düşünmek makul bile sayılabilir. Her daim bataryayı cihazda veya ayrı bir pakette taşımalı, hiçbir zaman onlara bir şeyler batırıp oynamamalısınız.

9. İki yılda bir bataryanızı değiştirin.

Bataryalar yaşlandıkça, şarj barındırma kapasiteleri de azalır ve sonuç olarak bataryanın ömrü kısalır. Bu kademeli, ancak kaçınılmaz süreç de, bataryanın içerisindeki kimyada değişikliklere sebep olur. Birçok batarya birkaç yıl boyunca sorunsuz çalışsa da, örneğin Apple, iPad’deki bataryanın 1000 şarjdan sonra, maksimum şarjının %80’ini tutabildiğini iddia ediyor ve diğer üreticiler de benzer iddialarda bulunuyorlar.

Bataryanızı değiştirdiğiniz zaman, eski bataryanızı da bir donanım mağazasında veya dönüştürülebilir batarya merkezlerinde geri dönüşüme bırakın. Geri dönüştürülebilir bir bataryayı asla çöpe atmayın, cihazınızı düşündüğünüz kadar çevreyi de düşünün.

10. USB güç sorununu, birkaç basit adımla teşhis edebilirsiniz.

Cihazınızı bir USB port üzerinden şarj etmeyi deniyor ama sonuç alamıyorsanız, bu durumu değiştirecek Windows araçları bulabilirsiniz. Ama ne yazık ki bu araçlar sistemin derinliklerine gömülmüş durumda. Onlara ulaşmak için, Denetim Masası üzerinden Aygıt Yöneticisi kısmına gitmeniz gerekiyor. Orada, Veri Yolu Denetleyicileri sekmesinde, Generic USB Hub’ı bulun. Generic USB Hub, bilgisayardaki USB girişlerinin bağlandığı ana merkez gibi bir işlev görmektedir. Bilgisayarınızdaki tasarıma göre burada birden fazla bu isimde sekmeye görebilirsiniz. Generic USB Hub’a sağ tıklayarak Özellikler kısmına gidin. Özellikler içerisinde de Güç sekmesine girdiğinizde, bağlı USB cihazları ve hangisinin ne kadar güç kullandığını göreceksiniz.

generic usb hub

Bu bilgi ile cihazınızın hızlı mı, yavaş mı şarj olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer sayı 500mAH üzerinde ise, olması gibi şarj oluyor demektir, ancak sayı 500 mAh’ın altındaysa, cihazınız olması gerekenden daha yavaş şarj oluyordur.

Recommended for you

32 Comments

 1. tuba

  Haziran 28, 2014 at 12:24 pm

  Mrb ben tableti tlf şarjıyla şarj ediyorum sizce bir sakıncası var mı

  • PCWorld Türkiye

   Haziran 28, 2014 at 1:40 pm

   Tabletiniz için herhangi bir sakıncası olmamakla birlikte, yalnızca cihazınızın şarj olma süresinde bir etkisi olabilir.

   • şarj

    Temmuz 5, 2016 at 6:17 am

    ipadımda prize taktığım bölüm değil ipada taktığım bölüm ipadımı şarj etmiyor ne yapmalıyım?

 2. tuba

  Haziran 28, 2014 at 2:52 pm

  Yavaş mı olur sizce bn şarja tktığımda şarj cihazı çok ısınıyor o yüzden endişelendim

 3. afra

  Aralık 14, 2014 at 7:25 pm

  Samasung grand neo kullanıcısıyım . Telefonum 4 saat gibi bi sürede sarj oluyor. Telefon , batarya , şarj cihazı hepsi orginal ne yapmam gerekiyor ?

 4. abbas

  Aralık 27, 2014 at 11:06 pm

  Samsung tab4 kullanıyorum. Tabletimi pcye bağladığımda tablet şarj olmuyor. Normalde şarj etmez mi?

 5. ozm

  Ocak 22, 2015 at 5:35 am

  2.maddeyi kim neye dayanarak yazdı bilmiyorum ama arkadaşlar sakın 5~10tl lik çakma sarj aletleri kullanmayın bu yazıya dayanarak. Orjinal her zaman sağlıklı olandır.

 6. murat

  Ocak 28, 2015 at 10:13 pm

  tablete format atsam şarj daha çabuk olurmu

  çok oyun varda

 7. sümeyye

  Şubat 14, 2015 at 5:34 pm

  tabletimin kullanım kılavuzunda ilk kez şarzda 6 saat bekleyin diyor sizde 12saat diyorsunuz sizce hangisini yapmalıyım ?

  • maha

   Şubat 17, 2015 at 4:30 am

   12 saat şarj edin..

 8. dilara

  Mart 8, 2015 at 2:06 am

  Merabalar.Şarj aletim yurt dışına uygun bunun için gittim adaptör aldım.fakat şarj aletimde 240 V yazıyor adaptörde 250 V yazıyor bir sıkıntı yaratır mı ?rica etsem bilenler cevap verebilirmi ?

  • Kuzey

   Haziran 23, 2015 at 9:59 am

   Hayır sadece cihazın daha uzun sürede şar olur ama başka bir tehlikesi yok.

 9. Şevval

  Mayıs 27, 2015 at 9:52 pm

  Benim tabletim okulun verdiği general mobile tab 4 şarj aleti ve soket tarafı ısınmaya başladı bozulur mu acaba

 10. Burak

  Haziran 7, 2015 at 8:42 pm

  Ben iPad kullanıyorum gece saat 12 gibi şarja koyuyorum sabah saat 10 gibi uyanıyorum şarjı %90 oluyor ama akşama kadar aynuyorm ve şarjı bitmiyor yine yatmadan önce koyuyorum ama uzun süre şarj olmasının bi nedenimi var yoksa dizdedemi öyle ???

 11. Kuzey

  Haziran 23, 2015 at 9:54 am

  Benim tabletim İPad Air kutuyu açtım ve tableti çalıştırdım şarjı % 75’ti 75 0 olana kadar kullanıp sonra mı 12 saat şarj edeyim?Lütfen cevap…

 12. Çağlar Turan

  Haziran 29, 2015 at 7:26 pm

  I phone 6 Plusı i pad air 2 şarj aleti ile şarj edersek sıkıntı olur mu

 13. ceren yılmaz

  Temmuz 22, 2015 at 8:30 pm

  Casper via T17 tabletim yalnızca şarjdayken çalışıyo 100% dolu göstermesine rağmen hemen kapanıyo? Ne yapmam lazım? Lütfen yardımcı olun

  • Fehmi

   Ağustos 15, 2015 at 1:56 pm

   Tableti kapat. Şarj cihazını tak ve 12 saat sonra şarz cihazını çıkar ve tableti aç. Çalıştığını göreceksin.

 14. Eyüp

  Ağustos 4, 2015 at 1:22 am

  Merabalar genaral mobile elite telefonumu üçlü prizde sarj ediyorum cogu zaman adaptoru isiniyor sorunu nedir?

 15. aleyna

  Ağustos 5, 2015 at 12:34 am

  Tabletimin bataryası öldü tamir edilirmi

 16. ismini vermek istemeyen kişi

  Ağustos 12, 2015 at 8:21 am

  benim telefonum samsung galaxy s6 ve 78 dk de şarj oluyor ben akşam taktım ve uyuya kalmışım bu yüzden sabaha kadar şarj %100 kalmış.bataryası çabuk biter mi ve bataryaıbirşey olur mu?
  lütfen cevap verin

 17. emine

  Ağustos 26, 2015 at 3:05 pm

  ben general mobile kullanıyorum tabletimin giriş yeri bozuldu yeni yaptırdım geldiğinde hiç şarzı yoktu şarza taktım 2 sat şarzdaydı . açmaya çalştm açılmıyo ne kadar beklemem gerekiyor ?

 18. Hanife

  Ağustos 28, 2015 at 10:32 am

  Sony xperia z3 kullanıyorum sarj aletimi kaybettim samsung sarj aleti kullansam bi zararı olurmu telefonuma

 19. ahmet

  Eylül 4, 2015 at 12:49 pm

  lithium Ion piller eski nikel hidrit piller gibi değildir. İlk şarjda 12 saat olmalı gibi ifadeler yanlıştır. Pili istediğiniz zaman, istediğiniz kadar şarj edebilirsiniz.
  Lithium ion pillerde pili tamamen boşaltmak arada birde olsa iyi değildir. Pil tamamen boşaldığında içindeki hücrelerde kullanılmaz bölümler oluşabiliyor. Bu yüzden %10′ un altına düşmeden şarj etmek gerekiyor.
  Piyasada çok fazla şehir efsanesi dolaşıyor açıkçası.

 20. Gamze

  Şubat 4, 2016 at 12:35 am

  Arkadaşlar ben Casper vis T8 tabletini kullanıyorum sarja takiyorum mesela sarjim %2 ise 15 dk da %3 oluyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardimci olun kizim tabletiyle oynayamiyor bile

  • Cengiz

   Şubat 11, 2016 at 1:44 am

   Bataryasında bir hata var değiştirtmelisiniz.

 21. JYavas

  Nisan 28, 2016 at 5:39 pm

  Nokia 6500i telefonumu N90 USB girişli Travel şarj ile şart ediyorum. ( ilk kez ) bir turlü dolmadı. Telefon da şarj oluyor göstergesi çalılıyor. Telefonum soğuk. ( Kendi şarjını kullandığımda şarj olurken Telefon ısınıyor. Şarj kesince soğuk olur ) dolmuyor mu acaba..?

 22. Bilal azam

  Mayıs 6, 2016 at 10:57 pm

  Benim tabletimin markası samsung tqb 4 smt-239 4000mah pil kapasitesi var.ekrandaki jarz göstergesi %13 de bi anda kapandı. Kendisine ait jarz aletini kaybettim.başka ni karz aleti ile sadece yavaş öı jarz olur acİll cevap pls!!

 23. nafiye

  Haziran 16, 2016 at 5:14 am

  Merhaba samsung galaxy tab A6 tablet aldım 4,000mAh Battery bir tanıdığım en az iki gün sarj da bekletmem gerektiğini söyledi sizce ne yapmalıyım.

 24. Beyza

  Haziran 18, 2016 at 6:41 pm

  Sarjım 2 saatte bakmışım yüzde 28 olmuş bu tablet neden dolmuyor lütfen cevap verin lütfennn!!

 25. Beyza

  Haziran 18, 2016 at 6:43 pm

  Bide çok ısınıyor

 26. İsmini vernek istemiyen Kişi

  Kasım 27, 2016 at 4:32 am

  Şimdi ben ilk şarjda 12 saat şarj etmesem
  Ne olur ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir