Rehber

Akıllı telefonlar için en iyi tarayıcı alternatifleri

By

on

Yeni akıllı telefonumuzu aldık, artık her yerde rahat rahat internete girebiliyoruz. Android veya iOS telefonlarımızın da gayet başarılı kendi tarayıcıları var. Chrome veya Safari gibi kendini kanıtlamış bu uygulamalar varken farklı bir tarayıcıya zaman ve para harcamak ne kadar gerekli diye soruyor olabilirsiniz. Ancak bu alternatif tarayıcılar ile telefon veya tabletinizde eksik olan işlevselliği ve tarama hızınızı arttırabilir ve mobil deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Bakalım hangi tarayıcılar neler yapabiliyor:

Dolphin Browser

dolphin-100580219-mediumTelefonumuzu kullanırken çoğumuz varsayılan tarayıcının gayet yeterli olduğunu düşünürüz. Yeri geldiğinde Safari, yeri geldiğinde de Chrome’u, masaüstündeki özellikleriyle birlikte cebimizdeki minik cihazlarda kullanmak oldukça rahat. Ancak diğerlerini denemeden bu hükme varmamak gerekiyor.

Dolphin Browser, özel olarak dokunmatik cihazlarda çalışmak için tasarlanmış. Android ve iOS için ücretsiz olan bu yazılım, gerçekten ama gerçekten çok hızlı. Dolphin, dokunmatik kontrolleri sayesinde mobilde gezinmeyi hızlandıran bir tarayıcı. Yeni sekme açmak veya yer imlerinize ulaşmak için sağa veya sola kaydırmanız yeterli. Hareketle tarama özelliği de, tamamen kendi belirlediğiniz çizimleri tarayıcıya tanıtarak belirli bir site açmak, yer imlerine gitmek gibi işlemleri yapmanızı sağlıyor.

Uygulama içerisinden satın alınabilen Dolphin Sonar ise tarayıcıyı ses komutlarıyla kontrol etmenizi sağlıyor. Ücretsiz olmasının yanında vadettiği hız da düşünüldüğünde Dolphin’in kesinlikle denenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Photon Flash Player & Browser

photon-100580218-mediumiPhone veya iPad’deki tarayıcılarda Flash içeriği görüntüleyememek yıllardan beri süregelen bir sorun. Peki bunu aşmak için ne kadar para ödemeyi düşünürsünüz? Cevabınız 10 TL civarında olursa, 10.49 TL’den App Store’da kullanıcıyla buluşan Photon Flash Player & Browser, iOS cihazlarda Flash içeriği sorunsuz bir şekilde oynatmak için sizi bekliyor.

Android sürümü tamamen ücretsiz olan Photon’un sağ üst kısmında bulunan şimşek simgesine basarak Flash özelliğini aktif edebilirsiniz. Kapattığınız zaman ise bant genişliği kullanımını azaltan uygulama, ne zaman Flash’a ihtiyaç duyacağını bilen profesyonel kullanıcıların seveceği türden. Ek olarak Flash içerik için oyun, video veya Web gibi farklı kategorileri seçerek Photon’un kendini ona göre ayarlamasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak Flash’ı açtığınızda tarayıcı size mevcut ayarları gösterecek ve isterseniz değiştirmek için de hızlı bir yol sunacak.

Photon’a dair söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey ise tarayıcı arayüzünün biraz fazla yer kaplaması. Özellikle telefon ekranında sıkıntı yaratabilen bu duruma rağmen, profesyonel kullanıcıların Photon’un mobil tarayıcı deneyimini ne denli iyileştirdiğini gördükten sonra uygulamayı çok seveceğinden eminiz.

Mercury Browser Pro

mercury-100580220-mediumMobil tarayıcılar ne kadar gelişmiş olsa da, şu an için masaüstündeki rahatlık ve gücü vermeleri mümkün değil. Mercury Browser Pro ise bu mobil cihazların dokunmatik ekranından tamamen faydalanarak, küçük ekranda gezindiğinizi unutturmak için elinden geleni yapıyor.

Mercury’i öne çıkaran en önemli özelliği, masaüstü modu dersek yanılmış olmayız. Hatta uygulamanın bu modu öyle bir seçenek sunuyor ki, Internet Explorer 6’dan Firefox 23’e kadar neredeyse tüm masaüstü tarayıcı arayüzlerini seçebiliyorsunuz. Ek olarak, örneğin iPhone kullanıyorsanız, Mercury Browser ile girdiğiniz sitenin iPad’deki Safari’de göründüğü şekilde karşınıza çıkmasını da sağlayabiliyorsunuz. Mobil tarayıcıların çok çeşitli kısıtlamaları düşünüldüğünde Mercury’nin bu kullanışlı araçları ihtiyaç duyan için inanılmaz faydalı.

Bunların dışında Mercury’de eklenti desteği ve kolaylıkla medya içeriği download etme özelliği bulunuyor. Yine uygulamaya tanımladığınız hareketlerle veya telefonu sallayarak çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirken, Mercury Connect özelliğiyle de Firefox veya Chrome’daki yer imlerinizi mobil tarayıcıya senkronize edebiliyorsunuz.

Mercury Browser, iki platform için de ücretsiz olarak sunulurken, Pro sürümü iOS cihazlar için 1.99 TL’den App Store’da bulunabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir