Rehber

2014’ün en ilginç teknoloji haberleri

By

on

Artık yılın son gününü yaşarken, 2014’te karşımıza çıkan en ilginç birkaç teknoloji haberini de sizlerle paylaşalım dedik. Nihayetinde her yıl sonu aynı listeler, aynı haberler, aynı düzen devam etse de, bu sene farklı bir yaklaşımla yılın saçma sapan bile denebilecek “garip” haberlerini derledik. 2014’ün enlerini sıraladığımız listelerimizde yeri olması gerektiğini düşündüğümüz bu haberler, genel olarak pek bahsettiğimiz türden haberler olmamakla birlikte, bizleri şaşırttığı kadar sizi de şaşırtabileceğini umuyoruz.

İlk olarak, Google Street View’da cinayet sahnesi hazırlayarak polisleri harekete geçiren adamdan bahsedeceğiz. Başlık biraz gergin olsa da, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da gerçekleşen bu olay ve görselleri oldukça eğlenceli. Çalıştığı sırada Google’ın Street View aracının yaklaştığını gören İngiliz bir oto tamircisi, eline bir balta, yanına da bir çalışanını alarak sokağın başına gitmiş. Çalışanına yere yatmasını söyleyen usta, elinde baltayla onun başında durarak sanki baltayla kendisini öldürmüş izlenimi yaratan sahte bir suç mahalli oluşturmuş. Yaklaşık bir yılın ardından görüntüler Google Street View’da yerini aldıktan sonra da elbette birileri bunu görüp polise haber vermiş. Durumu anladıktan sonra şakacıları tebrik eden polis eğlenceli bir şekilde eski olay mahallinden ayrılmış.

facebook-thief-login-cbsminnesota_story

En ilginç haberlerde değineceğimiz ikinci isim ise, hırsızlık için girdiği evdeki bilgisayarda Facebook hesabına giriş yapıp çıkmayı unutan hırsız oldu. ABD’nin Minnesota eyaletinde hırsızlık yapmak için girdiği evdeki ilk işi Facebook’a giriş yapmak olan hırsız, çalma işlemi bittikten sonra alacağını alıp evden çıkmış. Facebook hesabını açık bırakan salak hırsızın salaklığı burada da bitmiyor. Artık bu kadar da aptallık olmaz dediğimiz anda, hırsızın eve girerken hava yağmurlu olduğu için ayakkabıları ile pantolonunu çıkardığı ve yine evden ayrılırken de ev sahibinin kredi kartları, parası ve saatiyle ayrıldığını öğreniyoruz. Sonrasında ev sahibi, hırsızla Facebook üzerinden iletişime geçip çalınan cep telefonu karşılığında hırsızın eşyalarını vereceğini teklif ediyor ve hırsızımız da kendisinden bekleyeceğimiz şekilde bu teklifi kabul ediyor. Buluşmaya da ev sahibinin saatiyle gelen hırsız orada yakalanıyor.

virtual-girlfriend_story

Ağustos ayında, enteresan bir hizmet kullanıcıların beğenisine sunuldu. Günlük 3 dolar karşılığında sanal bir sevgili vermeyi öneren bir firma vardı. Ancak düşünüldüğü gibi hiçbir şekilde cinsel bir yaklaşımda bulunmayan firma, sadece yalnız kalmış kalplere bir eş bulma isteğiyle yola çıkmış. Bu 3 dolar karşılığında aboneler gerçek bir insan ile iletişime geçiyor ve bu kişi telefonda veya kısa mesaj şeklinde sohbet edip abone ile ilgilenerek kendilerini önemli hissetmelerini sağıyor. Ne kadar çaresiz görünürse görünsün, bu garip hizmet Çin’deki kadın ve erkekler arasında oldukça popüler oldu.

cnn ipad surface

Biraz küçük diyebileceğimiz bir de skandal Microsoft’un başına geldi. Şirketin ABD’de ciddi şekilde reklamını yaptığı Surface tabletler, iki farklı şekilde birer utanç kaynağı haline geldi. İlk olarak ABD’deki seçimler sırasında CNN muhabirleri, Surface tabletleri iPad’leri için birer stand olarak kullandı. Bir nevi, seçim günü Surface tabletlerin gerekli işlemleri yapmak için yeterli olmadığı izlenimi verildi. Microsoft’un başına gelen ikinci skandalda ise, şirketin NFL ile 400 milyon dolarlık anlaşması yine muhabirlerin gazabına uğradı. Anlaşma, oyuncuların ve koçların maç sırasında taktikler için Surface tabletleri kullanırken görüntülenmelerini içeriyordu ancak sunucuların anlaşmadan haberi olmadığı için, onlarca Microsoft Surface tabletten “iPad” olarak bahsettiler.

iphone-6-proposal-02

Son enteresan haberimizde ise, evlilik teklifini 99 adet iPhone 6 ile yapan adam var. Kasım ayında, iPhone 6’ların çıkmasını takip eden ikinci ayda, sevgilisine bir sürpriz planlayan adam, yaklaşık 80.000 dolar değerinde 99 adet iPhone 6’yı kalp şeklinde dizerek sevgilisine evlenme teklifi yaptı. Evlenmeyi umduğu kız arkadaşını bu şekilde etkilemeyi planlayan adamın ise tüm hayalleri teklifin reddedilmesiyle yerle bir oldu. Arkadaşları ve ailesini de kalp şeklinde dizilmiş iPhone’ların etrafına toplayan adam, evlilik teklifini yaptıktan sonra kız arkadaşı cevap bile vermeden ortamdan uzaklaştı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir