Rehber

Android Lollipop şarj ömrünü nasıl etkiliyor?

By

on

Android Lollipop hayatımıza gireli çok da uzun bir zaman olmadı. Yine de telefonumuzun güncelleme alacağını duymamızla birlikte neredeyse her gün Güncelleme sekmesini kontrol etmeden içimiz rahat uyuyamadık. Şu an için daha çok büyük markaların amiral gemisi modelleri için yayınlanan Lollipop güncellemesi, Google’ın ilk duyurduğuna göre pil ömründe önemli bir artış sağlayacaktı. Biz de GSM Arena’nın da yardımıyla, Android 5.0 Lollipop’a kavuşan telefonlardan Samsung Galaxy S5, LG G3, HTC One M8 ve Nexus 5 arasında karşılaştırma yaparak Google’ın doğu söyleyip söylemediğini araştırdık. Lollipop’un telefonlarda ne kadar etkili olduğuna hep birlikte bakalım.

Google’ın Android 5.0 Lollipop’ta şarj iyileştirmelerine verilen isim Project Volta. Projenin ilk bileşeni ise, çoklu uygulamaların arka planda gerçekleştirdiği görevleri düzenleyen ve tek seferde çalışmasını sağlayan JobScheduler birimi. Yani, İnternet bağlantısı isteyen tüm görevler, birçok sefer data modemini uyandırmak yerine bir anda çalışacak. Uygulamalar, çalışmak için ihtiyacı olan birimleri (Wi-Fi veya şarj aletinin takılı olması gibi) belirtebilecek ve JobScheduler da yalnızca mümkün olduğu zaman bunları çalıştıracak. Geliştiriciler ek olarak Lollipop ile birlikte tam zaman vermek yerine zaman dilimleri seçebilecek, böylece daha çok uygulama tek bir aktivasyon ile çalışabilecek.

Android Lollipop’ta bir de dahili Battery Saver, yani Şarj Tasarruf modu bulunuyor. Daha önce birçok modelde gördüğümüz bu mod, her bir şirketin kendi geliştirdiği yazılımlar sayesinde gerçekleşiyordu. Lollipop ile Google hepsini üstlendi.

Peki amiral gemisi modeller, Lollipop güncellemesinden sonra nasıl performans sergiliyor? Kimileri önemli ölçüde daha iyi şarj süresine sahip olurken, kimileri de nasıl olduysa geri kalmış durumda. Yine de telefonları birbiriyle değil, kendisinin Android 4.4 KitKat yüklü hâliyle karşılaştırdığımızı hatırlatalım. Diğer karşılaştırmaları yapmak size kalmış.

Bekleme süresi

bekleme modu

Genel anlamda dayanıklılığa baktığımızda, Galaxy S5’in 11 saatlik bir artış ile büyük bir sıçrama yaşadığını görüyoruz. Telefonun bekleme modundaki performansı ciddi ölçüde artmış durumda. HTC One M8 de aynı şekilde 6 saat gibi gayet iyi diyebileceğimiz bir sürede artarken, LG G3 ve Nezus 5’in bekleme modunda pil ömrünün birkaç saat azaldığını görüyoruz.

Konuşma süresi

konuşma süresi

Konuşma süresi anlamında da Galaxy S5, en fazla yükselen model oldu. KitKat ile 21 saat konuşma süresi sunan telefon, 6 saatlik bir artış ile bu süreyi 27 saate çıkardı. Telefonlar zaten ekran kapalı bir şekilde görüşme yaparken pek bir işlem gerçekleştirmiyor ama Lollipop’un Galaxy S5’e iyi geldiğini söyleyebiliriz. HTC One M8 ve Nexus 5, yeni güncelleme ile yaklaşık 6’şar saatlik kayıp görürken, LG G3’ün konuşma süresinde pek bir fark olmadı.

Web performansı

web performansı

Web’de gezinme, ekranın sürekli açık olduğu ve işlemcinin sürekli web sayfalarını taradığı, telefonlar için oldukça yorucu bir işlem. Yani cihazların bu alanda yapabileceği pek fazla iyileştirme olmamasına rağmen, HTC One M8, üç saatlik artış görerek ciddi bir başarı yakalasa da, diğer telefonların aynı kaldığını söyleyebiliriz.

Video oynatma

video oynatma

Video oynatma konusunda, işin büyük kısmını video çözücü yaptığı için, oynatıcı programın pek bir etkisi olmuyor. Galaxy S5, bu alanda da en azından düşüş görmeyip kendi performansını koruyor. LG G3, HTC One M8 ve Nexus 5 ise birer saatlik kayıp ile video oynatmada da Lollipop’a geçtikten sonra daha kötü bir şarj performansı sunuyor.

Sizin de gördüğünüz gibi 4.4 KitKat’tan 5.0 Lollipop’a geçişte pil performansı oldukça karmaşık bir hadise. Galaxy S5’in kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyebilirken, diğer modeller için aynılarını söylemek mümkün değil. HTC One M8, yalnızca web performansında önemli bir iyileştirme görerek o alanın lideri olsa da, bazı alanlarda da büyük kayıpla son sırada yer aldı. LG G3’e genel anlamda baktığımızda küçük bir düşüş yaşasa da hâli hazırda başarılı olarak nitelendirebileceğimiz pil ömründen pek bir şey yitirmemiş gibi görünüyor. Nexus 5 ise zaten çok iyi olmayan pil ömrünü Lollipop ile iyice tüketiyor gibi görünüyor.

Yine de firmaların kendi Lollipop güncellemelerine getirecekleri yazılım güncellemeleriyle birlikte bu şarj iyileştirmesini devam ettirebileceğini söyleyebiliriz. Nihayetinde telefonlar arasında bu kadar fark olmasının sebebi de, her firmanın kendi yazılımlarına uygun bir Lollipop çıkarması. Yani bir anlamda ip tamamen markaların elinde.

Siz de Lollipop güncellemesinden sonra telefonunuzda gözlediğiniz performans değişimlerini yorum atarak belirtebilirsiniz.

Recommended for you

20 Comments

 1. Kenan Koçhan

  Mart 5, 2015 at 8:57 am

  Htc one m 7 kullanıyorum Lollipop güncellemesinden sonra her alanda pil ömrü çok düştü.

 2. Özgür GÜZEL

  Mart 31, 2015 at 8:34 am

  Bu güncelleme ile ;
  Pil ömrü en az %20 düştü
  Menülerde yavaşlama var
  Telefon normalden fazla ısınıyor
  Sensörlerin tepki süresi çok yavaşladı özellikle düşük ışıkta ekranın aydınlatmaya geçiş süresinde.(Konuşma bitince ekran karanlık kalıyor)
  Sizin testlerinizdeki telefonlar muhtemelen uygulama olmayan yada standart uygulama yüklü telefonlar. Benim kullandığımda da standart uygulamalar varken çok hızlı. Fakat bir mesajlaşma programı yükledikten sonra bile yavaşlamayı hisseder oluyorsunuz.

 3. Emre

  Nisan 14, 2015 at 1:33 pm

  Aman uzak durun arkadaşlar. Resmen içine ediyor cihazın. Arkadaşın aklına uydum yaptım. Şarjı su gibi içiyor. G3 32 gb cihazım

  • aaa

   Nisan 30, 2015 at 1:20 am

   Kesinlikle haklısın. LG G3 Suit ile indirmiştim ve o berbatlığı görünce kdz’leri indirip kitkata tekrar geçtim. Gayet yerinde keyfim. Lollipop berbat ötesi yapıyor telefonu, en azından şuan için diyelim

 4. isa

  Nisan 15, 2015 at 3:13 am

  Bu ne rezil güncelleme şu gibi içiyor sarzi note 3 nerdeyse yarı yariya düştü bin pişman oldum yukledigimee

  • Salo

   Mayıs 25, 2016 at 11:24 am

   Note 3 sana katiliyorum isi problemiyle beraber sarj daha hizli bitmeye basladi

 5. emre

  Nisan 30, 2015 at 11:39 pm

  Lg g3 icin kesinlikle gecmeyin lolipopla aksami bulmuyor sarj fakat kitkatla aksam 11 12 ye kadar gidiyo

 6. seyid

  Mayıs 9, 2015 at 4:20 pm

  lolipop 5 sakın yüklemeyin. rezalet. telefonumun şarjı 2 gün giderken artık 6 saat gidiyor. ikonlar çizgi film karakterlerindeki gibi, eski 64K çözünürlükteki ikonlara benziyor. telefonu kulağıma götürdüğümde, ekranı kilitlemiyor. renkler berbat. eski temayı yüklüyorum masmavi koyu bir ekran geliyor. her şeye konum soruyor. telefon çok ısınıyor. daha ne diyim. yazmadığım daha çok şey var.tekrar kitkat yükleyecem . o da olmuyor. Google güvenimi boşa çıkardın. bu gidişle Windows phone a geçicem.

 7. erkan

  Mayıs 30, 2015 at 1:37 pm

  kesinlik doğru arkadaşlar bende s4 var kitkat 4.4 varken ve android 5.0 sonra aradaki fark çok belli şarj dayanmıyor üstelik daha 5 aylık cihaz yani şu iyileştrme güncellemesi ne zaman gelecek
  bu sürümü geri alamıyor muyuz

 8. Hakan

  Haziran 1, 2015 at 1:24 pm

  Dostum note 4 te sarj olayi cok iyi bence en azindan eskisinden iyi oldu diyebilirim rahatlikla..

 9. burçin

  Haziran 5, 2015 at 8:47 pm

  Bence sakin indirmeyin arka kapagi kapatin uyarisi cikiyor durduk yere pil omru sanki azaldi gibi ve bazen sd kart hatasi veriyor bende.performans olarak iyi ama yinede yuklemeyin umarim bu problemler ileriki guncellemelerde 5.1 demi artik bilemeyceyim duzeltirler…6 ay sonrada o guncellemeyi alirk artik a.q

 10. İbrahim

  Haziran 9, 2015 at 1:08 pm

  Bende tüm söylenenlere katılıyorum
  En belirgin eksi yanları
  Pili su gibi içiyor
  Cep çok ısınıyor
  Bu güncellemeyi nasıl kaldırırız

 11. yasin

  Ağustos 4, 2015 at 12:56 pm

  Note 3 kullanıyorum . Güncelleme sonrası şarj aktif kullanımda düştü ama bekleme süresi aynı .

 12. Yalçın

  Ağustos 7, 2015 at 12:56 am

  Samsung galaxy note 3 aldigima ve iphone modeli almadigima pişman oldum telefonu aldığımda 4.4.2 idi sonra samsung yasal yazılım yolladı 5.0 sürümünü telefon ram 3gb nerdeyse ful kullaniyo bu sürüm saRJ rezalet ötesi pil çabuk tükeniyor Telefon eskisinden daha çok ısınıyor kesinlikle yalan söylüyorlar ben hiç memnun olmadım keşke ios yazılım olan iphone alsaydim bidaha samsung töbe almam

 13. Serdar

  Ağustos 16, 2015 at 2:37 pm

  Note3 u lolipop u yükledikten sonra aşırı şarj tüketimiyle karşılaştım. Kitkat sürümü çok daha iyiydi.yukledigime pişman oldum.:(

 14. Serdar

  Ağustos 16, 2015 at 2:39 pm

  He bide kitkat geri yuklne bilirmi.yardimci olurmusunuz.

 15. İ. Barhan

  Ağustos 23, 2015 at 10:49 pm

  Lenovo Vibe X2 telefonumu alalı 3 gün oldu. Alır almaz da merak ettiğim Android 5.0 güncellemesini yaptım.
  Olumsuz yönleri: Şarj hızlı bitiyor. RAM’i sistem çok kullanıyor (2 GB RAM’in 1 GB’ını kullanıyor.). Kendi kendine ısınıyor. Yani performansta kolaylıkla gözle görülecek seviyede düşüş söz konusu. Elbet bir gün düzeltilecektir ama ben şu anda yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çok oyun oynamıyorsanız yapın derim.
  Olumlu yönleri: Mükemmel bir tasarım. Stabil arayüz.
  Benim sizlere önerim 5.0’dan daha büyük bir güncelleme geldiğinde yapmanız. Muhtemelen o zaman bu sorunlar düzeltilmiş olur.

 16. Kadir

  Eylül 5, 2015 at 4:28 pm

  Note 3 kullanicisiyim ve güncelleme sonrası bu denli şarjın az gitmesi bataryanın bozulduğu fikrini doğurdu. Meğer guncellemedenmiş resmen batarya bitti. Sürekli şarj eder hale geldim. Android sürüm düşürmemiz mümkün mü?

 17. Serhat

  Eylül 30, 2015 at 10:32 pm

  Performanstan hiç bahsetmiyosunuz Xperia z3 compact a yükledim Android 5.1.1 telefon uçuyor pil ömrü aynı gibi
  Kamera uygulamaları çok daha hızlı
  Yani memnunum lolipoptan bu cahil insanların anti yorumlarına aldanmayın yükleyin bence

 18. İbrahim

  Ekim 17, 2015 at 3:46 pm

  Xperia Z1 Compact kullanıyorum. Lollipop’tan sonra telefon bitti resmen. Şarjı %90’da bile 0’a düşüp kapanıyor. Kimse de çaresini bilmiyor. Sony Service bile. Kitkat’a dönüş bile fayda etmiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir