Rehber

2014’ün en iyi ücretsiz iPhone oyunları

By

on

2014’ün sonlarına yaklaştığımız şu dönemde, 2014’ün enleri rehberlerimize devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta 2014’ün en iyi ücretsiz Android oyunlarını sıralamıştık, bu hafta da iPhone ile devam ediyoruz. Günümüzde artık popüler ve başarılı olan her oyun iki platforma da uyduğu için, listelerimizde ortak oyunların bulunduğunu, hatta ilk ikinin aynı olduğunu söyleyelim. iPhone için oyun seçme sürecimizde, oyunların popülerliği, zorluğu, bağlayıcılığı, kalitesi, hikayesi gibi çok sayıda farklı alanda değerlendirmeler yaptık. Oyunları seçerken kendi fikirlerimize ek olarak yerli ve yabancı kaynaklardan da bilgiler aldık. Android oyunları rehberimizde daha çok grafiğe odaklanmış olsak da, iPhone’da eğlendirmekten öte insanı sinirlendirip biraz can sıkan oyunlara da değindik. Elbette 10 oyunluk bir listede unuttuğumuz ve gözden kaçan çok sayıda oyun da bulunmaktadır, bu oyunları yorumlarda paylaşarak listemizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

10. Daddy Long Legs

daddy long legs

Daddy Long Legs, insanı çileden çıkarmak için özel olarak tasarlanmış bir oyun. Şimdiye kadar gördüğümüz yüzlerce oyundan bir tık daha fazlası. Oyunda kolları olmayan bir çöp adamı ekrana tek dokunuşla yürütmeye çalışıyoruz. Her dokunuşumuz adama adım attırırken, dengesi bozulduğunda düşüyor ve oyun bitiyor. Tek parmak ve tek dokunuşla oynanan bir oyun ne kadar zor olabilir sorusunun cevabı niteliğindeki Daddy Long Legs, bir taraftan karaktere üzülürken bir taraftan da sürekli düştüğü için küfürler yağdırmanıza sebep olabilecek kadar gıcık. Bizi çok mutsuz eden bu oyuna listemizin 10. sırasında yer vererek sizin de aynı duyguları paylaşmanızı istedik.

9. 2048

2048_tutorial

2014’ün Türkiye’de belki de en yankı uyandıran oyunu 2048 oldu. İlk olarak GitHub’da mini bir tarayıcı oyunu olarak ortaya çıkan, sonrasında yarattığı bağımlılık ile mobil cihazlarda da hızla yayınlanan 2048, saatlerce başından kaldırmayacak bir bulmaca oyunu. Oyunda aynı sayıları birbirine birleştirerek ikiye katlamak ve 2048’e ulaşmak gerekiyor. 2048’de ilk olarak 2 ve 4’ten oluşan bir tabloda oyuna başlıyoruz, sonrasında da elimizdeki kutu ne kadar büyük bir değerde olursa olsun oyun yalnızca 2 ve 4 sayılarını bize veriyor. Sürece en başından başlayıp nihayetinde mutluluğa erişebileceğiniz bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Android listemizde de yer alan 2048, bu senenin en iyi ücretsiz iPhone oyunları listemizde 9. sırada.

8. 1010!

10100

1010!, Türk firması Gram Games’in tüm dünyada oldukça beğeni toplayan, ince düşünülmüş bir bulmaca oyunu. Cem Civelek, Mehmet Ecevit ve Remzi Şenel’in yazdığı oyun, ilk bakışta çocukluğumuzun oyunu Tetris’i andırıyor. İlk çıktığından bu yana güncellemesi eksik olmayan, yapımcılarının ilgisini sürekli üzerinde tuttuğu ve Aralık itibariyle de Yılbaşı temasına bürünen 1010!, kesinlikle başından kalkılmayan bir oyun. Tetris ile aynı mantıkta işleyen oyunda amaç 10×10’luk bir tabloyu doldurarak bir sütun veya satır dolduğu zaman orayı patlatmak. Oyunda kareleri doldurmak için her el 3 farklı şekil bize veriliyor, bu şekilleri hiçbir şekilde döndürüp yönünü değiştiremiyoruz, yani biraz önümüze konanı yememiz gerekiyor. En ufak bir hamlenin tüm oyuna mal olabildiği, bir uzun çubuğun dünyaları kurtarabildiği 1010!, ülkemizden çıkan en başarılı mobil oyunlardan birisi.

7. Into the Dead

into_the_dead3

Modern mobil oyunlar düşünüldüğünde hem zombiler, hem de kendi koşan karakteri en uzağa götürme gibi kategoriler demode olsa da, Into the Dead iki açıdan da taze bir yaklaşım getiriyor. Oyunda sis dolu, atmosferi güçlü bir alanda, nefes nefese sürekli koşarken karşımıza çıkan zombilerden kurtulup olabildiğince uzun bir süre hayatta kalmaya çalışıyoruz. Başarımız da kat ettiğimiz mesafeye göre ölçülüyor. Oyunda 4 farklı mod bulunuyor, klasik modda en uzağa gitmeye çalışırken, daha fazla görev tamamladıkça açılan diğer modlarda yine zombi öldürmeye, ağır silahlarla kaçmaya ve geceyi atlatmaya çalışıyoruz. Tüm silahların bir yere kadar belli bir yardımı olsa da, nihayetinde zombilere yem olup tekrar tekrar oyuna başlamak elde değil.

6. Two Dots

two dots

Two Dots, eskilerin oyunu Bejeweled’e benzer tarzıyla, renkli noktalar arasında yollar çizerek onları patlatmaya çalıştığımız bir oyun. Oyunda belirli hamlede size verilen sayıda noktayı patlatmayı başaramazsanız, bir canınız gidiyor ve seviye atlayamıyorsunuz. Canınızı kaybettikten sonra da yenisini almak için ya beklemeniz, ya da para vermeniz gerekiyor. Yine “gıcık” olarak nitelendirebileceğimiz, kimi zaman ciddi şekilde zorlaşan Two Dots’ın çok başarılı bir bulmaca oyunu olduğunu ve sinir katsayısını ciddi şekilde yükselttiği için cüzdanınıza hakim olmanızı gerektiren bir oyun olduğunu belirtelim.

5. Deer Hunter 2014

deer.hunter2014-5

Deer Hunter 2014, dünyanın bambaşka yerlerine giderek av görevlerini tamamladığımız bir FPS oyunu. Oyunda bu bölgelere özel hayvanları bazen sniper, bazen pompalı tüfek, bazen taramalı tüfek, bazen ok gibi çeşitli silahlarla avlamamız gerekiyor. Grafik kalitesi açısından çok yukarılarda gördüğümüz Deer Hunter’da, her haritada bulunan farklı görevleri tamamlayarak sonraki haritayı açabiliyorsunuz. Ek olarak kontratlı av görevleriyle para biriktirebiliyor, görevleri geçmeniz için gerekli olan silahları ve silah iyileştirmelerini bunlarla alabiliyorsunuz. Oyunda başarılı olmak için para vermeye gerek olmasa da, oyun içi satın alımlar ile çok daha hızlı bir gelişim göstermeniz mümkün. Deer Hunter 2014, görüntü kalitesi ve oynanışına ek olarak 15 bölge + gizli haritalarıyla sıkılmadan oynanacak bir oyun.

4. Score

score

Score! World Goals oyunu, futbol meraklılarının kesinlikle bitirmeden başından kalkamayacağı, bir akıllı telefon için üretilmiş en güzel oyunlardan birisi. Oynanışı ile gönüllerde fethetmesi zaten mümkün olan oyun, aynı zamanda dünyada şimdiye kadar atılmış en güzel golleri tekrardan bize atma fırsatı sunduğu için ayrı bir yer ediniyor. Score’da önceki dünya kupaları, Avrupa şampiyonları, lig maçları ve daha birçok maçta atılmış en güzel golleri aynı şekilde atmaya çalışıyoruz. Gerçek maçlarda atılan gerçek goller olduğu için oyun daha da ilgi çekici bir hal alırken, aynı anları yaşamak da futbolseverlere büyük keyif veriyor.

3. Smash Hit

smash hit

Smash Hit, bu sene akıllı telefonların gördüğü en zorlayıcı oyunlardan birisi. Toplamda 10 farklı haritada ilerlediğimiz oyun, en sonunda sonsuza kadar uzanan bir döngüde devam ediyor. Oyunun nerede biteceğine karar verecek tek merci sizsiniz. Harita üzerinde ilerlerken karşımıza çıkan engelleri minik bilyeler fırlatarak kırıyor, kristal toplayarak bilye sayımızı yüksek tutmaya çalışıyoruz. Birbirinden zorlu 10 bölümü geçtiğimizde 10.000 puana ulaşıyor, sonrasında açılan bölümde ise nereye kadar gidebilirsek o kadar puana sahip oluyoruz. Birkaç top fırlatıp engelleri aşarak ne kadar eğlenebiliriz diye soruyor olabilirsiniz ancak Smash Hit, kesinlikle telefon ekranında bir oyundan ne kadar keyif alınabilirse o kadarını veriyor.

2. Plants vs. Zombies 2

plants-vs-zombies-2-pic-2

Plants vs. Zombies serisi ilk olarak PC oyunu olarak ortaya çıkan, sonrasında mobil cihazlara uyarlanan bir oyun. Oyunda arka bahçemizi zombi istilasından kurtarmaya çalışıyoruz. Bu amaç uğruna da çeşitli bitkileri silah olarak kullanıyoruz. Serinin ikinci oyunu olan Plants vs. Zombies 2, ilkine oranla ciddi şekilde her açıdan iyileştirilmiş bir oyun. Yeni oyunda zombiler daha akıllı ve oyuna müdahaleleriniz ile tepkileriniz oldukça önemli. Bunun yanında yeni bitkiler de eskisine nazaran çok daha güçlü. Çok da açıklamamız gereken bir oyun olmadığını düşündüğümüz Plants vs. Zombies 2, saatlerce bir bölümle uğraştırabilecek kadar kendisine bağlayan, zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza sebep olabilecek kalitesiyle Andorid’in en iyi oyunlarından sonra iPhone oyunları listemizde de 2. sırada.

1. Asphalt 8: Airborne

asphalt 8

Listemizin ilk sırasında ise, Android’de olduğu gibi mobil bir cihazda oynanabilecek en gerçekçi yarış oyunu olarak gördüğümüz Asphalt 8: Airborne bulunuyor. Tüm düzenlemelerle birlikte Asphalt serisini bambaşka bir boyuta taşıyan Airborne, üst seviye grafikleri, gerçekçiliği, yeni arabaları ve görevleri ile nefes kesici bir oyun. Oyunda kariyer modu ile gelişim gösterebiliyor, yeni yarışlar açıyor, elinizdeki arabaları güzelleştirebiliyor, garajınıza yeni arabalar ekleyip multiplayer modu ile diğer oyunculara karşı yarışabiliyorsunuz.  İnanılmaz derecede kaliteli grafikleri ve muazzam soundtrack’i ile Asphalt 8: Airborne, aradığınız adrenalini ayaklarınıza kadar getirerek 1 numarayı sonuna kadar hak ediyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir