Rehber

Android Lollipop, performansı nasıl etkiliyor?

By

on

Büyük markaların amiral gemisi telefonları Android 5.0 Lollipop almaya başladı. Lollipop alan telefonların listesi her gün daha da uzarken, biz de bir yerde son kullanıcı olduğumuz için, telefonlarımızın bu değişimden nasıl etkileneceğini görmek istedik. Geçtiğimiz günlerde GSM Arena’nın verileriyle batarya performansını ölçtüğümüz Android Lollipop için bu sefer de performans araştırması yaptık. Android Lollipop, gerçekten telefonları hızlandırıp güçlendiriyor mu, birlikte göreceğiz.

Goolge, önceki Android sürümlerinden farklı olarak, 5.0 sürümünde Dalvik yerine ART’ye geçiş yaptı. Dalvik ile çalışan programlar, “tam zamanında derleme” yaptığı için, bir uygulama açıldığı zaman, optimizasyon için yeterince vakit kalmıyordu ve hızlı bir işlem yapılması gerekiyordu. ART ise, “zamanın ötesinde derleme” yapıyor. Yani, ilk açılışta karşımıza çıkan “Uygulamalar optimize ediliyor” bildirisi, telefonun açılmasını biraz daha yavaşlatırken, daha sonra uygulamaların hızlanmasını sağlıyor. ART düzenine yeni geçildiği için, güncellenmeyen uygulamalar bazı sorunlar yaşasa da, test sonuçlarına bir etkisi olmadığını ekleyelim ve başlayalım.

Not: Yalnızca Kraken 1.1 testinde düşük sonuç daha iyi performansı gösteriyor, kalan tüm testlerde puan ne kadar yüksekse, performans da o kadar iyi.

GeekBench 3

geekbench

İlk olarak, en popüler testlerden biri olan GeekBench 3 ile başlayacağız. Galaxy S5, küçük de olsa bir puan artışıyla buradaki liderliğini sürdürürken, HTC One M8 ve Nexus 5, önemli iyileştirmeler görüyor. LG G3 ise Lollipop’tan sonra düşüşe geçmiş durumda.


AnTuTu 5

antutu

Yine popüler testlerden biri olan AnTuTu 5’te ise genel performans ölçülüyor. Bu testte tüm telefonlar küçük de olsa birer artış görürken, Nexus 5, en büyük sıçramayı yapan cihaz.


Basemark OS II

basemark os ii

Basemark OS II, yine üstteki testler gibi sistemin tamamını ölçüyor ve cihazdan cihaza farklılık gösteren hem küçük, hem de büyük iyileştirmeler olduğunu söylüyor.


Basemark OS II (tek çekirdek)

basemark single

Basemark OS II (çift çekirdek)

basemark multi

Tek ve çok çekirdekli performans ölçümü ise biraz daha karmaşık. Ancak sonuçların pek fark göstermediğini söyleyebiliriz. İşlemci performansına ek olarak, bu testlerde dahili depolama alanı, grafik ve Web performansı da ölçülüyor.


GFX 2.7 T-Rex

gfx t-rex

GFX 3.0 Manhattan

gfx manhattan

Artık daha spesifik testlere geçiyoruz ve ilk sırada 3D performansını ölçen GFX Benchmark bulunuyor. Google, 5.0 sürümüyle birlikte Android Extension Pack’i duyurmuş ve PC kalitesinde grafik sözü vermişti. Yine de testin bu sürümü ile oyunların birçoğu da yeni API’ı desteklemiyor, sonuçlara baktığımızda çok küçük değişimler görüyoruz.


Basemark X

basemark x

Basemark X testinde de benzer şekilde dişe dokunur bir fark görünmüyor. Yalnızca LG G3’ün biraz düştüğünü söyleyebiliriz.


Kraken 1.1

kraken 1.1

Web’de gezinme alanına geldiğimizde ise Kraken 1.1 testinde Lollipop’un önemli farklar yarattığını görüyoruz. Nexus 5 nispeten biraz yavaşlarken, LG G3 ciddi şekilde geriye düşüyor. Ancak HTC One M8, önemli bir yükseliş ile üst sıraları zorluyor.


BrowserMark 2.1

browsermark

BrowserMark 2.1 testinde, LG G3 haricinde her telefonun kendine bir şeyler kattığını görüyoruz. Bu testin kazananı ise Galaxy S5 oluyor.


Android 5.0 kimi telefonlarda hız ve performans açısından önemli iyileştirmeler görmemizi sağlarken, 2.2 Froyo’daki JIT motorundan Dalvik’e geçişte gördüğümüz inanılmaz performans artışını göremedik. Elbette bu testler, Dalvik ile ART arasındaki farkı net bir şekilde yansıtmıyor. Yine de Lollipop’un farklı cihazlarda ne kadar farklı etkiler yarattığını  ve markaların bu değişime nasıl ayak uydurduğunu görmek açısından testlerin faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Recommended for you

2 Comments

  1. kenan

    Nisan 8, 2015 at 1:50 am

    Lollipop tan beklediğim, flash bellek takılıyor,medya oynatıp görüntü veriyor ancak,telefondan Flash’a medya aktarımı ve Flash’a telefona medya kopyakama yok yapamıyorum.yada ben bulamadım,, cok önemli olduğunu düşünüyorum

  2. Zeynep

    Haziran 9, 2015 at 10:45 pm

    TElefonum z2 ultra ve lolipop 5.0 indireli henüz 1 hafta oldu ve neredeyse telefonu parçalamak üzereyim zaten bellek sıkıntısı yaşıyodum zırt pırt yavaşlayan bi telefondu şimdiyse tam kabus. Açılması kabus programlara ve menüye girmesi kabus. Bu iki satırlık yazıyı bile anca 8-10 dakikada yazabildim çünkü klavye hızı faciaya dönüştü eski halini mumla arıyorum telefonun. Kamerayı açıp fotoğraf çekene kadar üç dakika geçiyo. Allah aşkına bi çözüm üretilsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir