Rehber

Android Silver nedir?

By

on

Google’ın Nexus serisi akıllı telefon ve tabletlerini biliyoruz ama Android Silver oldukça yeni bir kavram. Biz de önümüzdeki yıllar içerisinde sık sık karşımıza çıkabilecek bu kavramın ne anlama geldiğiniz sizlere açıklamak istedik.

Android Silver nedir?
Google’ın akıllı telefon ve tabletleri, üreticisi hangi firma olursa olsun Nexus ismini alıyor. Ancak Nexus serisinin yok olacağı ve Android Silver’ın yerini alacağına yönelik kuvvetli dedikodular var. Yine de Android Silver’ın mevcut Nexus serisinin yerini almayacağını, Google’ın yalnızca telefonlar için belirli bir standart oluşturma amacında olduğunu belirtelim. Nasıl ki Intel bilgisayar üreticilerine “Ultrabook” etiketine sahip olabilmeleri için belirli şartlar sundu, Google da telefon ve tablet üreticilerine “Android Silver” ifadesini  yazabilmeleri için yapmaları gereken belirli standartlar sunacak. Şu an için Nexus serisinin devam edip etmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Bahsettiğimiz standarların ne olacağına dair şimdilik herhangi bir bilgi yok. Ancak telefonların minimum Full HD ekran desteklemesi, dört çekirdekli işlemciye sahip olması, belirli bir ağırlığın ve kalınlığın üzerine çıkamaması, belirli malzemelerden üretilmesi gibi birçok farklı alanda standartlar oluşturulabilir. Her şeye rağmen Android Silver cihazların birinci sınıf ve üst kalite cihazlar olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ek olarak bu cihazlar Android güncellemelerine olabildiğince hızlı erişmekle birlikte, son Android sürümleriyle satılacak ve daha saf bir Android deneyimi ile daha az önceden yüklü uygulamaya sahip olacaklar. Google’ın Android Silver cihazlar için bir fiyat sınırlaması getirmesi de olası. Sonuç olarak tüketici bir telefon veya tablet üzerinde Android Silver etiketini gördüğünde en iyi cihazlardan birini aldığının farkında olacak.

nexusae0_wm_3

Nexus serisinde kendine üretici seçen Google’ın Android Silver için böyle bir uygulama yapmasını beklemiyoruz. Android Police’in yayınladığı üstte görebileceğiniz belgeye göre Google en iyi 5 üreticiden seçeceği en iyi 5 telefonu o yılın Andorid Silver telefonları yapacak. Yani her yıl 1 Nexus cihaz yerine en az 5 Android Silver etiketine sahip telefon ve tablet görebiliriz. Hatta şimdiden Galaxy S serisi, LG G serisi, Xperia Z serisi gibi markaların amiral gemisi olarak adlandırdıkları telefonların önümüzdeki yıllarda Android Silver etiketine sahip olacağını söylemek de zor değil.

Çıkış tarihi
Bu yıl Nexus 6, Nexus 8 ve Nexus 10’un tanıtılmasını beklediğimiz için, Android Silver’ın 2014 yılı içerisinde çıkması pek olası değil. 2015 geldiğinde Android Silver hakkında daha detaylı bilgilere sahip olacağız. Android sızıntılarıyla ünlü Evleaks ise Nisan ayında Nexus 6’nın çıkmayacağını, 2015’in Şubat ayında bir LG telefon ile ilk Android Silver cihazın piyasaya sürüleceğini duyurdu. Elbette hepsini zaman gösterecek ve elde ettiğimiz tüm bilgileri de bu zaman içerisinde sizinle paylaşacağız.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir