Rehber

Android ile fotoğraf düzenlemenin püf noktaları

By

on

Çoğumuz için telefonlarımız, bizim başlıca fotoğraf çekme aracımızdır. Telefonlarımızı fotoğraf çekmek, video kaydetmek ve ortaya çıkan şeyleri dünyayla paylaşmak için kullanırız. Çoğu akıllı telefon kameraları, temel olarak sadece anı yakalar ama bir fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanmayı bilmenin de bir sakıncası yoktur. Elbette 3. parti bir uygulama ile fotoğrafları düzenlemek de mümkün ama son çıkan Android telefonlardan birine sahipseniz, zaten Android’in Galeri uygulamasının içinde bulunan düzenleme araçları işinizi rahatlıkla görecektir. Sizin için derlediğimiz 7 ipucu ve hile ile, çoğu zaman gözden kaçan bu uygulamadan en iyi şekilde yararlanacaksınız. Çoğu araç, galeri uygulamasının düzenleme modunda yer alır. Bu araçlara ulaşmak için öncelikle Galeri’yi açın düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin, telefonunuzun sol alt köşesinde iç içe geçmiş üç daire şeklinde gösterilen Düzenle seçeneğine dokunun. Böylece çeşit çeşit düzenleme araçlarına erişebileceksiniz.

Bütün fotoğraflara efekt uygulayın!

photo_1Fotoğraflarınıza efekt uygulamak için Instagram türevi uygulamalara bel bağlamanıza gerek yok, Android telefonunuz ihtiyacınız olan her şeye zaten sahip. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafa gidin, sol alt köşedeki (iç içe geçmiş üç çember olan) Düzenle butonuna tıklayın. Uyguladığınız işlemler sizi doğrudan Efekt ekranına götürecektir.  Bu ekranda modern akıllı telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafı 1960’larda çekilmiş gibi ya da daha eski gösterecek 9 tane fotoğraf efekti vardır. İstediğiniz kadar efekt deneyebilirsiniz. İstediğinizi seçince sağ üstte bulunan Kaydet butonuna tıklayın.

Çerçeve de ekleyin

Fotoğraflarınıza efekt uyguladığınıza göre, eski görünümlü estetik fotoğraflarınıza çerçeve ekleyerek, onları bir adım daha geriye götürebilirsiniz. Android’in Galeri uygulaması düzgün ve modernden tutun da, eski ve yıpranmışa kadar 11 çerçeve seçeneğine sahip. Onlara ulaşmak için düzenleme moduna girin ve araç çubuğundaki, iç içe geçmiş iki kare simgesi olan Çerçeveler butonuna tıklayın. Sonrasında, istediğiniz çerçeveyi seçip resmi kaydedin. Çerçeve eklediğiniz bir fotoğrafı tekrardan düzenleyerek, ona birden çok çerçeve uygulayabilirsiniz. Bu sayede büyük annenizin fotoğraf albümünden fırlamış gibi duran eşsiz resimler elde edebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri onaylamak için de Kaydet’e tıklayın.

İstediğiniz gibi kırpın

Birçok kullanıcının sürekli başına gelen büyük bir sıkıntı var. Fotoğraf galeriniz müthiş bir görünüme sahip olabilecekken, kamera açısına giren alakasız nesnelerle bozulan fotoğraflarla dolup taşıyor. Neyse ki Android telefonunuzun bir kırpma aracı var.

Galeri uygulamasındayken, araç çubuğunu görünür yapmak için ekrana dokunun. Daha sonra, sağ üst köşede üç nokta görünümündeki Ayarlar butonuna dokunun ve menüden ‘’Kırp’’ı seçin. Böylece kesme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Eğer zaten düzenlemedeyseniz, araç çubuğundaki Kırp butonuna tıklayabilirsiniz.

Kesmek istediğiniz kısmı, fotoğrafın üzerinde beliren beyaz çerçevenin köşelerini oynatarak ayarlayabilirsiniz. Eğer kırpma alanının ölçülerini kısıtlamak istiyorsanız, mesela sonuçta ortaya çıkacak resmin boyutlarının 4:3 oranında olsun diyorsanız, sol alt köşedeki kareye tıklayın. Sonra, kullanmak istediğiniz görüntü boyutunu seçin. Fotoğrafı kesmek için Kırp butonuna ve eğer sonuçtan memnunsanız devam edip Kaydet butonuna tıklayın.

photoFotoğrafları düzeltin ve döndürün

Garip bir açıda olmasının dışında San Francisco siluetli fotoğrafınız mükemmel bir hal aldı. Kusursuzca hizalanmış fotoğrafınız ise sadece birkaç dokunuş uzaklıkta. Yine düzenleme modundayken, iç içe geçen iki ‘’L’’ şeklindeki  Kırpma butonuna dokunun ve karşınıza çıkan araç çubuğundan Düzelt ’i seçin. Fotoğrafı ayarlamak için, o istediğiniz gibi hizalanana kadar, parmağınızı yukarı ve aşağı doğru kaydırın.

Fotoğraf istediğiniz hali alır almaz Düzeltme Uygula’ya tıklayın. Yalnız, bir fotoğrafı etkili bir şekilde düzeltirken köşeler kırpılır. Bu nedenle fotoğrafınızın köşelerinin önemli bir şeyler içermediğinden emin olun. Fotoğrafı döndürmek için de Kırpma Ekranı’ndan başlayın, Döndür’e tıklayın ve parmağınızı dairesel bir şekilde ekran üzerinde kaydırın. İşiniz bittiğinde ise Döndürme Uygula’ya dokunun. Sonra da düzenlemenizi onaylayarak Kaydet’e tıklayın.

Renk ayarlarında değişiklik yapın

Elbette bu efektler herkese göre değildir. Belki de fotoğraflarınızın direk bu çağdanmış gibi görünmesini istiyorsunuzdur. Android, çok daha gelişmiş araçlarıyla birlikte size fotoğraflarınızın rengi, parlaklığı, kontrastı vb. özelliklerini geliştirmenize olanak sağlıyor.

Düzenleme araçlarınızı açın, sonra  (+) ve (-) dairelerle gösterilen Renk Ayarlamaları butonuna tıklayın. Burada uygulayabileceğiniz bir sürü farklı ayar göreceksiniz. Android’in sizin yerinize fotoğrafınızın rengini ayarlamasını istiyorsanız listeden Otomatik Ayar’ı seçin ve Otomatik Ayar Uygula’ya tıklayın.

Eğer ayarları kendiniz değiştirmek istiyorsanız tabi ki bu da mümkün. Değiştirmek istediğiniz ayarı (Kontrast,parlaklık, vb.) listeden seçin. Sonra, uygulamak istediğiniz şeyin yoğunluğunu ayarlamak için kaydırma butonunu kullanın. Fotoğrafınızın görünüşü istediğiniz gibi olduğunda, uyguladığınız ayarın Uygula butonuna tıklayın.

Aydınlık seviyelerini ayarlamaya alışkınsanız eğer, Android sizin bunu da uygulamanızı sağlıyor. Listeden Eğriler’i seçin ve eğri histogramı fotoğrafınızın üzerinde belirsin. Eğriyi ayarlamak için yine parmağınızı kullanın ve uygun gördüğünüz zaman uygulayın. Her şey güzel görünüyorsa harika, kaydedin!

photo_2Değişikliklerinizi fotoğrafın eski haliyle karşılaştırın

Yaptığınız değişikliklerin fotoğrafınızı nasıl iyileştirdiğini ya da kötüleştirdiğini mi görmek istiyorsunuz? Düzenleme modundayken, parmağınızı fotoğrafın üzerinde aşağı-yukarı kaydırın. Bunun sonucunda fotoğrafınızın önce-sonra halini görebileceksiniz. İşiniz bittiğindeyse parmağınızı ekrandan çekmeniz yeterli olacaktır.

Yaptığınız değişikliklerinizi geri alın

Android’in fotoğraf düzenleme araçlarıyla oynamaktan çekinmeyin. İşlemleri kaydetmediyseniz ve sonucu beğenmediyseniz, her zaman fotoğrafınızın orijinal haline dönebilirsiniz. Fotoğrafı düzenlerken, ne zaman isterseniz bir adım geriye gidebilir ya da onun en son kaydedilmiş versiyonuna dönebilirsiniz.

Düzenleme modundayken sağ üst köşede üç nokta şeklinde gösterilen Daha Fazla Ayar butonuna tıklayın. Eğer düzenlemelerinizde bir adım geriye gitmek istiyorsanız, Geri Al’ı seçin. Eğer fotoğrafın bir önceki kaydedilmiş haline dönmek istiyorsanız ve o kaydedilmiş halinin üzerine yaptığınız değişiklikleri geri almak istiyorsanız Reset’e tıklayın. En son kaydedilen versiyondan itibaren yapmış olduğunuz değişiklikleri görmek istiyorsanız da, Geçmiş’e tıklamanız yeterlidir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir