Rehber

Android Lollipop hakkında her şey

By

on

Google’ın son Android sürümü 4.4 KitKat’ı çıkarmasının üzerinden 9 aya yakın bir süre geçti ve yeni sürüm olacağı kesinleşen Lollipop’a dair de çok sayıda dedikodu dönmeye başladı. Biz de Android’in bu yeni sürümüne dair bildiğimiz her şeyi bir başlıkta toparladık.

Çıkış tarihi

Öncelikle, yeni Android sürümünün 4.5 mi yoksa 5.0 mı olacağı belirsiz. Yine de 4.5 olma ihtimali yüksek olan yeni Android’de de Google şekerleme isimlerine devam ediyor. Honeycomb, Ice Cream Sandwich ve KitKat’ın ardından gelecek işletim sisteminin adı yukarda da belirttiğimiz gibi Lollipop. Kod adı ise ay ışığı anlamına gelen Moonshine.

Google’ın yeni Android sürümüne dair detaylı bilgileri ise, önümüzdkei hafta gerçekleşecek I/O geliştirici konferansında vermesi bekleniyor. Sürüme dair detaylar ve ismin burada netleşeceğini düşünüyoruz.

Lollipop’un ne zaman çıkacağı ise biraz karmaşık. Muhtemelen bildiğiniz gibi, yeni Android sürümleri ilk olarak Nexus cihazlar için çıkıyor. Diğer akıllı telefonlar ve tabletlere gelecek güncellemeler ise telefonun üreticisine, modeline ve operatörüne göre değişebiliyor. Şu an için hangi cihazların güncellemeyi alacağı bilinmese de, nispeten eski bir Androidiniz varsa, Lollipop size uğramayabilir.

Tasarım

Android Lollipop’un yeni tasarımına dair oldukça ikna edici bazı görseller sızdı. Güvenilir olarak nitelendirilebilecek bir kaynak olan Android Police de, geçtiğimiz günlerde aşağıda gördüğünüz ekran resmini, yeni Android güncellemesinin muhtemel görünümü olarak servis etmişti.

Android_2

Tasarımın en dikkat çekici kısmı; Gmail, Haritalar, Hangouts, YouTube, Play Store ve Takvim simgelerinin değişmesi olarak görülüyor. Elbette bu ekran görüntüsünü kaynak alarak, yeni Android sürümünün kesinlikle böyle görüneceğini söylemiyoruz ancak Android Police, bu dedikodunun doğruluk ihtimalini %70 olarak gördüğünü belirtiyor. Hepsini ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Yeni özellikler

Google Babble

Mobil dünyanın en büyük savaşlarından biri de anlık mesajlaşma uygulamaları alanında yaşanıyor. Facebook’un WhatsApp’ı toplamda 19 milyar doları bulan akılalmaz bir anlaşmayla satın alması da, büyük şirketlerin bu pazarın geleceği hakkında neler düşündüğünün en büyük göstergesi.

Google’ın da yeni güncelleme ile Android’e getireceği Babble, bu pazarda şirketin öne çıkma çabası olarak görülüyor. Bu saldırı planı da, Google’ın tüm konuşma ve mesajlaşma hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanması şeklinde gerçekleşecek. Bundan sonra Google Talk, Hangout, Messenger, Chat ve Talk, Babble’ın altında birleşecek.

Güvenlik

Android işletim sisteminin güvenlik konusunda pek başarılı olduğunu söylemek mümkün değil ancak yeni sürüm ile Google bu alanda da durumu iyileştirmeye yönelik adımlar atacak. İlk olarak Google’ın Play Store’a uygulama seçme işlemini daha katı ve detaycı bir şekilde yürütmesini bekliyoruz. Diğer iyileştirmeler de parmak izi okuyucusundan elde edilen verilerin güvenliği ve yeni bir yüz tanıma sürümü olarak bekleniyor.

Pil ömrü

Akıllı telefon ve tablet üreticileri içi pil ömrü konusu her daim sıkıntı oluştursa da, Google işletim sisteminin yeni sürümünde bu alanda da yenilikler yapmak istiyor. Yeni Android, siz talep etmeden verileri işleyen günümüzün çok ötesinde bir derleyici olan ART sayesinde pil ömrüne de olumlu etki yapabilr.

Giyilebilir cihazlar

Geçtiğimiz ay Google, Android giyilebilir cihazlara önümüzdeki yıllarda ciddi şekilde odaklanacağını duyurmuştu. Bununla birlikte şirket, Android ile giyilebilir cihazların ve Android Wear yazılımının gelecekte nereye gideceğini öngördüğü bir video yayınladı. Bunlardan çıkan sonuç ise, Android’in yeni sürümünde, mobil işletim sisteminin giyilebilir teknoloji ile daha rahat etkileşim halinde olmasını sağlayacak dahili yazılımlara sahip olacağı yönünde değerlendirildi.

Kontrol Google’a geçiyor

Android platformu, geçmişte tüm büyük mobil üreticilerin her anlamda kötüye kullanmasını veya oldukça iyileştirmesini mümkü kılan, açık kaynaklı bir işletim sistemi. Ancak Ocak ayında Google ile Android’in bir global patent anlaşması imzaladığı yönünde haberler çıktı. Bu da, Android’in sonraki sürümlerinde Google ipleri biraz daha eline alması ve üreticileri farklı olsa da akıllı telefonlar ve tabletlerin daha bütün bir yapıda olması anlamına geliyor.

Henüz çok erken olduğu için, Android Lollipop’ta büyük bir değişim beklemiyoruz ancak platformu bütün bir yapıya sokmak uzun zamandır düşünülen bir şeydi ve yeni işletim sisteminde bunu görebilirsek, Google’ın doğru yolda büyük bir adım attığını da görmüş oluruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir