Rehber

Apple iWatch hakkında her şey

By

on

Apple’ın bir yılı aşkın süredir konuşulan akıllı saati iWatch’un bu yılın sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor. Tüm dedikodular bunu işaret ettiği için, bu konuda neredeyse emin sayılırız. iWatch’a dair şimdiye kadar elde edilen veya dedikodusu yapılan her şeyi de bir yazıda topladık.

iWatch’un çıkacağı kesin mi?

Apple’ın bir giyilebilir cihaz çıkarıp çıkarmayacağı şimdiye kadar çok konuşuldu. Ancak bu konuşmaların büyük bölümü, Apple’ın büyük bir ürün çıkaracağı yönünde yoğunlaştı. Tarihler 2013 yılının Mayıs ayını gösterirken de, CEO Tim Cook, bir toplantıda “bilek oldukça ilginç” gibi her yöne çekilebilecek bir ifade kullandı. Sadece buna bakarak Apple’ın bir saat çıkaracağının kesin olduğunu söylemek çok zor ancak çok sayıda güvenilir kaynaktan alınan bilgiye göre bu saat çıkacak ve 2014 de saatin tanıtılacağı yıl olacak.

Şirketin iWatch’a dair ipucu verdiği tek şey de bileğin ilginç bir vücut parçası olması değil. Cook, çok sefer Apple’ın yeni bir ürün yelpazesi üzerinde çalıştığını söyledi. Şirketin bu yeni ürün kategorisinde ilk değil, en iyi olmayı amaçladığını da sözlerine ekledi. Şimdiye kadar birçok markadan akıllı saat gördük, Google, giyilebilir cihazlara yönelik Android Wear platformunu duyurdu ve daha önceleri ilkleri görmeye alıştığımız Apple’ın, hayranlarını biraz fazla beklettiğini söylemek durumundayız.

Bunlar da yetmediyse, Apple’ın çeşitli ülkelerde iWatch isminin telif hakkını aldığını ve bileğe takılan, saat işlevi gören ve esnek bir ekrana sahip olan giyilebilir bir cihazın patentini de aldığını ekleyelim.

iWatch ne zaman çıkacak?

iWatch’un tanıtılma tarihi, neredeyse kesin olmakla birlikte 2014 sonbaharı olacak. Apple Insider’ın haberinde alıntı yaptığı KGI’dan güvenilir analisti Ming-Chi Kuo, bu konuda sağlam sayılabilecek bir açıklamada bulunmuş. “Apple’ın beklenen iWatch isimli cihazı, muhtemelen yılın en büyük ürünü olacak ve iPhone 6’dan çok daha fazla ilgi çekecek.” diyen Kuo, Tim Cook’un liderliğinde Apple’ın yine oyunun kurallarını değiştiren ürünlerle piyasaya damga vuracağını ekliyor.

Apple’ın iPhone ve iPad lansmanlarındaki standardını bu sene de bozmasını beklemiyoruz ve iWatch’un, Eylül’de beklenen iPhone 6 lansmanıyla birlikte tanıtılma ihtimali üzerinde duruyoruz. Böylece saat, Aralığın son haftası ile Ocak ayının ilk haftasını kapsayan tatil sezonunda satışa hazır olur.

Ancak tahminlerine güvendiğimiz Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz günlerde Apple’ın başlarda Eylül ayında seri üretime geçmeyi planladığını, ancak bu planın değişerek, seri üretim zamanının Kasım olduğunu söyledi. Kuo, konuyla ilgili olarak “Tahminlerimizi Eylül sonu seri üretimden, Kasım sonu seri üretime çektik. Satışa çıkması beklenen toplam cihaz miktarını da %40 oranında düşürüp 3 milyon birim olarak bekliyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Yani saatin bu yılın sonlarına doğru tanıtılacağı neredeyse kesin ancak çıkış tarihi konusunda henüz net bir bilgi yok.

iWatch’un özellikleri ne olacak?

Kesin olan her şeyin ortadan kaybolup, tamamen dedikoduların dahil olduğu kısma geldik. İlk olarak, iki farklı iWatch modeli çıkacağı söyleniyor. Birisi 1.3, diğeri de 1.5 inç boyutunda olacak saatlerin, nihayetinde bir aksesuar oldukları için erkek ve kadınlara özel ayrı modellerde çıkacağı dedikoduları gittikçe güçleniyor. Saatte safir kristal camın altında AMOLED ekran olmasını bekliyoruz. Apple’ın Arizona’da safir kristal cam fabrikası bulunuyor ve bu fabrikanın da kısa zaman önce üretime başladığı söyleniyor.

Batarya ömrünün en kilit özellik olduğu giyilebilir teknoloji alanında, iWatch için bir giyilebilir cihaz ölçülerinde alışılmadık derecede büyük kabul edilebilecek 250 mAh batarya kullanılacağı söyleniyor. Yani iWatch’un bir günden uzun bir ömrü olabilir. Bazı saatlerde gördüğümüz hareketle şarj imkanı da iWatch’ta sağlanabilir ancak bunun ihtimali düşük.

Diğer akıllı saatlerin aksine, iWatch’un küçük bir iPod gibi kendi başına çalışabilmesini bekliyoruz. iPhone’a ek bir ekran oluşturması oldukça önemli bir ekleme olacak ancak Apple’ın telefondan bağımsız bir ürün çıkarması, Windows ve Android kullanıcılarını da ekosistemine çekmek için kullanabileceği önemli bir strateji.

iWatch’ta yer almasını beklediğimiz Apple uygulamaları ise Haritalar, Mail, basit bir tarayıcı ve Siri. Elbette iWatch ile arama yapmak, mesaj ve bildirim almak da mümkün olacak.

iWatch’un en büyük odağının sağlık ve fitness uygulamaları olması bekleniyor. Apple’ın bu yıl Healthbook isminde bir uygulama tanıtması bekleniyordu. iOS 8 tanıtımıyla birlikte HealthKit isminde veri toplama uygulaması tanıtan Apple’ın, Healthbook ile tüm takibi kendi başına yapması bekleniyor. Saatteki sensörlerle birlikte bu uygulama kaç adım atıldığı, kaç kalori yakıldığı, ne kadar mesafe yüründüğü gibi bilgileri kullanıcıya sunacak. Apple’ın Nike ve fitness bantlarıyla olan ortaklığı da bilinen bir gerçek ve iWatch’ta bu tür bir uygulama olması neredeyse kesin.

Mevcut iOS cihazlar saate Bluetooth üzerinden bağlanacak. Yani saatte ayrı bir Wi-Fi veya hücresel bağlantı desteği olmayabilir ancak bu konuda kesin bir bilgi yok.

Ekran Resmi 2014-07-18 18.01.47

Son olarak da, iOS 8’den alındığı söylenen ve iPad ile iPhone’larda çalışan “Watch Utility” isminde bir uygulamanın ekran görüntüleri karşımıza çıktı. Yani bu da saatin hem telefon hem de tablet uyumlu olacağını gösteriyor.

iWatch ne kadar olacak?

Şu an için iWatch’un fiyatını bilmek mümkün değil. 150 dolardan, binlerce dolara kadar çıkan bir aralıkta herkes kendine göre bir fiyat etiketi belirlemiş durumda. Şu an için sadece tahminde bulunabiliyoruz.

Apple, şimdiye kadar çıkardığı tüm ürünlerde üst sınıfı hedef aldı. Alanında bir numaraya oynayan ve rakiplerinden pahalı ürünlerle karşımıza çıktı. Ancak akıllı saat ve giyilebilir cihaz dünyası, tablet, telefon ve bilgisayarlardan biraz farklı olabilir. Daha önceleri “ilk” olan Apple’ın sonradan gireceği pazarda Samsung’un Galaxy Gear 2 akıllı saati Türkiye’de 900 TL gibi bir fiyattan satıyor. Android Wear akıllı saatler henüz ülkemize gelmedi ancak onların da fiyatı yine bu dolaylarda olacak. Şimdiye kadar iWatch’tan sonra en merakla beklenen Moto 360‘ın 1000 TL dolaylarında olmasını bekliyoruz. iWatch’un da aynı şekilde 900-1200 TL civarında bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.

Recommended for you

1 Comment

  1. Malisar

    Temmuz 20, 2014 at 12:55 am

    İWatch tutabilir gibi onu açık ama lütfen her yıl yenisini yapıp da bizi sıkmasınlar diğer Apple ürünleri gibi. Google’ın akıllı gözlüğünü geride bırakacak gibi duruyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir